PiP: przepisy o czasie pracy lekarzy nie są przestrzegane

Kraj | Prawa pracownika

Zatrudnianie powyżej maksymalnych norm czasu pracy, naruszanie prawa do odpoczynku, dodatkowe zatrudnianie bez pisemnej zgody pracowników, to powszechne praktyki w wielu placówkach medycznych - informuje Państwowa Inspekcja Pracy.

1 stycznia weszły w życie nowe przepisy o czasie pracy lekarzy, w myśl których czas pracy lekarza wynosi 48 godzin tygodniowo i może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę, czyli podpisze tzw. klauzulę opt-out. Przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi co najmniej 11-godzinnym nieprzerwanym odpoczynku i 35 godzinach odpoczynku w ciągu tygodnia. W związku z tym PiP sprawdza, czy w zakładach opieki zdrowotnej nowe prawo jest przestrzegane. Wyniki kontroli pokazują, że przepisy o czasie pracy lekarzy nie są prawidłowo stosowane.

W pierwszym półroczu PIP skontrolowała blisko 140 pracodawców, zatrudniających ponad 50 tys. pracowników. W wyniku kontroli inspektorzy pracy wydali 1389 wniosków w wystąpieniach, stwierdzili 217 wykroczeń przeciwko prawom pracowników oraz nałożyli 47 mandatów karnych na łączną sumę ponad 53 tysiące złotych.

W 12 kontrolowanych szpitalach stwierdzono brak ewidencji czasu pracy, w 46 natomiast jej nierzetelne prowadzenie. Ponieważ poszczególne formy aktywności pracowników medycznych, tj. dyżur medyczny, praca w godzinach nadliczbowych, praca zmianowa czy w porze nocnej są wynagradzane ze stosownymi dodatkami, niezbędne jest takie ewidencjonowanie godzin pracy, aby możliwe było ustalenie prawidłowego wynagrodzenia za pracę.

W 37 skontrolowanych szpitalach stwierdzono pracę w godzinach nadliczbowych z powodu przekroczenia dobowej normy czasu pracy, w 29 natomiast - w związku z przekroczeniem tygodniowej normy czasu pracy. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie na pracę jest większe niż liczba zatrudnionych pracowników, pracodawcy planują pracę w godzinach nadliczbowych i często nie rekompensują jej stosownym wynagrodzeniem lub czasem wolnym od pracy.

Wyniki kontroli wskazują, że zatrudniane zbyt małej liczby kadry medycznej powoduje także niezapewnienie pracownikom medycznym 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku. Takie praktyki stwierdzono w tym roku już w 31 kontrolowanych ZOZ-ach.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.