Porozumienie Lewicy za "kapitalizmem z ludzką twarzą"

Kraj | Tacy są politycy

Jutro rozpoczyna się w Warszawie Kongres Porozumienia Lewicy, który został zwołany z inicjatywy Polskiej Partii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, RACJI Polskiej Lewicy i Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. E. Gierka.

- Naszym celem podstawowym jest obrona interesów ludzi utrzymujących się z pracy własnych rąk i umysłów. Podkreślamy jednak, że jesteśmy ruchem bardzo nowoczesnym. Znamy zasady nowoczesnych ekonomii i nie jesteśmy wyłącznie ruchem roszczeniowym. Jesteśmy za takim systemem, który da wszystkim równe szanse, mimo że nie może się obyć bez kapitalistów – powiedział Paweł Bożyk z ROG.

Porozumienie Lewicy opowiada się za "silnym społecznie i ekonomicznym państwem". Bogusław Ziętek, szef Polskiej Partii Pracy i Sierpnia 80 chce, aby PL była alternatywą dla LiD-u. Uważa jednak, że należy współdziałać z szeregowymi członkami SLD. Z tego powodu być może, na Kongresie będą także prominentni działacze SLD, m.in. były sekretarz generalny SLD Marek Dyduch, który chciał, by jego partia także weszła do Porozumienia Lewicy, jednak Sojusz odmówił podpisania porozumienia. Na Kongresie będzie także obecny Andrzej Lepper, który zastanawia się czy nie wejść do Rady Konsultacyjnej Porozumienia Lewicy. Ziętek z PPP chętnie widziałby w radzie redaktora naczelnego "Nie" Jerzego Urbana i byłego premiera Mieczysława Rakowskiego. "To ludzie o ogromnym potencjale intelektualnym i doświadczeniu. Jeśli tylko chcieliby się zaangażować, to na pewno nie powiemy 'nie'"- mówi. Ziętek marzy także o wspólnej partii związków zawodowych. "Chcielibyśmy namówić związki zawodowe, ruch związkowy do tego, żeby porzucił rolę klienta partii politycznych i sam zdecydował się na zbudowanie własnej partii politycznej" - powiedział.

Źródła: lewica.pl, PAP

KPiORP się sypie, ale zdaje

KPiORP się sypie, ale zdaje się Ziętek już manewruje gdzie indziej w kierunku fotela poselskiego. Widziałby także chętnie u swojego boku tak świetlane osoby polskiej lewicy jak Jerzy Urban, który wygłosił słynne słowa o tym, że "rząd się zawsze wyżywi" oraz Mieczysław Rakowski, którego rząd rękami ministra Wilczka, notabene prywatnego przedsiębiorcy, wprowadził ultra liberalną ustawę o przedsiębiorczości w grudniu 1988, o którym z łezką wspominają wszyscy polscy neoliberałowie z Lewandowskim i Gadomskim na czele, ponieważ ich zdaniem ta ustawa zaprowadzała prawdziwą "wolność gospodarczą", a późniejsze rządy już tylko psuły i ograniczały ją. Tak więc dla "oczytanych i znających ekonomię" działaczy Porozumienia Lewicy w Polsce kapitalizm zaczął się od Balcerowicza, którego tak namiętnie krytykują. Myślę, że przydałyby im się korepetycje. Ach, ale przecież PL nie przeszkadza kapitalizm. Chca jedynie aby to był kapitalizm "równych szans" taki bardziej "ludzki".

A słowa Ziętka o budowie przez związki zawodowe własnej partii politycznej są wręcz żałosne w świetle doświadczeń ruchu pracowniczego wielu dziesięcioleci. Jeszcze w latach 30. były działacz hiszpańskiej CNT Angel Pestania założył Partię Syndykalistyczną, która wprowadziła wszakże jednego posła (tzn. jego samego) do Kortezów, ale na tym jego sukcesy się skończyły. Nie rozumiem też zdania o klientelizmie. Jeśli związki utworzą partię, to część związkowców pójdzie na biurokratyczne stanowiska partyjne, do parlamentu, do rządu wreszcie. I wtedy związki znowu staną się klientami swoich dawnych kolegów. Warto przypomnieć że Wałęsa też był związkowcem. Kaczyńscy też byli związkowcami. AWS w ogromnej części składał się ze związkowców. I co? I nico. Taka taktyka to samobójstwo dla ruchu pracowniczego.

XaVier, mógłbym prosić o

XaVier, mógłbym prosić o źródło powyższego materiału i wypowiedzi osób tu opisanych? Może być na maila ale lepiej chyba tu pod artykułem.
pozdrawiam!

Napisałem przecież:

Napisałem przecież: lewica.pl i PAP. zdaje się coś Wprost pisał też.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.