Pozwy zbiorowe nie dla pracowników

Kraj | Prawa pracownika

19 lipca wchodzi w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Z roszczeniem w trybie pozwu zbiorowego wystąpić może minimum dziesięć osób. Opłata sądowa stanowi tylko 2 proc. wartości pozwu, jednak na wniosek pozwanego sąd będzie też mógł zasądzić kaucję do 20 proc. wartości sporu. Więc może to sporo kosztować.

Zgodnie z senacką poprawką ustawy NIE MOŻNA WNIEŚĆ POZWU ZBIOROWEGO PRZECIW PRACODAWCY.

www.pracownik.net.pl

Jeszcze w trakcie prac

Jeszcze w trakcie prac Sejmu, do złożenia pozwu zbiorowego przygotowywało się około 40 byłych pracownic Jutrzenki, firmy, która jest właścicielem m.in. poznańskiej Goplany. Kobiety domagają się wypłaty zaległych premii. Teraz są oburzone, że odbiera się im możliwość wspólnej walki o swoje prawa.

O pozwie zbiorowym myśleli także wysyłani na tzw. postojowe pracownicy poznańskich Zakładów Hipolita Cegielskiego. Ale i oni nie będą mogli z nowego prawa skorzystać. - W żadnym państwie nie ma tak szeroko ujętych przepisów dotyczących pozwów zbiorowych, jak to zakładał pierwotny projekt - tłumaczy Mariusz Witczak, senator PO z Kalisza. - Sądownictwo w sprawach prawa pracy jest bardzo rozbudowane i przyjazne dla pracowników. Nie było więc potrzeby mnożenia kolejnych instrumentów prawnych w tym obszarze.

Takie twierdzenia oburzają jednak przedstawicieli grup pracowników. - To kompletnie fałszywy pogląd, który ma zatrzeć prawdziwą motywację ustawodawcy - uważa Jarosław Urbański ze związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, który pomaga m.in. byłym pracownicom Jutrzenki.

http://www.finanse.wp.pl/kat,104762,title,Pozwy-zbiorowe-nowosc-w-polski...

– Senackie ograniczenie ustawy oceniam pozytywnie, od początku o to zabiegaliśmy, nadal uważamy jednak, że może ona mieć bardzo negatywne konsekwencje – mówi mec. Katarzyna Urbańska, dyrektor departamentu prawnego PKPP Lewiatan. – Mimo tych ograniczeń nadal istnieje niebezpieczeństwo wynaturzenia się tej instytucji.

http://www.rp.pl/artykul/89829,407282_Pozwy_zbiorowe__mniej_nadziei__wie...

Hipokryzja łajdaków

Ograniczenie prawa do składania pozwów zbiorowych jest sztandarowym przykładem zaciemniania prawodawstwa polskiego i instrumentyzowania go do celów określonych grup! W takim prawie nie chodzi o jego przejrzystość i prostotę. Ale czegóż można się spodziewać po senatorach broniacych np. swego kolegę, który leczył się wciągając leki przez nos w damskiej sukience.

Kto się boi pozwów zbiorowych

Zapraszam do lektury tekstu na ten temat na moim autorskim blogu:
http://krzysztof-miskiewicz.blog.onet.pl/Kto-sie-boi-pozwow-zbiorowych,2...

To oczywiste ale nie dla wszystkich.

Panie Krzysztofie - trafia pan swoim artykułem dokładnie w sedno! Ta sprawa dla zainteresowanych i osób choć trochę śledzących niezależne komentarze dotyczące praw pracowniczych od początku była oczywista. Teraz za nasze pieniądze zafundowano nam kolejne gówno prawne.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.