Pracownicy Agory założyli związek zawodowy

Kraj | Prawa pracownika

W Agorze powstał pierwszy związek zawodowy. Pracownicy spółki, do której należy m.in. “Gazeta Wyborcza”, portal Gazeta.pl czy radio Tok FM, powołali strukturę NSZZ “Solidarność”.

- Założyliśmy związek zawodowy, by jak najlepiej reprezentować interesy pracowników w kontakcie z pracodawcą. Uznaliśmy, że dotychczasowa formuła kontaktów załogi z pracodawcą - Rada Pracowników - jest niewystarczającym narzędziem do pełnej ochrony interesów pracowników - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Wybieralski, dziennikarz poznańskiego oddziału “Gazety Wyborczej”, który znalazł się w Tymczasowej Komisji Międzyzakładowej NSZZ “Solidarność”.

W skład Komisji weszli jeszcze Łukasz Cynalewski (fotoreporter z oddziału w Poznaniu), Jakub Janiszewski (dziennikarz Tok FM) oraz Wojciech Orliński (dziennikarz “Dużego Formatu”). Wybieralski nie ujawnia, kto został przewodniczącym Związku, ani ile osób dotąd się do niego zapisało.

- Minimalna liczba pracowników niezbędna do założenia związku to 10 osób. Ta liczba została w naszym przypadku przekroczona, ale do pierwszych rozmów z pracodawcą nie zamierzamy ujawniać liczby członków związku. M.in. dlatego, że ona ciągle rośnie, chcą się zapisywać kolejne osoby - tłumaczy Michał Wybieralski.

- Zarząd Agory został zaproszony do rozmów ze związkiem, czekamy na ustalenie terminu tego spotkania - informuje nas Wybieralski. Agata Szybieniecka z biura prasowego Agory, pytana o reakcję zarządu na powstanie związku, powiedziała nam, że spółka sprawy nie komentuje.

Na przełomie sierpnia i września z należącym do Agory Radiem Złote Przeboje rozstało się kilka osobami (dowiedz się więcej). Jak podał Presserwis, kilka tygodni temu Agora wypowiedziała też umowy o pracę co najmniej kilku fotoreporterom. Z naszych informacji wynika, że na razie nie poinformowano pracowników o planach kolejnych redukcji zatrudnienia w firmie.

Agora jest właścicielem “Gazety Wyborczej”, dziennika “Metro”, kilkunastu czasopism, portalu Gazeta.pl, trzech rozgłośni radiowych (Tok FM, Roxy FM, Złote Przeboje), spółka kontroluje także firmę reklamy zewnętrznej AMS i sieć kin Helios.

W zeszłym miesiącu związek zawodowy założyli też pracownicy redakcji należącego do Ringier Axel Springer Polska redakcji “Faktu” (więcej na ten temat). W tej chwili prowadzą oni rozmowy z zarządem spółki na temat sytuacji w tytułu w przyszłym roku.

Związki zawodowe od lat działają w Presspublice, wydawcy “Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”. Wydawnictwo to rozpoczęło właśnie proces zwolnień. Pracę ma stracić nawet 120 pracowników, a wynagrodzenia 200 kolejnych osób mają zostać obniżone.

Za: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/pracownicy-agory-zalozyli-zwiazek-z...

Rychło w czas.

Rychło w czas. Proponowaliśmy im to już w 2008 r.: https://cia.media.pl/do_pracownikow_gazety_wyborczej_jestescie_niepotrzeb...

A jak oni tam sa

A jak oni tam sa zadtrudniani, na etat czy smieciowe?

Może sami odpowiedzą. W

Może sami odpowiedzą. W końcu zaglądają tu często. :)

Pytam bo ja to chyba nie

Pytam bo ja to chyba nie znam nikogo pracujacego na etat, no moze jedna osoba - niedobitek z czasow PRL-u... Czy tylko ja tak mam? Zmajstrowalem nawet ankiete aby to obadac...

Ja mam etat (od niedawna),

Ja mam etat (od niedawna), ale jestem jedyny wśród moich znajomych.

Ja znam z trzy osoby

Ja znam z trzy osoby pracujące na etatach i wszystkie pracują w korporacjach.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

W obecnej sytuacji

W obecnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczo-politycznej chyba jedynym sposobem, by nie być dymanym to działalność własna, wytwórstwo, rzemiosło własne i dystrybucja, funkcjonowanie bez żadnych szefów. Wszędzie indziej, nawet na umowie na czas nieokreślony, Twoja praca będzie przeliczana na pieniądze, których gro zeżre aparat państwowy.

Solidarność sobie

Solidarność sobie założyli? Bez jaj. :)

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.