Projekt reaktora Mark 1 używanego w Fukushimie został uznany za wadliwy 35 lat temu

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Trzydzieści pięć lat temu, Dale G. Bridenbaugh wraz z dwoma kolegami pracującymi w General Electric zrezygnowało z pracy, gdy utwierdzili się w przekonaniu, że recenzowany przez nich projekt reaktora Mark 1 był tak wadliwy, że mógł prowadzić do katastrofalnego w skutkach wypadku.

Przez dziesięciolecia podważano zdolność reaktora Mark 1 do wytrzymania ogromnych ciśnień, które pojawiłyby się, gdyby reaktor stracił możliwość chłodzenia. Dziś, ten właśnie projekt przechodzi test w Fukushimie. Pięć z sześciu reaktorów w Fukushima Daiichi, to właśnie General Electric Mark 1.

Dale Bridenbaugh powiedział w wywiadzie dla ABC News:

„Problemy, które wykryliśmy w 1975 r. podczas analizy kontenera zabezpieczającego przekonały nas, że projekt nie brał pod uwagę ciśnień, które mogły powstać przy utracie chłodziwa. Ciśnienie, które powstaje przy bardzo szybkim uwalnianiu energii może rozsadzić kontener i doprowadzić do niekontrolowanego uwolnienia cząstek radioaktywnych”.

General Electric w ciągu lat nieco usprawnił konstrukcję reaktorów Mark 1, jednak w stopniu niewystarczającym, by zapobiec eksplozji w sytuacji utraty chłodziwa.

W samych Stanach Zjednoczonych, 23 reaktory w 16 lokalizacjach nadal są oparte na takim samym projekcie Mark 1.

Jak zwykle ..przez lata

Jak zwykle ..przez lata wmawiano nam że polskie i radzieckie wyroby i konstrukcje są gówno warte,tak jak reaktor w Czarnobylu,a "zachodnie" to ..wogóle są po prostu przezajebiste,niezawodne,super nowoczesne i wogóle.a wychodzi na to że jak na kapitalistów przystało mieli po prostu zajebistą reklamę,umieli sprzedać swój produkt.Podobnie było przecież z samolotami(DC10),autami z GM które wybuchały,lub wybuchały im poduszki,itd,itp.zawsze ktoś kto miał to kontrolować został kupiony lub zastraszony.Tak firmy przerzucają koszta społeczne na społeczeństwo,względnie państwo(nie rządzących tylko budżet).Socjalizm w sensie "państwowego kapitalizmu"ma tą przewagę że państwu,czy wogóle wspólnocie państw jak RWPG nie opłaci się postępować tak nieodpowiedzialnie,nie może przerzucać kosztów społ.bo nie ma na kogo,bo firma państwowa nie będzie oszczędzać po to by państwowa służba zdrowia musiała potem leczyć poszkodowanych, by państwo musiało kształcić nowych specjalistów itd.zdarzają się też błędy ale raczej z niedbalstwa i głupoty,jednak nie z wyrachowania a to wielka różnica

Naturalnie Socjalizm w

Naturalnie Socjalizm w sensie "państwowego kapitalizmu" a nie "dyktatura proletariatu" albo inne "postępowe" idee marksistów.

To nie ma znaczenia,

To nie ma znaczenia, informacja mogła wyjść po to żeby ludzie nie stracili zaufania do reaktorów, choć skutek może być też odwrotny.
Powiedzą coś w stylu, to nie wina reaktora tylko rządu Japonii bo wybudowali badziewny reaktor, o czym sami dobrze wiedzieli, i to już dawno temu, i nic z tym nie zrobili.
Muszą zrzucić na kogoś winę, bo gdyby całkowicie bezpieczny reaktor, przetestowany pod każdym względem i przez wszystkich jednogłośnie uznany za bezpieczny nagle wybuchł, to by nie wyglądało fajnie bo każdy inny też może nawalić, a tak ten był felerny, więc mógł zrobić "bum"

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.