Protest Inicjatywy Uczniowskiej

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Dziś w Warszawie o 14.00 pod PKiN rozpoczyna się demonstracja IU. Tymczasem dzisiaj również otrzymaliśmy oświadczenie Inicjatywy w sprawie powołania Romana Giertycha na urząd ministra edukacji, które publikujemy poniżej.


Protest Inicjatywy Uczniowskiej

Inicjatywa Uczniowska pragnie wyrazić swój protest przeciwko objęciu stanowiska Ministra Edukacji przez Romana Giertycha. Uważamy za rzecz skandaliczną, że ministerstwo, które ma „edukować” zajmuje osoba o skrajnie nacjonalistycznych poglądach, jeden z animatorów Młodzieży Wszechpolskiej po 1989 roku. Młodzież Wszechpolska wsławiła się atakami na wszystkich, którzy nie podzielają ich skrajnych poglądów. Obawiamy się, że atmosfera nacjonalizmu, szowinizmu i skrajnego klerykalizmu w stylu Radia Maryja zostanie przeniesiona do szkół, w których zostanie wytępiony, i tak ograniczony już, pluralizm poglądów. Jakim ministrem edukacji będzie autor słów: „Szkoła dzisiejsza jest wylęgarnią chamstwa i demoralizacji. Tak jest zawsze, gdy ze szkół usuwa się wszelką dyscyplinę”? Czy oznacza to, że mamy powrócić do praktyk, kiedy uczeń był katowany w szkole przez „ciało pedagogiczne”? To są poniżające słowa w stosunku do uczniów. „Wylęgarnią chamstwa i demoralizacji” jest ukochane dziecko Giertycha - Młodzież Wszechpolska, która miała już okazję zaprezentować nam swoją „kulturę”, choćby podczas Marszów Równości.

Wszystko co się obecnie dzieje oddala wizję szkoły jaką my proponujemy – wolnej, niehierarchicznej, w której szkoła służy uczniowi, a nie uczeń szkole. W której nie ma indoktrynacji i przekształcania ucznia w bezmyślną maszynę służącą do wykonywania poleceń. Nic dobrego nas nie czeka, dlatego będziemy się dalej oddolnie organizować. W każdym mieście, w każdej szkole, wszędzie, gdzie prawa człowieka i ucznia będą łamane, dopóki nasze ideały nie doczekają się realizacji. Protest przeciwko Romanowi Giertychowi, to nie jedynie protest przeciwko jednej osobie czy partii, to symboliczny sprzeciw w stosunku do całego obecnego systemu edukacyjnego.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.