Protest pracowników Telekomunikacji Polskiej

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

22 listopada około 500 pracowników i związkowców protestowało w Warszawie przeciwko planom podziału Telekomunikacji Polskiej i outsourcingu pracowników. TP chce przesunąć około 1000 pracowników do firmy zewnętrznej. Już 200 pracowników zostało przeniesionych.

Pracownicy pikietowali przed siedzibą Telekomunikacji Polskiej w Warszawie i potem udali się do siedziby Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Pracownicy i związkowcy domagają się m.in. utrzymania dotychczasowych warunków pracy w spółce, podniesienia o 10 proc. zarobków wszystkich pracowników objętych tzw. ponadzakładowym układem zbiorowym, skrócenia czasu pracy części pracowników, a także odstąpienia od planów outsourcingu (przenoszenia do innych firm) pracowników TP. Obecnie trwają negocjacje dotyczące sporu zbiorowego z 10 organizacjami związkowymi w TPSA.

W grudniu 2006 roku, związki zawodowe TP oraz Rada Pracownicza podpisali tzw. "umowę społeczną". Tylko 8 na 19 organizacji pracowniczych w TPSA podpisało umowę. Umowa społeczna zakładała "dobrowolne" odejścia za rekompensatą w wysokości do 5,7 tys. pracowników TP w ciągu trzech lat, outsourcing pracowników TP oraz gwarantowała coroczne podwyżki dla ok. 60-70 proc. zatrudnionych w firmie. Jednocześnie, firma TPSA chce zatrudnić nowych pracowników, ale umowa społeczna ograniczy rekrutację zewnętrzną na poziomie nie wyższym niż 750 osób rocznie.

Do początku września "chęć odejścia" zgłosiło ok. 2,3 tys. osób, z których ok. 300 nie dostało zgody pracodawcy.

Jako przykład outsourcingu 1 listopada ok. 200 pracowników pionu operacji IT w Telekomunikacji Polskiej zostało przeniesionych do firmy EDS Poland, filii znanej amerykańskiej firmy EDS.

Związkowcy mają pretensje do antyprotekcjonistycznego działania UKE. Związkowcy zarzucają szefowi UKE Annie Streżyńskiej faworyzowanie alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych (jak np. Tele2).

Streżyńska zapowiedziała, że najpóźniej do 2010 roku w ramach TP S.A. zostanie wyodrębniona niezależna, samodzielna jednostka organizacyjna.

"W pierwszej połowie 2008 roku zapadnie decyzja o podziale TP S.A., natomiast druga połowa zostanie przeznaczona na wydanie szczegółowej decyzji. Rok 2009 przeznaczony będzie na działania logistyczno-organizacyjne. Najpóźniej do 2010 roku powstanie wyodrębniona jednostka organizacyjna w ramach spółki TP S.A." - mówiła Streżyńska w poprzednim tygodniu.

dla takich wlasnie okazji

dla takich wlasnie okazji hydepark otwarto w wawce, pan galopujaca prywatyzacja dostal na czas to miejsce bo najazdy pracownikow napewno przybiora na sile. A wtedy - do hydeparku! Gdzie po ulicy chcecie lazic...

praca w

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.