Świadomość ekologiczna konsumentów elektroniki
Umieszczenie starego komputera czy lodówki na wysypisku śmieci to przyczynianie się do zatruwania środowiska. Są inne sposoby na pozbycie się uciążliwych odpadów, które nie tylko przyniosą korzyści naturze.
Co roku 20 do 50 milionów ton sprzętu elektronicznego staje się odpadami. Ciągły postęp techniczny i technologiczny sprawiają, że żywotność sprzętu to przeciętnie 2-3 lata. Niestety duża część zużytego sprzętu trafia na wysypiska śmieci. Nie jest to dla nich odpowiednie miejsce, łatwo może bowiem dojść do skażenia środowiska naturalnego - zwykły zestaw komputerowy składa się z około tysiąca substancji, w tym wielu szkodliwych.
Co więc zrobić, by nie pogarszać stanu środowiska? Wskazać można dwa podstawowe rozwiązania. Po pierwsze przy zakupie nowego sprzętu sprzedawca ma obowiązek przyjąć stary. Są jednak dwa warunki - musi być to sprzęt tego samego rodzaju oraz taka sama ilość. Jeśli kupujemy jeden komputer, także jeden możemy oddać.
Druga możliwość to oddanie sprzętu w specjalnym punkcie, który zajmuje się zbieraniem odpadów elektronicznych. W całej Polsce jest kilka tysięcy tego typu punktów. Ich listy są m.in. na stronach organizacji ElektroEko, a także w urzędach gmin:
http://www.elektroeko.pl/oddaj_nam_swoj_ZSEE/68,baza.html
Tak ze sklepów, jak i z tych punktów, trafiają one do zakładów przetwarzania, gdzie są demontowane. Niebezpieczne elementy są unieszkodliwiane, a plastik, metal czy szkło przekazywane dalej zakładom recyklingowym w celu powtórnego wykorzystania. Co ciekawe niektóre materiały wykorzystać można w zupełnie inny sposób niż pierwotnie - szkło kineskopowe, oprócz tego, że może posłużyć do wyprodukowania nowych kineskopów, może być także dodane do masy bitumicznej służącej do budowy dróg.
Niski poziom recyklingu sprzętu elektronicznego w Polsce (na jednego Polaka przypadają rocznie 4 kg zbieranego sprzętu, podczas gdy w Norwegii 15) wynika nie tyle z lenistwa, co z niewiedzy. Aż 80 procent Polaków przyznało, że zdają sobie sprawy z tego, że w komputerach czy lodówkach są niebezpieczne substancje. Wiedza o tym, gdzie zużyty sprzęt można oddać także jest ograniczona.
Abyśmy mogli faktycznie odczuć korzyści płynące z powtórnego wykorzystania surowców potrzebne są przede wszystkim edukacja oraz wyrobienie świadomości ekologicznej. To od nas bowiem w największej mierze zależy, co zrobimy ze zużytym sprzętem - oddamy go specjalistom czy wyrzucimy do śmietnika. Warto się nad tym zastanowić przy okazji kupna nowego komputera.
żródło:
Dziennik Internautów