Trwają prace nad nową ustawą ds. azylantów

Kraj | Dyskryminacja

W sejmie trwają prace nad ustawą o „zwiększeniu ochrony dla cudzoziemców”. Ma ona dotyczyć tych obcokrajowców, którzy poprosili o ochronę na terytorium RP ze względy na to, że w ich kraju ich życie lub zdrowie jest zagrożone, a którzy nie otrzymali statusu uchodźcy. Cudzoziemcy znajdujący się w tej sytuacji mają otrzymywać status „pobytu tolerowanego”.

W Polsce rośnie głównie liczba uchodźców czeczeńskich, których przebywa w Polsce około 5 tysięcy. Przed wejściem do Unii Polska była dla Czeczenów krajem tranzytowym, natomiast od maja 2004 roku unijne regulacje (tzw. „Dublin II”) uniemożliwiają Polsce wypuszczenie Czeczenów za granicę, by mogli się starać o azyl na Zachodzie. Ci, którym udało się nielegalnie przekroczyć granicę, są z powrotem kierowani do Polski.

Organizacje pozarządowe, jak niezależna Europejska Rada Uchodźców i Azylantów (ang. ECRE) uważają, że Polska nie jest przygotowana na tę nową sytuację, wytykając bardzo złe warunki w ośrodkach w jakich żyją uchodźcy, m.in. brak noclegów i dostępu do opieki medycznej i psychologicznej.

Raport Komisji Europejskiej z września 2007 r. ocenia, że z powodu unijnych regulacji dotyczących azylu, Polska odnotowała największy wzrost liczby osób starających się o status uchodźcy, odsyłanych z innych państw UE. Raport ocenia istniejący od 2003 roku w UE system azylowy (znany pod nazwą Dublin II), który przewiduje, że odpowiedzialność za rozpatrywanie wniosku azylowego spoczywa na pierwszym kraju Unii, którego granicę uchodźca przekroczył. W konsekwencji w ramach systemu w 2005 roku do Polski odesłanych zostało z innych państw UE 1196 osób, a wysłanych z Polski – 148 osób.

Według szacunków organizacji pozarządowych w Polsce obecnie przebywa od 4-5 tysięcy Czeczenów, od 1994 roku przejechało przez nasz kraj 30 tysięcy kaukaskich uchodźców. Na ponad 6000 wniosków o przyznanie azylu jedynie 305 zostało rozpatrzonych pozytywnie.

Według planowanej ustawy, osoby które otrzymają ochronę uzupełniającą, będą miały prawo do świadczeń rodzinnych i do pomocy społecznej. Jeżeli będą przebywać na terytorium Polski nieprzerwanie przez 7 lat, będą mogły otrzymać zgodę na osiedlenie się. Według projektu możliwe będzie wydanie odmiennych decyzji w sprawie cudzoziemca i jego najbliższych. Oznacza to, że może dojść do rozdzielenia rodzin w wyniku decyzji urzędników.

To "zwiększenie ochrony"

To "zwiększenie ochrony" będzie chyba polegało jedynie na tym, że faktyczny stan większości uchodźców - odmowa przyznania statusu uchodźcy i wyrzucenie na bruk bez prawa do pracy, ale bez deportacji (tzw. "status tolerowany") zostanie po prostu zapisany w prawie. Pomoc społeczna o której mowa w ustawie zostanie pozostawiona organizacjom pozarządowym, które też nie mają środków na pomoc uchodźcom.

czy tez moge byc legalny

witam czy som jakies szanse, czy będzie nowa ustawa dla cudzoziemców takich jak ja, mieszkam w polsce 15 lat mam 24 teras i jestem nie legalny poniewasz nie moge dostac paszport z armenii i tak to sie ciagnie beznadziejnie nie moge pracowac nie mam prawa do niczego, chodzilem caly czas do szkoly polskiej jestem po ogólniaku, czy będzie jakas nadzieja.

prosze napisac cos na ten

prosze napisac cos na ten temat.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.