UE wycofuje się powoli z pakietu klimatycznego

Ekologia/Prawa zwierząt

Unia Europejska powoli wycofuje się z planów ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jak podaje "the Financial Times", kierowana przez Niemcy koalicja państw UE chce przyznać wielkim europejskim koncernom darmowe kwoty emisyjne, by zapewnić im "konkurencyjność".

Głównym pretekstem "rozwadniania" pakietu klimatycznego jest recesja.

"Z powodu obecnego kryzysu ekonomicznego możemy przystać na propozycje darmowych pozwoleń emisyjnych" - potwierdza "FT" przedstawiciel Komisji Europejskiej. "Zmiana postawy KE to olbrzymi sukces Berlina. Niemcy są największym producentem w Europie i dlatego w naszym żywotnym interesie leży utrzymanie darmowych pozwoleń emisyjnych dla olbrzymiego niemieckiego przemysłu. Gdybyśmy musieli płacić za emisję, kosztowałoby nas to ponad 8 mld euro rocznie" - podkreśla Joachim Hein, przedstawiciel największych spółek niemieckiego przemysłu i doradca rządu w Berlinie.

Hein argumentuje, że płacenie milionów euro za prawo do emitowania gazów cieplarnianych znacznie obniżyłoby konkurencyjność np. europejskich producentów stali czy firm chemicznych względem koncernów z niedbających o klimat z Chin czy z Indii.

Zaprezentowany przez Komisję Europejską pakiet klimatyczny zakłada że Unia ma zostać wiodącą gospodarką "epoki czystej energii": do 2020 r. emisja CO2 w Unii ma spaść o 20 proc. O tyle samo wzrosnąć ma wydajność energetyczna i wykorzystanie energii odnawialnej.

ttp://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601085&sid=aOZULoxEY4_c&refer=europe

Jescze to:

European Union negotiators eased planned caps on carbon dioxide from cars by excluding part of the fleet for three years to reduce costs for automakers such as Daimler AG and Porsche SE.

Representatives of EU national governments and the European Parliament agreed yesterday evening to impose the emission curbs on 65 percent of the new car fleet in 2012, 75 percent in 2013, 80 percent in 2014 and 100 percent beginning in 2015. The European Commission, the EU’s regulatory arm, had proposed introducing the caps on all new cars sold in the region in 2012.

mrzonki

Nie dość że polityka wdrażania "czystej energii" w Europie potrwa znacznie dłużej, niż jest to planowane (ze względu na konflikt interesów wielkich korporacji wywierających nacisk na rządy), to i tak ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w skali świata zdaje się być mrzonką, patrząc na rozbuchane i trujące gospodarki Azji, zwłaszcza Chin i prężnie rozwijających się Indii, które o klimat nie dbają i nie mają zamiaru podporządkować się żadnym konwencjom.

nie zgodzę się z

nie zgodzę się z przedmówcą, chiny i indie były po prostu zwolnione z wymogów protokołu z kioto który został podpisany w 1998 a wszedł w życie w 2005 po ratyfikowaniu go przez rosję.
w zeszłym roku na bali zobowiązano te kraje do ratyfikowania protokołu, myślę że nie było to dla chin zaskoczeniem, przygotowując się na to budowali tamę trzech przełomów na jangcy - 100% czystej energi a zarazem totalna destrukcja ekosystemów i przyczyna susz huraganów i innych anomalii w tym również klimatycznych. na tym polega paradoks.

Ufff

To moze ten gigantyczny skok na kase zostanie odroczony :) A moze z czasem ekodebile zaczna myslec. Czlowiek produkuje niecale 5% CO2. Wiekszosc wydzielaja oceany. Wystarczy uzyc google jezeli sie na biologii spalo.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.