Uganda: Brytyjska korporacja wysiedla mieszkańców

Świat | Gospodarka | Represje

Według najnowszego raportu brytyjskiej organizacji charytatywnej Oxfam, korporacja The New Forests Company (NFC) – zajmująca się przemysłem drzewnym – dopuszcza się brutalnych aktów przemocy przy wysiedleniach mieszkańców wiosek na terytoriach Ugandy.

Według raportu ponad 22 000 mieszkańców zostało wysiedlonych przez pracowników NFC i najemników opłacanych przez korporacje. Mieszkańcy wiosek byli zastraszani, bici i torturowani. Ich mieszkania i ziemia została całkowicie przejęta przez NFC, która czerpie milionowe zyski z eksploatacji terenów drzewnych Ugandy.

NFC blisko współpracuje z Narodowym Urzędem Leśnym Ugandy, i to na jego rozkaz zaczęto wysiedlenia mieszkańców. Oxfam, który od wielu lat działa jako organizacja charytatywna na terenach Afryki, monitoruje również łamanie praw człowieka przez afrykańskie rządy i zachodnie korporacje. Skorumpowane urzędy dają wolną ręke korporacjom zatwierdzając „legalne” ich działania na terytoriach Ugandy.

Rzecznik prasowy NFC zakomunikował na konferencji prasowej w Londynie, rozpoczęcie śledztwa w tej sprawie, dodając, że:

Działania NFC w Ugandzie, w tym przesiedlenia mieszkańców odbywają się całkowicie legalnie, za zgodą mieszkańców i w sposób pokojowy.

Nowa kolonizacja? Oto siła

Nowa kolonizacja? Oto siła tradycji imperium brytyjskiego. Z tym wyjątkiem, że dziś wszystko robi się w imieniu pieniędzy a nie królowej...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.