Uzbekistan: Ujawniono program przymusowej sterylizacji kobiet

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

Jak donosi BBC, w Uzbekistanie dochodzi do masowego sterylizowania kobiet bez ich zgody i wiedzy. Każdy ginekolog czy położnik w Uzbekistanie ma do wypełnienia miesięczną normę - w większych miastach lekarz musi wysterylizować cztery kobiety, na wsi - nawet 30. - Jakiś czas po porodzie dowiedziałam się, że usunięto mi macicę. Lekarz tylko wzruszył ramionami - mówiła BBC jedna z ofiar uzbeckiego rządu.

W Uzbekistanie od przynajmniej siedmiu lat prowadzony jest tajny program masowej sterylizacji kobiet podczas rutynowych zabiegów. Nie ma żadnych wskazań medycznych, a bardzo często nawet zgody "pacjentki" na sterylizację. Kobiety o tym, że wycięto im narządy rodne, dowiadują się najczęściej przypadkiem - podaje BBC.

W Uzbekistanie jednak wcale takiego prawa nie ma. Mimo to tamtejsi lekarze od dwóch lat otrzymują odgórne zalecenia dotyczące tego, ile kobiet muszą wysterylizować. - Każdego roku przedstawiają nam nowy plan. Każdy lekarz ma normę, którą musi wypełnić, czyli ile kobiet miesięcznie czy tygodniowo musi wysterylizować - powiedziała anonimowo BBC jedna z lekarek z uzbeckiej stolicy Taszkientu. - Moja kwota to cztery kobiety miesięcznie - dodała.

źródło! (link, cholera)

źródło! (link, cholera)

Źródło:

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.