Walka z żywnością modyfikowaną genetycznie

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka

Greenpeace Polska zbiera podpisy pod petycją do Komisji Europejskiej, aby wprowadzić nakaz znakowania mięsa, jajek i mleka zwierząt karmionych paszą zawierającą genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO).

W Polsce nie wolno uprawiać genetycznie zmodyfikowanych roślin. Prawo UE nakazuje znakować wszystkie produkty spożywcze wyprodukowane z organizmów zmodyfikowanych genetycznie, nie trzeba jednak znakować produktów ze zwierząt, które były karmione GMO.

Rośliny modyfikowane genetycznie mogą wytwazać substancje owadobójcze niewystępujące w naturalnych odmianach tych roślin, co może być szkodliwe dla ludzi. Z kolei inne odmiany roślin modyfikowanych genetycznie, np. soja, są tak zaprojektowane, by być odporne na masywne dawki chemicznych środków owadobójczych. Ich uprawa powoduje skażenie gleby oraz uzależnia rolników od tych odmian roślin, gdyż naturalne odmiany nie są w stanie się rozwijać przy wysokim stężeniu środków owadobójczych.

Innym argumentem przeciwko organizmom modyfikowanym genetycznie jest patentowanie żywych organizmów i komercjalizacja organicznych procesów biologicznych.

"Rośliny modyfikowane

"Rośliny modyfikowane genetycznie mogą wytwazać substancje owadobójcze niewystępujące w naturalnych odmianach tych roślin, co może być szkodliwe dla ludzi."

Są to toksyny bakterii Bacillus Thurigiensis. Toksyny różnych szczepów tej bakterii działaja na układ pokarmowy różnych gatunków owadów i są dosyć specyficzne. Dobierając odpowiednio szczep bakterii możnaby zabijać tylko określone gatunki owadów. Tak powstały biologiczne opryski stosowane na plantacjach ekologicznych (były absolutnie nieszkodliwe dla człowieka oraz neutralnych gatunków zwierzat). Wysoka cena tych oprysków stała się bodźcem do "skonstruowania" roślin produkujących te toksyny (przypominam - nieszkodliwe dla człowieka!!!)

Obecnie, pomimo wielu testów, nie udało się wykazać żadnych negatywnych dla zdrowia skutków "owadobójczych roślin". Jeśli Greenpeace takie wyniki znalazło, niech je, cholera, pokaże.

BT może jednak powodować

BT może jednak powodować podrażnienie skóry i oczu u ludzi, oraz ostrzejsze reakcje u osób alergicznych.

Być może masz rację, że szczepy roślin GMO z BT zabiją tylko motyle (a co za tym idzie, dziesiątki odmian kwiatów). Ale to nie są jedyne odmiany roślin modyfikowanych genetycznie i na pewno problem nadmiaru pestycydów w środowisku nie jest obojętny.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.