Warszawa: Protesty anty-NATO

Militaryzm

9 lipca w Warszawie odbyły się różnie akcje przeciw NATO. Protesty organizowały m.in anarchiści i Inicjatywa Stop Wojnie.

Warszawska Federacja Anarchistyczna organizowała akcję na pl. Konstytucji pod hasłem "Jedzenie Zamiast Bomb". Anarchiści rozdawali przechodniom ciepłe posiłki i ulotki. Na transparentach były hasła tak jak "Wojna jest jedyną zabawą bogatych, w której biorą udział biedni" i "Ani Waszyngton ani Moskwa".

„NATO powstało jako odpowiedź na rosnącą potęgę ZSRR: Sojusz miał bronić kapitalizmu i demokracji przed spodziewaną sowiecką agresją. Taka była teoria. W praktyce Sojusz od samego początku wspierał reżimy, które mordowały przeciwników politycznych, popełniały ludobójstwa, zwalczały reformy społeczne" – mówił jeden z anarchistów.

Głowna demonstracja dnia była organizowana przez ISW i brały w niej udział różnie organizacje lewicowe i anarchistyczne. W demonstracji uczestniczyli również zagraniczni aktywiści z różnych krajów świata. Nieobecni były liberałów z takich organizacje jak Partia Razem czy Krytyki Politycznej i inni będący pod ich wpływem.

Demonstracja przechodziła przed ambasadami USA, Kanady, Francji i Niemiec.

Przed przemarszem policja utrudniała przybycie na miejsce demonstracji i różnie osoby indywidualne i co najmniej 2 grupy ludzi zostały otoczonych i legitymowanych.