Warszawa: Poznański Antyfaszysta zatrzymany przez policję

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty | Represje

Dziś, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem odbyła się w Warszawie demonstracja antyfaszystowska pod hasłem „razem przeciwko nacjonalizmowi”. Licznie brało w niej udział poznańskie środowisko anarchistyczne.

Poprzez przemarsz przez stolicę upamiętniono ofiary Nocy Kryształowej atakowane przez faszystów oraz potępiano przemoc stosowaną przez skrajną prawicę i nacjonalistów współcześnie. Ponad tysiąc osób niosło transparenty i wznosiło hasła: „Broń wolności. Zwalczaj nacjonalizm”, „Razem przeciwko faszyzmowi”, „Warszawa wolna od faszyzmu”.

Przeciwko demonstrantom zgromadzono liczne siły policyjne. Już na samym początku doszło do brutalnej interwencji policji i zatrzymania poznańskiego anarchisty. Funkcjonariusze agresywnie zaczęli przepychać zgromadzonych ludzi. Kilkoro policjantów powaliło członka Kolektywu Rozbrat na ziemię, dociskając go kolanami, mimo że leżał i nie stawiał oporu wykręcano mu ręce i głowę. W efekcie tuż po zatrzymaniu antyfaszysta trafił do szpitala. Mimo że to on stał się ofiarą policyjnej agresji, to jemu zostaną przedstawione zarzuty czynnej napaści na funkcjonariusza. Aresztowany działacz wciąż przebywa w warszawskim areszcie.

Jest to kolejny przykład nieuzasadnionego zatrzymania i stosowania represji wobec środowiska antyfaszystowskiego ze strony policji. Domagamy się natychmiastowego wypuszczenia zatrzymanego oraz oczyszczenia z wszelkich zarzutów!

Apelujemy o wykonywanie telefonów na komisariat przy ul. Wilczej w Warszawie. Dzwoniąc i dopytując się o status i stan zdrowia wywieramy nacisk na policjantów. Muszą wiedzieć, że zatrzymany nie jest sam i że będziemy pilnie śledzić, co będzie się z nim działo w kolejnych godzinach. W przeszłości efektem takich solidarnościowych było lepsze traktowanie czy wypuszczenie zatrzymanej osoby. Dzwoniąc, pytajcie o osobę z Poznania, która była podczas zatrzymania przewieziona do szpitala. Oficer dyżurny KRP na ul. Wilczej: tel. 22-603-70-55, tel. 22-621-89-09

Nagranie z zatrzymania

rozbrat.org

To jest to "ponad tysiąc

Pod UW było niewiele ponad

Pod UW było niewiele ponad 400, jak demonstracja ruszyła zdrowo urosła, zmniejszyła się w okolicach Wilczej ze względu na pogodę. W szczytowym okresie mogło być według mnie nawet 2000.

Poza tym ten film, został

Poza tym ten film, został zrobiony w tym samym miejscu co to zdjęcie i wygląda ta demonstracja na nim zupełnie inaczej :) http://wyborcza.pl/10,82983,16938299,Marsz_antyfaszystow_przeszedl_przez...

nikt nie podał dalej, nie wiedzieliśmy

W tamtym momencie byłem bliżej 2. chodnika i nie widziałem szczegółów przepychanki, tylko flagi (m.in. KRL-D) i skandowanie (by się "jednak zdystansowali"). Nikt nie powiedział (choć mieli megafony!), że ktoś zatrzymany, nie wiedzieliśmy, w dodatku potem szliśmy dokładnie pod tym komisariatem i ni słowa o tym. Czy był wtedy już w szpitalu? Czy są filmy, że nie zaczął z mundurowymi, a jedynie się bronił przed bezpodstawną napaścią? Znicze pod sejmem wyglądały trochę surrealistycznie, ale i tak lepiej, niż koncert przy Pawiaku rok temu, no i że na Niemców nikt nie napadł, jak w 3 lata temu na Nowym Świecie. W Tęczy włączyli nowe polewaczki, choć lał deszcz.

staliniści wszechpolscy?

Z http://youtu.be/xomOM4aRcLQ http://xportal.pl/?p=17285 widać, kto wyrwał flagę i sprowokował bójkę, a obie te organizacje zgodnie np. 2-XI demonstrowały pod ambasadami Ukrainy i USA (na komsomol.pl link youtube do filmu z mówcą "Falangi") - nie ustawka, a teatr? A http://komsomol.pl/doc/08112014.pdf pisali dla kogo i gdzie?

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.