Węgierscy Strzałokrzyżowcy

Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm

Słowo "faszyzm" kojarzy się na pierwszy rzut oka z nazizmem w Niemczech albo rządami Mussoliniego we Włoszech i Franco w Hiszpanii.

Współcześnie raczej rzadko przypisujemy faszyzm Węgrom, które kojarzą nam się raczej pozytywnie.

Prawda jest taka, że w trakcie II wojny światowej węgierscy narodowi socjaliści mieli ogromny wkład w ludobójstwo. Władzę w kraju przejęli 15 października 1944 po internowaniu przez nazistów Horthy'ego. Zostali obaleni przez sowietów w marcu 1945. Podczas swoich krótkich rządów udało im się zamordować tysiące osób.

Ferenc Szalasi założył partię w 1935 pod nazwą Partia Narodowej Woli. Została ona zdelegalizowana po dwóch latach po czym odbudowana w 1939 jako Nyilaskeresztes Párt czyli Partia Strzałokrzyzowców. O ile Szalasi często odnosił się krytycznie do III Rzeszy to jednak partię wzorował na NSDAP. Węgierscy faszyści posługiwali się symbolem równoramiennego krzyża zakończonego strzałkami co miało być starożytnym symbolem Madziarów, którzy zasiedli tereny Węgier.

Ideologicznie węgierski nacjonalizm był i jest podobny do niemieckiego. Są zapędy imperialne (koncepcja Wielkich Węgier), silny antysemityzm, antykomunizm, ale też antykapitalizm co w konsekwencji ma dawać tzw. "trzecią drogę" czyli korporacjonizm.

Kiedy Strzałokrzyżowcy przejęli władzę, 400 000 Żydów zostało umieszczonych w gettach. Co miało się z nimi stać? Agostino von Hassel ksiązce "Przymierze wrogów" pisze o planie Eichmanna polegającym na sprzedaniu owych Żydów aliantom. Naziści radzili sobie na froncie wschodnim coraz gorzej. Potrzebowali konserw i samochodów. Mieli je im dostarczyć alianci, a węgierscy Żydzi w zamian mieli być bezpiecznie przetransportowani do Portugalii. Oczywiście cała ta akcja miała duże znamiona prowokacji. Chodziło o to aby środowiska żydowskie wymogły przyjęcie propozycji Eichmana na aliantach.

Problem stanowił Stalin, który widząc, że alianci zaopatrują nazistów przestałby ich wspierać. Stąd decyzja o tym, aby nie wykupywać węgierskich Żydów i "poświęcić ich" dla dobra sprawy. 80 000 zostało wysłanych do niewolniczej pracy lub prosto do obozów śmierci. W kraju działały szwadrony śmierci, które w ciągu pierwszych trzech miesięcy zamordowały 38 000 osób. Strzałokrzyżowcy mordowali nawet w ostatnich dniach walk z armią czerwoną.

Zaraz po zakończeniu wojny postawiono 6 200 aktów oskarżenia za zbrodnie wojenne wobec Strzałokrzyżowców. Szalasi i część innych prominentnych członków partii została stracona.

Ciekawostką jest fakt, że część węgierskich Żydów, którzy za sprawą partii Szalasiego trafili do okupowanej Polski znalazła się w Warszawie. Po wyzwoleniu Gęsiówki podczas powstania w 1944 grupa tych Żydów trafiła do Brygady Syndykalistycznej. Mieli okazję, w innej części Europy wystąpić przeciwko nazizmowi...

https://cia.media.pl/odrodzenie_faszyzmu_na_wegrzech

strzałokrzyżowcy = AVOsze

strzałokrzyżowcy którzy byli wprawieni w przesłuchaniach czyli biciu ludzi za reżimu faszystowskiego stali się takiż samymi oprawcami za czasów komunistycznych zwani dalej AVO-szami których terror min. doprowadził do najbardziej po ZSRR zamordystycznego systemu komunistycznego a następnie do rewolucji Węgierskiej 1956. są wątki o tym w książce Victora Sebestyena Dwanaście dni

Nadinterpretacja

Tak się stało dopiero po 1949 gdy zaczęto ścigać "titoistów", czyli komunistów którzy podpadli stalinistom.Przed tym okresem strzałokrzyżowcy, tak jak i członkowie tajnej policji Horthyego stawali za zbrodnie wojenne przeciw Żydom i członkom ruchu oporu.Wielu ich wypuszczono po 1956 podczas powstania węgierskiego, na fali uwalniania więźniów politycznych, wyszli również zbrodniaże wojenni.Do AVH trafiło ich zapewne niewielu, skoro kilka tysięcy odsiadywało długie wyroki.

Teza Sebestyena

Nie jest nowa,Paul Johnson znany admirator Franco i Pinocheta o poglądach konserwatywno-liberalnych również szerzył takie tezy

co do Węgier to są fakty i

co do Węgier to są fakty i nie tylko tego autora
dawni faszyści brali udział w najważniejszych skromnie mówiąc badaniach wrogów władzy komunistycznej najczęściej czystek wysoko postawionych komunistów. ba szkolili specjalistów.
w domu dyktatora znajdowała się piwnica gdzie zapraszano na bankiecik do najważniejszej osoby Węgier - prawie boga, a następnie jegomość lądował w piwnicy w ręce wprawionych byłych Strzałokrzyżowców.
Tak wielu z nich siedziało w pierdlach za ludobójstwo i tym bardziej wielu z nich chętnie służyło nowej władzy. jako że były na nich haki byli więcej niż nadgorliwi. bo kto za nimi by się wstawił nawet antykomunistycznie nastawieni ludzie gardzili ich zbrodniczą aktywnością.

Radził bym poczytać

Co w 1923 bułgarska ,carska tajna policja wyprawiała ze schwytanymi komunistami, anarchistami czy socjalistami.W siedzibie tajnej policji w Sofii ludzi palono żywcem w piecach

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.