Wyrok w sprawie przeciwko Grupie SOLID SECURITY

Kraj | Prawa pracownika

18 maja 2010 roku Sąd Okręgowy w Warszawie – XXI Wydział Pracy, podtrzymał korzystny dla Macieja Guza wyrok sądu niższej instancji w sprawie przeciwko Grupie SOLID SECURITY Sp. o. o. Po wygranej przez Guza jesienią 2009 r. sprawie przed sądem rejonowym, pozwana firma złożyła apelację do sądu okręgowego, który jednak podtrzymał wcześniejszą decyzję.

Wyrok, jaki zapadł w sprawie Maćka Guza jest precedensem w orzecznictwie sądów pracy w Polsce i jego skutki mogą mieć konsekwencje dla dziesiątków tysięcy pracowników, w szczególności firm ochraniarskich.

Maciej Guz, związkowiec i działacz trockistowski (pismo socjalistyczne „Dalej!”), był zatrudniony w trzech spółkach, agencjach ochrony mienia, na umowę zlecenie: w Grupie SOLID SECURITY, w Agencji SOLID SECURITY i w SOLID SECURITY. Wszystkie te spółki mają swoją siedzibę przy ul. Postępu 17 w Warszawie. We wszystkich Guz pracował równolegle w latach 2004-2006.

Maciej Guz przed sądem rejonowym, a następnie sądem okręgowym udowodnił, że tak naprawdę wykonywał pracę na rzecz tylko jednej spółki, a ponadto charakter wykonywanej przez niego pracy – formalnie wykonywanej z tytułu umowy zlecenia – wypełniał całkowicie znamiona art. 22 §1 kodeksu pracy, a więc był to stosunek pracy na czas nieokreślony.

Faktycznie Guz pracował tylko w Grupie SOLD SECURITY Sp. z o. o., natomiast w pozostałych spółkach Guz zatrudniony był fikcyjnie, zmieniając co kilka godzin plakietkę z nazwą firmy. Dzięki fikcyjnemu zatrudnieniu w trzech spółkach pracodawca mógł nie płacić za godziny nadliczbowe, składki ZUS oraz inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy na czas nieokreślony, takie jak chociażby urlop wypoczynkowy.

Biorąc pod uwagę fakt, że w większości firm ochrony pracownicy zatrudniani są w podobny sposób (lub ewentualnie na umowę o pracę na czas określony plus umowa zlecenie, albo umowę o pracę na czas nieokreślony plus umowa zlecenie), wyrok, jaki zapadł w sprawie Macieja Guza, ma duże znaczenie społeczne. Dzięki niemu bowiem będzie można przed sądem dowieść, że to nie nazwa podpisanej umowy cywilno-prawnej stanowi lub nie stanowi o stosunku pracy, lecz charakter i treść wykonywanych czynności.

Po blisko trzech latach procesowania się Guza z firmą ochroniarską Grupa SOLID SECURITY zakończył się pierwszy i najważniejszy etap sporu. Obecnie Guza czekają jeszcze rozprawy o ustalenie wynagrodzenia za przepracowane godziny nadliczbowe, zapłatę za urlop wypoczynkowy, odszkodowanie za niewykorzystany urlop wypoczynkowy itp.

O sukcesie Macieja Guza zadecydowała przede wszystkim jego osobista determinacja. Należy jednak również podkreślić wielką pomoc ze strony radcy prawnego z urzędu Przemysława Skorupki, reprezentującego interesy powoda.

Relacja filmowa z procesu: http://www.youtube.com/watch?v=EFvdP_IxrBw

burżuja goń, goń, goń !

gratulacje Maciek !

znam ochroniarzy ktorzy sa

znam ochroniarzy ktorzy sa zatrudnieni w podobny sposob. takze porozmawiam z nimi o tym wyroku.

Państwo powinno się

Państwo powinno się przyjrzeć firmom świadczącym usługi ochroniarskie i tyle!

Wszystkie firmy

Wszystkie firmy ochroniarskie to najgorsze złodzieje - nikt tak nie okrada
swoich pracownikow jak one!!!
Sam pracuje w firmie: KONSALNET i tak mnie właśnie okradają na nadgodzinach i
składkach na zus za pomocą lewych umów zleceń w których są ujęte wszystkie
nadgodziny (czyli: godziny przepracowane na umowę o pracę, ponad normę godzin)
a od których nie odprowadzają mi składek ZUS!! Te umowy zlecenia tak są
skonstruowane, aby nie było w nich podanej stawki za godzinę pracy, tylko
jakoby jest jakieś wyimaginowane POROZUMIENIE na wyimaginowaną stawke z
pracodawcą - jednym słowem kant. Pracodawca jeśli chce to może nawet 1zł/h
zapłacić za zlecenie!!! czy to nie złodziejstwo.

nie musicie isc do sadu,

nie musicie isc do sadu, jesli sprawa Macka stanie sie glosna szefowie juz beda wiedziec ze taka sprawe w sadzie przegraja. proponuje zatem byscie zrobili strajk. nie spacyfikuja Was bo poniosa same straty - odejda pracownicy a potem przegraja w sadzie. swiadomosc tego ze sady nie sa po ich stronie moze sklonic ich do ustepstw.

"Dzięki niemu bowiem

"Dzięki niemu bowiem będzie można przed sądem dowieść, że to nie nazwa podpisanej umowy cywilno-prawnej stanowi lub nie stanowi o stosunku pracy, lecz charakter i treść wykonywanych czynności."
Hmmm podręczniki akademickie z prawa pracy właśnie tak mówią- to nie nazwa umowy ale charakter pracy decyduje o rodzaju umowy. Tyle że komu chce się łazić do sądu pracy i czekać rok na wyrok ? Ludzie po prostu zwalniają się i szukają nowej pracy...

Maria Antonina zalecała ludowi białe bułeczki

pewnie, że lepiej zmienić pracę ochroniarza na lepiej płatną tyle, że nie każdy może wybrzydzać na rynku pracy

takich jak Maciek jest wielu

sam pracowalem w Agencji Solid Security i jednoczesnie w Grupie Solid Security wszystko niby na umowie zlecenie samej umowy to czlowiek za duzo sie nie dowie bo to jest maslo maslane Agencja odprowadzala wszystkie skaldki a Grupa tylko zdrowotne do ZUS

Emeryci

Panie premierze Tusk -szuka Pan pieniędzy? właśnie w takich firmach jak Solid są. niech się Pan za nich weźmie.

Nadal jest tak samo

Nadal jest tak samo niepełnosprawni muszą pracować po 204 godziny nie są pieniądze wypłacane za nadgodziny pracuje w solidzie wiem co pisze

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.