Zmiana przepisów dotyczących złego traktowania zwierząt?

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt walczą o zmianę przepisów. Chcą, by osobom, które znęcają się nad zwierzętami, trudniej było uniknąć surowej kary. Do więzienia będzie można trafić np. za zostawienie psa w zamkniętym, rozgrzanym słońcem aucie. Co prawda, obowiązujące dziś prawo zabrania znęcania się nad zwierzętami. W praktyce jednak prokurator musi udowodnić sprawcy, że chciał i planował skrzywdzenie zwierzęcia.

Nowelizacja zamiast o znęcaniu się mówi o niehumanitarnym traktowaniu. Nieważne: umyślnym czy nie. A to oznacza, że zagrożone karą więzienia będzie np. zostawienie psa w upalny dzień w aucie lub zamęczenie czy zagłodzenie na śmierć zwierzęcia pociągowego.

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, myśliwi nie będą już mogli – jak dzieje się to dziś – strzelać do biegających w lasach psów. Według nowych przepisów w takiej sytuacji będą oni mogli jedynie pouczyć właściciela psa, że czworonogi nie powinny biegać swobodnie po lesie. Nowelizacja ustawy wprowadza również zakaz prowadzenia schronisk dla zwierząt dla zysku.

Projekt nie przewiduje zaostrzenia kar za bicie zwierząt. Wciąż mają za to grozić kary od roku do – w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem – dwóch lat więzienia.

kara za zostawianie psa w

kara za zostawianie psa w aucie to chybiony pomysł, nie kazdy pies reaguje źle podczas jazdy czy postoju, utrał sie dziwny stereotyp ze samochód to dla psa koszmary, moje dwa psy uwielbiają wylegiwanie się w samochodzie i w zasadze nigdy nie maają dość. oczywiscie nie chodzi mi tutaj o nagrzane do temperatury 60 stopni cinquecento bez wody i swiezego powietrza, lecz gdy auto jest spore z uchyloną szyba i miską z piciem, nie widze problemów.
co do mysliwych i psychopatów (choć jedno z drugim ściśle się wiąze) oczywiscie tak tak tak

Ja jestem za...

"zostawienie psa w upalny dzień w aucie" czyli pies pilnuje auta, a ty w TESCO na zakupach 4 godzinę mimo tego, że na dworze jest 30*C, a w aucie jakieś 40 z hakiem. Psy lubią śmigać autem a inne nie, mój też lubi ale nie zostawiłbym go zamkniętego w aucie na upale. Pomyśleć, że niektórzy z tego co czasami widać zostawiają tak swoje dzieci nawet. W praktyce ciężko komuś dowalić za znęcanie się, zazwyczaj są to jedynie kary pieniężne o niskiej wartości.

No i po co? Czy kary

No i po co? Czy kary cokolwiek rozwiązują?

Może ludziom da troche do

Może ludziom da troche do myślenia? Jeśli choć jedna osoba zacznie w zwierzęciu dostrzegac czującą istotę, to jestem za zaostrzeniem kar. Nie może byc tak, że osoba zakopująca/topiąca młode (przy tym rozmnażająca samice przy każdej cieczce), wyrzucająca zwierzę, ktore się "znudziło" itd pozostaje bezkarna. Chociaż raczej chyba większy sens miałaby tutaj kara polegająca na pracy społecznej np. w schronisku.

Nie wiem, jak Ty, ale ja bym

Nie wiem, jak Ty, ale ja bym raczej takich ludzi zbyt blisko zwierząt nie dopuszczał.

No cóż...

Co innego papierowe prawo a co innego jego egzekwowanie. Dla mnie ich puste prawa nie mają znaczenia, bardziej skuteczne jest podnoszenie świadomości społecznej w tej kwestii z jednoczesnym stanowczym piętnowaniem (w różnych formach) ludzi o patologicznym stosunku do zwierząt.

No cóż...

Nie mają sensu modernizacje praw które i tak pozostają tylko prawami papierownymi, których w praktyce nikt nie realizuje (zawsze wszechwładna w tym temacie "mała szkodliwość społeczna"). Zamiast liczyć na ich system prawny, bardziej skuteczne jest podnoszenie większej świadomości społecznej w temacie praw zwierząt z jednoczesnym piętnowaniem (sposób dowony) osób o patologicznym stosunku do zwierząt.

Ciekawe czy na mocy tej

Ciekawe czy na mocy tej ustawy będzie karalne umieszczanie iglastych zasieków na framugach budynków - powodują bowiem rany i nierzadko kalectwo u ptaków.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.