Zgodzili się wszyscy: porozumienia marcowe

Prawa pracownika | Tacy są politycy

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, NSZZ ,,Solidarność'', Konfederacji Pracodawców Polskich, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Związku Rzemiosła Polskiego i Związku Pracodawców-Business Centre Club, czyli wszystkie organizacje z Komisji Trójstronnej zgodziły się na tzw. "porozumienia marcowe". Przekażą postulaty rządowi.

Porozumienia marcowe zostały zawarte w tzw. pakiecie działań antykryzysowych i uszeregowane w trzech obszarach.

Związkowcy i pracodawcy chcą, m.in., wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy, "zracjonalizować rozwiązania dotyczące doby pracowniczej w kontekście rozliczania czasu pracy", wprowadzić ruchomy czas pracy.

Jednym z głównych punktów zawartych w porozumieniach marcowych jest zniesienie tzw. ustawy kominowej regulującej pensje menedżerów państwowych firm.

Jeszcze nie dotarliśmy do kopii całego dokumentu.

no i gdzie te publiczne

no i gdzie te publiczne protesty?

Czy będziemy święcić

Czy będziemy święcić rocznice Porozumień Marcowych co roku, jak Porozumień Sierpniowych?

demo 26-go w w-wie

??

o której to w końcu? czy demo sierpnia i demo o którym pisała akai https://cia.media.pl/26_03_2009_kolejny_wiec_w_sprawie_energii_odnawialne... to jest to samo?

treść

W pierwszym obszarze – wynagrodzeń i świadczeń socjalnych – partnerzy społeczni postulują wprowadzenie programu kryzysowej pomocy dla społeczeństwa, w szczególności wsparcia rodzin najuboższych poszkodowanych w wyniku kryzysu oraz zwiększenia środków na świadczenia socjalne w związku ze wzrostem liczby osób zwalnianych z pracy. Chcą także zniesienia opodatkowania zapomóg udzielanych przez związki zawodowe oraz świadczeń wypłacanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Kolejne punkty pakietu to: zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych pomocy socjalnej realizowanej w formie bonów uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi w tym tzw. bonów towarowych; uchylenie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz zniesienie ustawy kominowej; wypracowanie mechanizmów, dzięki którym minimalne wynagrodzenie osiągnie poziom 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

W drugim obszarze – rynku pracy i stosunków pracy – związkowcy i pracodawcy apelują o wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczania czasu pracy, uruchomienie zakładowego funduszu szkoleniowego, racjonalizację rozwiązań dotyczących doby pracowniczej w kontekście rozliczania czasu pracy, uznanie pakietów socjalnych za źródło prawa pracy, a ruchomego czas pracy za instrument wspomagający łączenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi, stabilizację zatrudnienia poprzez ograniczenie stosowania umów na czas określony.

W obszarze polityki gospodarczej związki zawodowe i organizacje przedsiębiorców wnoszą o wprowadzenie przyspieszonej amortyzacji i subsydiowanie zatrudnienia jako alternatywy wobec zwolnień grupowych.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.