Żołnierz odmawia okupacji Iraku. Weterani przeciw wojnie.
Matthis Chiroux jest typowym młodym Amerykaninem, których uwielbia rekrutować amerykańska armia. „Pochodzę z biednej, białej rodziny z południa, źle radziłem sobie w szkole” – powiedział agencji AFP aktualnie 24-letni chłopak. „Byłem łakomym kąskiem dla rekrutujących, zaczęli do mnie wydzwaniać, gdy skończyłem 10 klasę, gdzieś około 16 roku życia” – dodaje.
Chiroux zaciągnął się do armii od razu po szkole średniej, prawie 6 lat temu i w tym czasie zdobył stopień sierżanta. Służył w Afganistanie, Niemczech, Japonii, na Filipinach i został poinformowany, że w przyszłym miesiącu rozpoczyna służbę w Iraku. W czwartek 15 maja odmówił wyjazdu informując, że uważa wojnę w Iraku za nielegalną.
„Dziś stoję przed wami silny, pewny swoich racji i gotowy jasno powiedzieć wojskowym, mojemu rządowi i całemu światu, że ten żołnierz nie będzie okupował Iraku.” – powiedział Chiroux w wypełnionej słońcem rotundzie budynku kongresu w Waszyngtonie.
„Moja decyzja jest oparta na wynikającym z wyznawanych przeze mnie wartości pragnieniu, by więcej nie wspierać nielegalnej i niekonstytucyjnej okupacji... Odmawiam uczestnictwa w okupacji Iraku” – powiedział na oczach dziesiątek weteranów 5-letniej wojny Irackiej.
Kilka minut wcześniej Chiroux otwarcie wzywał swoich byłych towarzyszy broni, by zeznawali przed członkami kongresu na temat uchybień w czasie wojny w Iraku. Padły pierwsze zeznania weteranów, którzy sprzeciwili się trwającej już 5 lat wojnie.
Były sierżant amerykańskiej armii, Kristofer Goldsmith opowiedział 6 amerykańskim prawodawcom i masie ludzi, która zmieściła się do małego pokoju przesłuchań o „bezprawnych morderstwach, grabieżach i nadużyciach wobec niezliczonej ilości Irakijczyków.”
Mówił o zniszczonych psychicznie mężczyznach i kobietach, którzy wracają z Iraku i znajdują znikomą pomoc płynącą do nich z oficjalnych kręgów. Goldsmith zeznał, że musiał się „leczyć samemu” z wielu ran, które przywiózł z wojny.
Inny żołnierz powiedział AFP, że musiał zwiększyć dawki leków, by walczyć ze strachem i społeczną agorafobią – zbyt wiele urazów psychicznych wyniósł ze swego pobytu w Iraku. Około 300 tysięcy z 1.6 miliona amerykańskich żołnierzy, którzy służyli w Iraku i Afganistanie cierpią na psychologiczne traumy, pourazowe zaburzenia stresowe i depresję – wykazały w zeszłym miesiącu niezależne badania.
Grupa weteranów siedząca w pokoju przesłuchań przypatrywała się bez wyrazu, gdy ich koledzy swoimi zeznaniami miażdżyli oficjalną wersję, jakby amerykańskie wysiłki w Iraku przynosiły sukcesy. Żołnierze ujawnili też poważne wady w strukturze dowodzenia w Iraku.
Luis Montalvan, były kapitan USArmy, oskarżył wysoko postawionych oficerów amerykańskich o liczne uchybienia w Iraku, łącznie z przymykaniem oczu na masowe oszustwa części firm realizujących tam kontrakty.
Były Marine, Jason Lemieux opowiedział, jak wyższy stopniem oficer przerabiał napisany przez niego raport, ponieważ oskarżał amerykańskich żołnieży o nadmierne użycie siły, wystrzelenie tysięcy serii z karabinów maszynowych i użycie setek granatów w odpowiedzi na 4 mizerne serie ze strony przeciwnika.
Goldsmith oskarżył urzędników rządowych o cenzurę. „Każdy kto powrócił z Iraku i zakłada blog, konto na Facebook lub MySpace musi rejestrować każde wideo, zdjęcie, dokumentować każde zdarzenie, które miało miejsce podczas misji” – powiedział Goldsmith AFP po przesłuchaniu – „Jest się prawie zawsze związanym tajemnicą wojskową, zanim zdążysz cokolwiek wysłać do domu.”
Urzędnicy przyjęli „ciężkie fakty i odpowiednio je podzielili, by zaprezentować je sekretarzowi stanu prezydenta – wszystko z zamiarem wspierania okupacji Iraku” dodał Goldsmith.
Wedle statysty opublikowanych w zeszłym roku przez USArmy, Chiroux jest jednym z tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy zdezerterowali od czasu, gdy rozpoczęła się wojna w 2003 roku. Jednak w momencie, gdy większość z nich ucieka do Kanady, młody żołnierz wezwał wszystkich dezerterów do pozostania w Stanach, by walczyć ze „wszystkimi oskarżeniami, jakie wysunie przeciw armia”.
Amerykańska armia definiuje jak dezertera kogoś, kto jest nieobecny bez zwolnienia ponad 30 dni. Chiroux szybko wydał oświadczenie, że wykona rozkazu począwszy od 15 czerwca. „Nie mogę okupować Iraku, nosić broni i nie być częścią problemu” powiedział AFP.
Film z konferencji Matthisa Chirouxa dostępny jest TUTAJ.
Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu z portalu breitbart.com zamieszonego pod tytułem US soldier refuses to serve in 'illegal Iraq war'