Ani Jaruzelskiego, ani Wałęsy

Blog

W nocy z 12 na 13 grudnia, w 26 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, grupa CK-LA organizuje pikietę pod domem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Okazuje się, że są ludzie z lewicy, którzy organizują kontr-pikietę popierającą generała.

Oto oświadczenie z Racji Polskiej Lewicy:

W dniu 12.12.2007 r. o godz. 22,30 Członkowie RACJI Polskiej Lewicy przyjdą pod dom Gen. Wojciecha Jaruzelskiego aby zamanifestowac, pod hasłem " Zostawcie Generała historii" , poparcie dla Niego.

Niezaleznie od tego jak jest dzisiaj oceniana koniecznośc wprowadzenia stanu wojennego Gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu należy sie szacunek za podjęcie tej trudnej decyzji jak rownież za ponoszenie, z godnościa i honorem, jej konsekwencji. Data wprowadzenia stanu wojennego jest rowiez traktowana w sposob symboliczny. RACJA PL uwaza, że Polsce potrzebna jest mentalna desolidaryzacja i zarazem dogłębna deklerykalizacja życia politycznego i społecznego. Są to sprawy powiązane, ponieważ to głównie środowiska solidarnościowe budują w Polsce państwo wyznaniowe. Powininny to być nie tylko postulaty partii lewicowych, ale projekt obywatelski o ile chcemy, jako społeczeństwo, wybić się na niepodległość a jako jednostki uzyskać suwerenność myśli i ducha. Ruch Solidarnosci od poczatku był ruchem konserwatywnym, patriarchalnym i uzaleznionym od Koscioła katolickiego. Część działaczy tego ruchu rozpoczęła, po 1990 roku, budowę państwa wyznaniowego które gwałci prawa obywatelskie i godność człowieka. Nie ma się zresztą, co dziwić, ponieważ ruch solidarnościowy był pod dużym wpływem Kościoła katolickiego. Znamienne jest, że środowiska solidarnościowe nie wytworzyły wartościowych elit politycznych i kulturotwórczych. Nawet te, w większości przeciętne, które ukształtowały się w okresie III RP są brutalnie atakowane przez grupy solidarnościowe pretendujące do miana nowych elit tzw. IV RP. Ten ruch znakomicie nadawał się, i nadal nadaje, do burzenia, lecz nie do budowania nowej, sprawiedliwszej i otwartej na potrzeby ludzi społeczności. Wskazuje to na miałkość ideową i słaby potencjał intelektualny tego ruchu, który występuje w roli, zmistyfikowanej, zbawiciela Polski.

Krzysztof Mróź
Sekretarz
Zarządu Warszawy RACJI PL

Oto jest mentalość partyjna lewicy. Sama jestem krytyczna wobec mitologii Solidarności. Z jednej strony, 'S' była współtworzona z klerykalną reakcję i miała postulaty wolnorynkowe i kapitalistyczne. W 1981 Solidarność już dostała pienądze z CIA m.in przez AFT. Ale z drugiej strony nie możemy mówić o "kontrrewolucję Solidarności" ponieważ nigdy nie była rewolucja. Lewicowe partie, które popierają dyktaturę i myślą, że to ma coś wspólnego z zachowaniem socjalizmu dziękujemy! Takiego "socjalizmu" jest nam nie potrzebny!!!

przepraszam, ale w którym

przepraszam, ale w którym miejscu Solidarność przed stanem wojennym miała postulaty prokapitalistyczne?

Leszek Balcerowicz w 1980-81

Leszek Balcerowicz w 1980-81 był członkiem rady ekspertów ekonomicznych NSZZ "Solidarność", w ramach której opracował projekt "łagodnego" przejścia z gospodarki planowej do gospodarki pół-wolnorynkowej opartej na samorządach pracowniczych. Program ten uchwalili na I zjeździe w 1981 delegaci wybrani przez 10 mln członków.

konkretnie, w którym

konkretnie, w którym punkcie. proszę o cytat. Poza tym nie rozumiem, co to jest gospodarka pół-wolnorynkowa.

Ale Xavier, twierdziłeś

Ale Xavier, twierdziłeś niedawno, że znasz program Solidarności uchwalony na I zjezdie - gdzie piszą o "Samorządniej Rzeczpospolice". Jestem bardzo ciekawa dlaczego nie widziesz tu postulaty wolnorynkowe i prokapitalistyczny? Po co im MFW? Piszą cały czas o "rynku". Mówią, że przedsięborca musi "swobodnie działac" i, że trzeba odsprzedać fabryki itd prywatnym osobom. Cały czas piszą o rynkach, efektywności, uwolnieniu cen itd.

CZYTAJ:

(Rodział) III
Związek wobec kryzysu i reformy gospodarczej

...
TEZA l — Domagamy się wprowadzenia - reformy samorządowej i
demokratycznej na wszystkich szczeblach zarządzania, nowego ładu społeczno – gospodarczego, który skojarzy plan, samorząd i rynek.

... 1. Musi zostać zniesiony nakazowo - rozdzielczy system kierowania życiem gospodarczym, który uniemożliwia racjonalne gospodarowanie
... 2. Należy zbudować nową strukturę organizacyjną gospodarki. ... Państwo powinno wpływać na jego działalność za pośrednictwem przepisów i środków ekonomicznych — cen, podatków, oprocentowania kredytów, kursów walutowych itp. 3. Biurokratyczne bariery, uniemożliwiające działanie rynku, muszą zostać zniesione. Centralne organy administracji gospodarczej nie mogą narzucać przedsiębiorstwom rejonów i sfer działania, ani wyznaczać im dostawców i odbiorców. Przedsiębiorstwa będą mogły swobodnie działać w obrocie wewnętrznym z wyjątkiem dziedzin wymagających koncesji. Działalność w sferze handlu zagranicznego również winna być bezpośrednio dostępna każdemu przedsiębiorstwu. Związek docenia wagę eksportu opłacalnego dla załóg i kraju.
Dążeniu przedsiębiorstwa do uzyskania uprzywilejowanej pozycji, na rynku winno przeciwdziałać prawo antymonopolowe oraz organizacje konsumenckie. Prawa konsumenta winna chronić ustawa. Ceny większości towarów powinny być określone przez popyt i podaż.
...
TEZA 3 ...
Ich uzyskanie zależy od skuteczności naszego programu wyjścia z kryzysu i reformy, wzrostu eksportu i możliwości uzyskania kredytów ze Wschodu i Zachodu. Uważamy, że rząd powinien zbadać warunki powrotu naszego kraju do Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju i przedstawić je opinii publicznej. ...
2. Należy wykorzystać zbędne zapasy materiałów, maszyn i urządzeń poprzez ułatwienie ich sprzedaży za granicą i odsprzedaż prywatnym zakładom produkcyjnym w kraju Konieczne jest zniesienie ograniczeń, które utrudniają obecnie działalność tym zakładom. ...
5. Z powodu ostrego niedoboru surowców i energii istnieje konieczność wyłączenia w najbliższych miesiącach z ruchu szeregu zakładów. Powinny decydować o tym kryteria efektywności ekonomicznej. ...
TEZA 4 ... Głównym sposobem przywracania równowagi rynkowej musi być wzrost produkcji i podaży towar. ...
Można tego dokonać następującymi metodami:
a) stopniowymi podwyżkami cen z zachowaniem, w okresie przejściowym, kartek na podstawowe artykuły konsumpcyjne;
b) jednorazową podwyżką cen z równoczesnym zniesieniem systemu
kartkowego;
c) reformą pieniężną połączoną z reformą cen.
...

PS - Ty sam chwalileś

PS - Ty sam chwalileś program - możesz sam szukać cytaty. Są wiele więcej.

"S" - nie można oceniać

"S" - nie można oceniać przez pryzmat lewicowości czy prawicowości - "S" była zorganizowanym kontr społeczeństwem. Czy zorganizowane społeczeństwo poza aparatem władzy jest rewolucyjne? Nikomu wówczas się nie śnił kapitalizm (NAWET BALCEROWICZOWI !) A ludzie poszukiwali sposobów na zmianę niewydolnego i niesprawiedliwego systemu.

Co ty bredzisz, człowieku?

Co ty bredzisz, człowieku?

Jakieś argumenty?

Jakieś argumenty?

Należy pamiętać, że

Należy pamiętać, że rynek w gospodarce socjalistycznej (a przecież jak wiemy w PRL istniał rynek, pieniądz i ceny - choć ceny były w dużym stopniu ustalane przez państwo, więc nie trzeba było nic "przywracać") wyglądał nieco inaczej.

Jednocześnie pisze się o uspołecznionej gospodarce planowej:
"Reforma winna uspołecznić planowanie. Plan centralny musi odzwierciedlać dążenia społeczeństwa i być przez społeczeństwo akceptowany. Dlatego konieczne są publiczne debaty nad planem centralnym. Powinna zostać zapewniona możliwość przedkładania wszelkich planów w wariantach, opracowywanych także z inicjatywy społecznej i obywatelskiej. Dlatego konieczny jest szeroki dostęp do rzetelnej informacji gospodarnej. Wymaga to ustanowienia społecznej kontroli nad GUS."

tak samo jak można w gospodarce "kapitalistycznej" żądać "podwyższenia cen"? To jest możliwe jedynie w sytuacji gdy ktoś tymi cenami świadomie steruje.

Teza 1
"Należy zbudować nową strukturę organizacyjną gospodarki. Podstawową
jednostką organizacyjną gospodarki powinno stać się przedsiębiorstwo społeczne,którym zarządza załoga reprezentowana przez radę pracowniczą, a operatywnie, kieruje dyrektor, powoływany drogą konkursu przez radę i przez nią też
odwoływany."

Tak samo domaga się:

TEZA 7
"Wobec wysokiego deficytu podstawowych towarów żywnościowych i
przemysłowych, do czasu jego przezwyciężenia Związek zmuszony jest
występować o ich reglamentację, by zapewnić każdemu obywatelowi niezbędne minimum konsumpcji."

Teza 8:
"Tworzeniu komisji mieszanych z udziałem przedstawicieli osiedli i dzielnic jako zalążka samorządów terytorialnych, decydujących o kierunkach wykorzystania i rozwoju bazy socjalnej."

Teza 9:
"W zakładach pracy, w których są przewidziane redukcje, Komisje Zakładowe powinny rozpatrzyć możliwości takich zmian wewnątrz zakładów, by zagrożeni redukcją pracownicy mieli możliwość podjęcia pracy na innym stanowisku pracy lub w krótszym wymiarze czasu pracy bez straty wynagrodzenia."

Nie wiem jak można osiągnąć te postulaty na rynku kapitalistycznym.

Poza tym to mi bardziej przypomina postulaty "rynkowych syndykalistów" niż kapitalistów. Jak widać jest tam niezłe pomieszanie z poplątaniem (sądzę że pod względem ekonomicznym nie było to do końca przemyślane).

Solidaność miał plan

Solidaność miał plan mieszany, a to często było w tych czasach. (Pamiętam, że postkommunistyczne anarchosyndykaliści w europie wschodniej częśto byli za wolny rynek, więc bardzo dobrze pamiętam jak wyglądało i dlaczego mówili o rynku.) Tym bardziej, że w Solidarności byli kapitaliści wolnorynkowe, marksiści i socjaldemokraci. Który nurt był głównym wsród delegatów?

Co do tez, który wspominasz, oni są obecne stosowane w kapitalizmie. Tylko, że są korzystane, aby zachować socjaldemokrację albo oszukiwać pracowników.

1. "przedsiębiorstwa społeczne" działają w systemie kapitalistycznym
rady pracownicze też

Co do odwolania dyrektora, to też jest możliwe. Czytaj o radach pracownicznych w Europie. Są róznych praktykach ale czytaj o "Co-determination". (Nie wiem jak to będzie po polsku. Po niemiecku jest
"MITBESTIMMUNG".) Jeśli zaloga ma przedstawiciele rad pracownicznych w zarządzie, czesto mają prawo albo odwolać dyrektora bezpośrednio (jak w Finlandii) albo odwolać dyrektor od głównego stanowiska kierownyczego, albo wnioskować by walne zgromadzenie akcjonariuszy odwolali dyrektora. W takim przypadku, w praktyce to nie pracownicy decydują. W Polsce, Rada Nadzorcza może odwolać przes zarządu. W radzie może być przedstawiciel pracowników a czasami musi być.

Proszę czytać ustawę z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego. Potem możemy trochę dyskutować jaki postulaty nawet istnieją w kapitalizmie, a gdzie postulaty solidarnościowe nie mogą być realizowane w ramach kapitalizmu.

7. każdy chce zapewnić obywatelom minimum

9. w wielu krajach kapitalistycznych mają coś takiego w prawie pracy

No ale co z tym planowaniem

No ale co z tym planowaniem wobec tego?

"S" i restauracja kapitalizmu

Klasową treść protestu robotniczego najlepiej oddają 21 postulatów a nie cały program Solidarności. Wielonurtowość "S" była faktem. "S" była wspierana przez CIA i Watykan. Od swego pierwszego zjazdu w "S" skonsolidowała się wokół programu socjalnej kontrrewolucji. Doradcy i eksperci nadużywali swoich pozycji do kształtowania polityki "S".
Robotnicy szli za opozycją zdominowaną przez reakcyjnych. ultranacjonalistów, katolickich klerykałów i prokapitalistycznych socjaldemokratów.

MB - co za bełkot w 80-81

MB - co za bełkot w 80-81 nawet KC nie mówiło tak stalinowskim żargonem. Do ciebie tyle.
Gdybyście mieli do wyboru kupić buty rozmiaru 12 model działacz partyjny z lat 50 albo buty rozmiaru 12 model działacz partyjny z lat 50. Musieli stać po chleb co najmniej godzinę a kierowniczka w mięsnym uważała się za księżną - miała mieszkanie albo własny dom, samochód, tam gdzie przeciętny człowiek musiał czekać na mieszkanie 30 lat. Gdzie chłopom opłacało się kupować chleb i mleko by karmić nimi zwierzęta to może byście nie dywagowali czy postulaty są pro rynkowe czy nie tylko czy sensowne. Polska była mocno zadłużona - uważano ze te pieniądze były zmarnotrawione (co większości było faktem) MFW nie był postrzegany tak jak dziś - wiec sie nie czepiajcie tym bardziej ze jest to jedynie postulat wszczęcia rozmów których efekty powinny być przedstawione
opinii publicznej - !

>MFW nie był postrzegany

>MFW nie był postrzegany tak jak dziś

???????
dlaczego nie?

spytaj się rodziców.

spytaj się rodziców.

Rodzice słuchają Radia

Rodzice słuchają Radia Maryja.

Moja rodzina uważa JP2 i

Moja rodzina uważa JP2 i Reagana za bohaterów, kompletnie nic nie rozumie.

A powinneś - nie musisz

A powinneś - nie musisz się zgadzać (to nawet lepiej) ale rozumieć tak.

W 1981 robotnicy z

W 1981 robotnicy z gdańskiej stoczni ogłosili, że przemianowują swój zakład na Stocznię im. Józefa Piłsudskiego. Taka "świadomość" wśród pracowników nie była wyjątkiem tylko regułą. Z taka świadomością niemożliwe jest zapobiec klasie robotniczej kapitalistycznej restauracji.

A tak poza tym to o co ci

A tak poza tym to o co ci chodzi? Bo mi wydaje się ze chciałbyś by życie podporządkowało się teorii - a nie teoria zrozumiała życie.

To wina PZPR, która przez

To wina PZPR, która przez swoje toporne działania tylko utrwaliła "mit II RP".

Solidarnosc to nie

Solidarnosc to nie anarchosyndykalizm. Samorzad pracowniczy to nie antykapitalizm.

wirtualni wojownicy to nie

wirtualni wojownicy to nie anarchiści...

CIA finansowała

CIA finansowała "Solidarność", oraz stoi za wieloma zbrodniami w imię imperialistycznych interesów USA. Co w takiej sytuacji CIA ma wspólnego z anarchizmem??? Dziwię się ludziom tworzącym i czytającym portal tej zbrodniczej agencji. Precz z CIA!

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.