Antykongres: szczegółowa rozpiska na wszystkie dni zaplanowanych protestów.

Kraj | Blog | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Protesty | Ruch anarchistyczny

Antykongres coraz bliżej! Na stronie antykongresowej niedawno ukazały się aktualizacje dotyczące wydarzeń zaplanowanych na całe 3 dni Antykongresu!

Nie możesz wpaść na główną demonstrację? Bez obaw, do wyboru wykłady i inne akcje!

Zachęcamy do sprawdzania aktualizacji na stronie antykongresowej! Ukazały się również terminy planowanych prezentacji antykongresowych w poszczególnych miastach, do ściągnięcia plakaty!

Nie może Cie zabraknąć podczas Antykongresu! Wesprzyj protesty stawiając się w Katowicach na dowolnie wybranej demonstracji w dniach od 16-18 maja!

Antykongres

16 maja (poniedziałek) :

- 9.00 – Demonstracja Antykongresowa.

- 14.00 – Zaraz po smacznym, wegańskim posieleniu szarych komórek wystawiamy je na odrobinę wysiłku przy projekcji filmu "Doktryna szoku".
Dokumentalna ilustracja ważnej książki Naomi Klein przekonująco opowiada o praniu mózgów neoliberalną ideologią
i programowaniu ich na nowo prowokowaniem kryzysów. "Doktryna szoku" Naomi Klein stała się globalnym bestsellerem. Była to książka ważna, celnie uderzająca w aksjomaty neoliberalizmu. Dziś jest bodaj jeszcze ważniejsza, bo przecież tezy zarówno
"Doktryny szoku", jak i "No Logo" w kontekście ostatniego wielkiego kryzysu okazały się w znacznej mierze trafne. W każdym razie trafniejsze niż dogmaty bezkrytycznych wyznawców wolnorynkowej globalizacji, w rodzaju Alaina Greenspana czy zaangażowanego w plan Balcerowicza Jeffreya Sachsa, którzy toczyli zresztą z Klein poważne spory i debaty.

- a wieczorem afterparty!
Music, szaleństwo i rewolucyjne dysputy do samego rana!!! ( DJ Marta ).

17 maja (wtorek) :

- 14.00 – Demonstracja Antyatomowa "Chcemy węgla nie atomu!". Ze względu na odbywający się w tym samym czasie w ramach EKG Pakiet klimatyczno-energetyczny, wspólnie będziemy demonstrować nasze niezadowolenie wynikające z rządowego planu budowy w Polsce elektrowni atomowej.
O godz. 14.00 spotykamy się na placu teatralnym pod Teatrem Wyspiańskiego. WSZYSCY ubrani w białe kombinezony maszerujemy pod siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego! Chemy węgla nie atomu!!!

Weźcie ze sobą antyatomowe banery, flagi i wszystko co nadaje się do antyatomowej propagandy! Białe kombinezony będą rozdawne
uczestnikom przed rozpoczęciem demonstracji, jeżeli masz taką możliwość, zabierz na demo własny kombinezon.

- 18.00 - jeden z redaktorów "Przeglądu Anarchistycznego" podzieli się z nami wiedzą w charakterze wykładu pt. "Walki globalnej klasy robotniczej w Indiach".

W ciągu ostatnich 20 lat obszar Delhi zmienił się w jedno z największych centrów przemysłowych świata. Budowa kolejnych fabryk wiąże się z równoczesnym rozwojem przemysłowej klasy robotniczej, zachodzącym za fasadą ideologii konsumeryzmu. Wraz z ośrodkami przemysłowymi takimi jak Delta Rzeki Perłowej w Chinach, czy Maquiladoras w północnym Meksyku okręg Delhi stał się centrum formowania globalnej klasy robotniczej.
Wykład i dyskusję uświetni pokaz filmu "Wspólne gniazdo. Proletariackie niepokoje w przemysłowym pasie Delhi".

- wieczorem jeszcze więcej muzyki, zabawy, a dyskusje jeszcze bardziej progresywne!!!

18 maja (środa) :

- 8.30 – Akcja Przeciwko Prywatyzacji.
O godz. 9.00 w Hotelu Monopol ( Sala Cristallo ), w ramach EKG odbędzie się panel "Prywatyzacja". Jednymi z poważniejszych tematów będą m.in.

* Cele rządowego programu prywatyzacji. Bilans dotychczasowych dokonań i ich długofalowe skutki dla polskiej gospodarki,
* Co zostało do sprywatyzowania? Plany prywatyzacyjne na najbliższe miesiące. Atrakcyjność ofert, inwestorzy, potencjalne zagrożenia,
* Prywatyzacja w sektorach trudnych i społecznie wrażliwych (górnictwo, transport, chemia). Warunki powodzenia.
Weź ze sobą bannery z antykapitalistycznymi hasłami, flagi, wszystko co krzyczy sobą, że prywatyzacja jest do dupy.
Zaczynamy o 8.30 na placu teatralnym pod Teatrem Wyspiańskiego!

- 14.00 - Michał Przyborowski, aktywista od lat wspierający ruch anarchistyczny, wygłosi wykład "Dzieje ruchu anarchistycznego w Polsce od zakonczenia II wojny światowej do czasow obecnych- lata 1945-2011".
a) ruch w latach1945-1980
b) ruch w latach 1980-1988
c) ruch w latach 1988-2011
Poczas wykładu będzie się można dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat dziejów takich grup jak Klub Artystow Anarchistow, Grupa im. Emanuela Goldsteina, Ruch Spoleczenstwa Alternatywnego, Międzymiastowki Anarchistycznej, Federacji Anarchistycznej i innych.

Wszystkie eventy, począwszy od fooda po wykłady i aftery, odbędą się w Autonomicznym Domu Kultury "Berza", na ul. Dworcowej 2 w Rudzie Śląskiej.
Wszystkie wspomniane w rozpisce akcje mają charakter zalegalizowanych protestów.

źródło: http://www.fas.bzzz.net/

SPOTKANIA ORGANIZACYJNO-INFORMACYJNE w sprawie szczytu:

Zachęcamy również do zapoznania się z terminami spotkań organizacyjnych ws. Antykongresu w poszczególnych miastach!
Zaznaczamy, że godziny już zaplanowanych mogą ulegać zmianie, by dowiadywać się o terminach spotkań odwiedzaj stronę antykongresową!

4 maja - środa - 18:00 - Poznań
Squat Rozbrat - ul.Pułaskiego 21a

5 maja - czwartek - 18:00 - Łódź
Kryzysowa Kawiarnia Sztuki - ul.Piotrowska 83

10 maja - wtorek - Kraków
Kawiarnia Naukowa - ul. Jakuba 29-31

11 maja - środa - Opole
Klub Inicjatyw Niezależnych "Fabryka" - ul. Oleska 35

12 maja - czwartek - 20:00 - Szczecin
Społeczny Infopunkt Alert - ul.Śląska 34

W późniejszym terminie prezentacje odbędą się w takich miastach jak:

Wrocław, Trójmiasto, Lublin, Warszawa

"Chcemy węgla nie atomu!"

idiotyczne hasło. Spytajcie się górników chorujących na pylice czy naprawdę chcą węgla. Zamiast podkreślać możliwości pozyskiwania energii z różnych źródeł skupienie się na jednym - to właściwie to samo co mówi rząd podkreślając "dobrodziejstwa" atomu i brak alternatywy. ja na pewno daruje sobie udział w akcji pod takim hasłem. O ile na waszej pikiecie z której relacji nawet nie zamieściliście nie było 200 górników to też nie rozumiem po co wam takie hasło, na żadnej pikiecie anty atomowej nikt nie wpadł na takie kuriozum

Hasło zostało zapożyczone

Hasło zostało zapożyczone z demonstracji górniczej, która odbyła się w Katowicach 8 marca. Zaskoczę Cię, ale górnicy sami tak skandowali, to było ich hasło :)
A dlaczego je zapożyczyliśmy to się domyśl.

https://cia.media.pl/katowice_wielka_demonstracja_gornicza

wydaje mi się, że trudno

wydaje mi się, że trudno byłoby wymyślić bardziej nietrafione hasło dla demonstracji antyatomowej; nie wybieramy wyłącznie między atomem i węglem, są jeszcze OZE. dlatego, chociaż jestem całkowicie przeciwna budowie elektrowni atomowej, bojkot tejże demonstracji jest dla mnie jedynym rozwiązaniem - nie chcę udzielać jakiegokolwiek poparcia technologiom przestarzałym, nieefektywnym i szkodliwym dla środowiska. co więcej jestem pewna, że większość moich znajomych podzieli moje stanowisko. szkoda, ale niczego nie zrobię wbrew sobie.

Wydaje mi się, że trudno

Wydaje mi się, że trudno wymyślić bardziej nietrafiony komentarz. To nie protest z rodzaju tych gdzie rzuca się doktrynalne hasła które zawsze będą odpowiadać wszędzie i wszystkim. Odnosimy się do specyfiki miejsca w którym żyjemy i jego specyficznej tożsamości- chcąc nie chcąc silnie z węglem związanej. Mamy największe w europie złoża tego surowca, a państwowa machina zdaje się robić wszystko żeby oddać je w prywatne ręce.

Co się tyczy twojego eko-sumienia to nigdzie nie jest napisane, że chodzi o kontynuowanie obecnej polityki węglowej. Jako osobie która powinna być na bieżąco z wszelką zieloną energią, polecam Ci poczytać o CEEC:

CEEC (ang. Complex Energy Extraction from Coal - kompleksowe podziemne procesowanie węgla) jest technologią opracowaną przez pana Bohdana Żakiewicza i był on za nią nominowany do nagrody nobla w 2010. Można z
niej korzystać zarówno przy węglu kamienny jak i brunatnym. Potrzebne surowce można wykorzystywać z pokładów położonych bardzo głęboko pod ziemią. PIG (Państwowy Instytut Geologiczny) ocenia zasoby naszego węgla kamiennego na 60 mld ton, z czego za dostępne uznano 4,6 mld ton. Tymczasem wielkość rzeczywistych zasobów, położonych na większych głębokościach, niż osiągalne dla ich fizycznego wydobywania przez ludzi, sięga kilkuset miliardów ton. Korzystanie z tej technologi nie wymaga fizycznej ingerencji w złoża polega to na poddaniu do
odpowiednim procesom i wydostaniu na zewnątrz czystej energii i gazu syntezowego. Budowa takiej elektrowni jest tania, szybka w pełni ekologiczna. EU wprowadziła nakaz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 20 % do 2020 roku oraz konieczność jego ograniczenia przy produkcji energii do 500kg/1MWh (chodzi o jeden obiekt). Tradycyjna elektrownia węglowa produkuje znacznie więcej, co w przyszłości będzie się wiązało z przymusem jej zamknięcia lub płaceniem narzuconych kar przez co będą mniej lub już w ogóle nierentowne. Przy wykorzystaniu CEEC możemy zejść nawet poniżej 100kg/1MWh. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa efektywność wykorzystania zasobów węgla, ponieważ można dzięki temu uzyskać nawet 85% energii zawartej w całym złożu węglowym, zamiast około 7%-11% (od węgla do żarówki). Na koniec dodam, że elektrownie takie już budowane są w USA i Niemczech właśnie według projektu pana
Żakiewicza

Więcej:
IAN: Zacznijmy w pełni korzystać z węgla

takiej opszernej

informacji wyjaśniającej o co wam chodzi z tym kuriozalnym hasłem nie ma na plakacie, a także przy tej informacji by się nie znalazła, gdyby nie komentarze. Ludzie odbierają takie hasło raczej krytycznie i nie szukają na własną rękę wyjaśnienia. Reasumując na starcie strzelacie sobie w kolano bo więcej ludzi zniechęcacie do udziału w akcji anty atomowej niż zachęcacie. Jaka frekwencja była na waszej poprzedniej pikiecie anty atomowej - przyszło tych 100 górników czy nie? Jeśli nie to znaczy, że na kolejnej akcji też ich raczej nie będzie i trzeba będzie raczej liczyć na ludzi już jakoś przekonanych do anty atomowych protestów, posiadających pewną ekologiczną wrażliwość, im raczej to hasło źle się kojarzy i tyle. Po prostu słaby propagandowy strzał

To, że nie szukają

To, że nie szukają wyjaśnienia to akurat nie nowość.
Na pewno na necie pojawi się oficjalne info/wyjasnienie w sprawie tej akcji, poza tym bedzie o niej mowa na spotkaniach organizacyjnych ws Antykngresu, przed sama demonstracją rónież będzie o tym mowa, by aktywiści nie dali sie zagiąć przez dziennikarzy, także na pewno w tej sprawie dogadamy się bez zbędnego ciśnienia.

Pod rozpiską antykongresową jest napisane, że wszystkie wydarzenia, od fooda, po wykłady i aftery odbywaja się w Rudzie Śląskiej w ADK Berza, ul. Dworcowa 2

A co do górników raczej

A co do górników raczej nie porywała bym sie na monopol prognozy kto będzie na akcji, a kto nie. Nasza antyatomowa akcja była akcja w głownej mierze informacyjna ws planowanej na 17 maja, na ktorej nie potrzebowalismy az takiego wsparcia. W świetle tego na gornikow przyjdzie jeszcze czas, a jesli nie to i tak damy rade.
Nie widzielismy tez sensu o umieszczaniu relacji z akcji informujacej, bo i po co, nastawiamy sie na relacje z głownej akcji.

po pierwsze , gdzie odbywa

po pierwsze , gdzie odbywa sie afterparty ;>

wejść na afterparty

wejść na afterparty będzie można po przyniesieniu jakiegoś fanta zdobytego na policji Miejsce jest napisane specialną farbą która będzie widoczna po spaleni radiowozu.

:D:D:D:D:D:D dobre ;) ale

:D:D:D:D:D:D dobre ;)

ale kurcze c jeździć przez trzy dni z katowic do rudy i potem z powrotem to ja nie wyrobie finansowo... Ale pierwszego dnia na demie będę .

Czytając konentarze co

Czytając konentarze co poniektórych osób dochodzę do wniosku ze to po prostu tłumaczenie swojego lenistwa co do udzialu w tych protestach. Skupiac sie tylko i wyłącznie na tym jednym trafnym/nietrafnym haśle?Ludzie a co to ma do rzeczy wobec całego protestu???
Jasne ze węgiel to be, ale chyba łatwiej jest walczyc z dwutlenkiem węgla niz z odpadami z elektrowni atomowych. Napiszcie prosto, nie bede na demonstracji bo jestem internetowym bojownikiem i chuj. Po co pisac o jakis powodach z dupy wzietych.
Szlak trafia na to wszystko, ekipa ze śląska robi w wiekszosci te protesty z własnej kasy, a tu jazda po organizatorach z powodu jednego hasła. Litości ludzie.

Chcecie węgla to se go wykopcie

poproszę o konkretne konkrety antykongresu

Wyburzyć piętrowce, zaorać asfalty i betony

wysiać kwiatki, warzywa, owoce
... stworzyć łąki, chatki, izby
stworzyć ogrody rajskie
z małymi domkami energooszczędnymi

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.