Brazylia: Policja zamierza zapobiegawczo aresztować aktywistów zagrażających mundialowi

Świat | Represje

Tuż przed mundialem rząd Brazylii nie poprzestaje na uchwalaniu idących zbyt daleko, gwałcących prawo do wolności, ustaw, wymierzonych przeciwko protestującym, lecz aktywnie działa tak aby jak najbardziej kryminalizować oraz demonizować każdego obywatela Brazylii, który sprzeciwia się mistrzostwom świata. Najbardziej niepokojące było piątkowe obwieszczenie policji w Sao Paulo, która zapowiedziała że tuż przed mundialem będzie prewencyjnie aresztować aktywistów mogących być zagrożeniem dla ładu i porządku podczas całej imprezy.

Sekretarz bezpieczeństwa publicznego Sao Paulo, Fernando Grella, powiedział agencji Reuters, że policja już szykuje możliwe zarzuty przeciwko malej grupie liderów grup protestujących, którzy szykują się do serii "aktów przemocy, wandalizmu, włamań oraz napadów na ludzi”.

Nie jest jeszcze pewne czy sąd zgodzi się na stosowanie tak kontrowersyjnych, gwałcących prawo do wolności uchwał, ale i tak twórcy tych "rozwiązań” mają nadzieje, że wejdą one w życie. Władze będą musiały wykazać się sprytem i pomysłowością aby oskarżyć grupy aktywistów o "samozorganizowanie się przeciwko mundialowi”. Jak to zazwyczaj bywa w takich okolicznościach, władze powołują specjalną grupę zbierającą informacje na temat aktywistów i sieci osób z nimi powiązanych.

Dla przypomnienia- w więzieniu w Rio De Janeiro siedzi już troje anty-mundialowych działaczy z postawionymi zmyślonymi zarzutami.

Brazylijski Kościół przeciwko mundialowi

"Kościół katolicki w Brazylii dał organizatorom zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej czerwoną kartkę za to, że kraj wydał miliardy dolarów na stadiony, lecz nie zadbał o poprawę cieszących się złą opinią usług w sektorze publicznym.

(...)

Kościół chce włączyć się w publiczną debatę i wyrazić swoje zaniepokojenie (...) odwróceniem priorytetów w zakresie wykorzystania publicznych środków, które powinny pójść na opiekę zdrowotną, podstawowe usługi sanitarne, oświatę, transport i bezpieczeństwo - głosi broszurka przypominająca wyglądem czerwoną kartkę pokazywaną zawodnikowi, który jest wykluczany z gry.

(...)

W broszurce brazylijski Kościół skrytykował organizatorów turnieju za wysiedlanie setek biedaków z rejonów wokół stadionów, ignorowanie przepisów ochrony środowiska i oddanie sportu wielkim korporacjom."

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mundial;w;brazylii;kos...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.