Brazylia: Policyjnych morderstw ciąg dalszy

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Represje | Ubóstwo

W wyniku ostatnich policyjnych nalotów na favele (prowizorycznie powstające dzielnice biedy- przyp. red.) w Rio de Janeiro, policja zamordowała 3 młodych chłopców. To kolejne, w krótkim odstępie czasu, ofiary śmiertelne w niekończących się rajdach sił policyjnych na brazylijskie dzielnice biedy. Niemal codziennie ktoś zostaje zamordowany przez policję, która używa argumentu „wojny z narkotykami” do rozprzestrzeniania swojego terroru i usiłując utrzymywać w pełnej kontroli lokalnych mieszkańców.

Feralny dzień rozpoczął się około południa, gdy policja patrolująca favele napotkała na swojej drodze 26-letniego Douglasa Rafael da Silvę, zawodowego tancerza, który zmierzał na spotkanie ze swoją partnerką i ich dzieckiem, mieszkającymi w favelach nieopodal Copacabana, w południowej części Rio. Gdy bez wyraźnego powodu policja zaatakowała Douglasa, ten uciekł i ukrył się w pobliskiej szkole. Tam też dopadli go gliniarze, skatowali na śmierć i pozostawili jego ciało. Całe zajście widziało kilka osób. W późniejszym oświadczeniu policja oskarżyła Silvę o posiadanie narkotyków, czemu stanowczo zaprzeczyła rodzina zabitego, zarzucając policji kłamstwo i tłumacząc, że Douglas nigdy nie używał narkotyków, a policja stara się odwrócić kota ogonem. Policjanci przyznali potem, że „prawdopodobnie popełnili błąd i mylnie wzięli ofiarę za handlarza narkotyków”, jednak miejscowi i świadkowie utrzymują, że było to morderstwo z premedytacją. Ciało Silvy było całe zakrwawione, pokryte wieloma ranami; policjanci zakatowali chłopaka uderzeniami pałek i kopniakami. Następnie policja starała się wmówić, że obrażenia spowodowane są upadkiem.

Zabójstwo wywołało silne wzburzenie okolicznych mieszkańców faveli, którzy tłumnie wylegli na ulice. Zaatakowany został pobliski posterunek policji. Wzniesiono i podpalono barykady, szyk policjantów obrzucono kamieniami i butelkami. Mieszkańcy donoszą o strzałach, które w międzyczasie były słyszane w okolicznych favelach. Policja starała się przegonić tłum ostrzeliwując okolicę z helikopterów i używając dużych ilości gazu łzawiącego. Mieszkańcy zabarykadowali wjazdy na teren faveli, zaledwie kilka przecznic od słynnej plaży Copacabana, w okolicach której w krótkim czasie rozmieszczono znaczne siły policyjne, w tym oddziały BOPE (zmilitaryzowane oddziały specjalne policji- przyp. red.) oraz helikoptery. Relacje świadków donoszą o intensywnych starciach pomiędzy nieuzbrojonym tłumem a uzbrojonymi jednostkami policji, używającej ostrej amunicji.

Mateus, 12-letni chłopak, został zabity po tym, jak brygada BOPE wdarła się do jednego z domów, z okien którego rzucano kamieniami w policyjny kordon. Gdy wraz z drzwiami wpadli do mieszkania, przerażony chłopak zaczął uciekać. Gliniarze jednak szybko dopadli Mateusa, powalili na ziemię i zabili na miejscu. Świadkiem naocznym zdarzenia była kobieta pracująca na rzecz praw człowieka. Z oczami zalanymi łzami mówiła do kamery, że „tu jest istne piekło! Policja strzela i zabija kto jej się nawinie”.

Było to drugie morderstwo w ciągu raptem kilku godzin. Do kolejnego doszło zaledwie kilkadziesiąt minut później, gdy inny oddział policyjny wdarł się do kolejnego mieszkania i strzałem w głowę zabił nastoletniego Leo, podczas gdy jego przerażona matka starała się uspokoić agresywnych policjantów.

Opisane zabójstwa są kolejnym przykładem narastającego terroru „pacyfikacji” ubogich mieszkańców faveli, które władze starają się oczyścić z tzw. „niepożądanego elementu” przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Favele to rozległe dzielnice biedy, zamieszkałe w większości przez bezrobotnych, społeczności najniższych szczebli, okoliczną biedotę. Są stygmatyzowane i kryminalizowane przez media i policję, co daje siłom bezpieczeństwa wolną rękę i pełne rozgrzeszenie za brutalne ataki na mieszkańców faveli, „normalizując” i często tuszując nadużycia, jakich dopuszcza się policja i wojsko.

Każdego roku ponad 2,000 ludzi jest mordowanych w Brazylii z rąk policji. Są to tylko oficjalne dane i udokumentowane przypadki, jednak rzeczywista liczba ofiar zdaje się być znacznie wyższa. W miniony Wielkanocny weekend policja zastrzeliła dwie inne osoby- kobietę i mężczyznę ze wspólnoty Caramujo, wywołując tym samym uliczne zamieszki. W Mare, dzielnicy która jest pod militarną okupacją, od początku tego roku przeszło 50 osób zostało zamordowanych przez bandytów w policyjnych mundurach.

Za: revolution-news.com

Sadze iz

najlepiej byloby, gdyby ci wszyscy biedacy z faveli zrobili jakąś rebelię podczas mistrzostw, zakłócając je na tyle, żeby świat zwrócił uwagę nie na same mistrzostwa, tylko na trudna sytuację mieszkańców slumsów. Wielu ludzi interesujacych sie sportem sobie mysli, że te wszystkie mistrzostwa, olimpiady to wielkie wydarzenia sportowe i rozrwyka pozwalająca przyjemnie spędzać czas przed telewizorem. Nie zważa sie na negatywne skutki jakie niosa ze soba te wszystkie "boskie igzyska". Mocna ropzierducha mogłaby uzmyslowić niektórym co nieco.

Z drugiej strony

Z drugiej strony opieszałość władz doprowadziła do sytuacji wojny gangów w Meksyku, na której cierpią najbiedniejsi...

Przepraszam, ale nie wydaje

Przepraszam, ale nie wydaje mi się, aby to była prawda. Niemożliwym jest wręcz, aby tutaj tylko psiarnia miała broń palną i ekwipunek. Chyba nie wiecie, czym są favele, skoro wypisujecie takie bzdury - lub skrzywiacie obraz sytuacji na korzyść własnej wizji tego konfliktu. To prawda, że policja w Brazylii jest bestialska, tak są zresztą szkoleni (polecam dokument o metodach prania mózgu w tamtejszych siłach spec.), ale nie róbcie z mieszkańców faveli aniołków, bo tam są całe składy broni, a samymi dzielnicami nie rządzą rady złożone z osób kandydujących wśród lokalnej społeczności, ale gangi i kartele.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.