Ekwador: Akcja bezpośrednia ludności przeciw kompanii naftowej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Ubóstwo

Petroecuador - kompania naftowa z Ekwadoru poinformowała, że poniosła stratę około 5 tysięcy baryłek ropy w związku z ostatnim protestem, który zakłócił wydobycie - poinformowała we wtorek hiszpańska agencja EFE. Protest rozpoczął sie w niedzielę w Dayumie, miasteczku w prowincji Orellana w dorzeczu Amazonki, gdzie wieśniacy zablokowali tamtejszy most, uniemożliwiając jakikolwiek ruch. W tym samym czasie inna grupa przebiła się się do transformatorów zasilających Arca Sur domagając się wyłączenia prądu i zatrzymania produkcji. Żądań jednak nie spełniono. W poniedziałek nad ranem innej grupie protestujących udało się dostać do modułu Auca 61D zasilającego wielką pompę hydrauliczną. Moduł wysadzono za pomącą dynamitu, uniemożliwiając dalsze wydobycie.

Według El Mercurio, protestujący domagają się naprawy dróg zniszczonych przez ciężki sprzęt z Arca Sur, umożliwienia pobierania prądu z kupionej na potrzeby biznesu naftowego elektrowni. Zażądali też, by przestano zanieczyszczać środowisko, zagwarantowano zatrudnienie i odpowiednie warunki pracy miejscowej ludności. Według niektórych źródeł okupacja Arca Sur wciąż trwa (Houston Chronicle), wedle innych już się zakończyła (hiszpańska agencja EFE). W oświadczeniu firma Petroecuador nie podała liczby protestujących. Prawdopodobnie zniszczona pompa i ewentualna okupacja zwiększą straty podane w oświadczeniu.

W marcu b.r. w wyniku akcji bezpośrednich ludności w dorzeczu Amazonki na terenie Ekwadoru udało się zablokować zakłady (wydobywające łącznie 36 tysięcy baryłek ropy dziennie) na ponad tydzień. Ekwador jest piątym co do wielkości producentem ropy naftowej w Ameryce Południowej, dzienna produkcja na terenie całego kraju wynosi 500 tysięcy baryłek.

Polityka firm naftowych w tym rejonie jest od lat przedmiotem kontrowersji w związku z zanieczyszczaniem środowiska, wycinaniem lasów deszczowych pod wydobycie oraz prowadzeniem działalności na terytoriach Indian z plemion Huaorani i Cofan. Warto odwiedzić serwisy opisujące na bieżąco szkody, jakie przemysł naftowy wyrządza w Ekwadorze środowisku i ludności - Amazon Watch i Chevron Toxico.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.