Gdynia: 12 mln zł na inwigilację mieszkańców

Kraj | Technika

Dziś w Urzędzie Miasta Gdyni została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji i wykonanie rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego w mieście. Przetarg na umieszczenie w przestrzeni publicznej oczu władzy wygrała firma SPRINT Sp. z o.o.

Obecnie mieszkańców Gdyni śledzi 17 kamer, ale ta liczba w ciągu najbliższych 2 lat zostanie zwiększona o 100 nowoczesnych, szybkoobrotowych urządzeń zapisujących cyfrowo obraz. W pierwszej kolejności zaplanowano montaż monitoringu w biednych dzielnicach, cały projekt ma zostać zamknięty w 2010 roku.

Aby przesyłać sygnały wizyjne i sterujące kamerami zostanie specjalnie wybudowana radiowa sieć transmisji danych, która charakteryzuje się m.in. wysoką odpornością na zakłócenia oraz przepustowością. W trójmiejskie panoramie przedstawiciel policji starał się udowodnić, że inwestycja nie ma na celu wyłącznie inwigilacji mieszkańców, argumentują że kiedy „przewróci się drzewo, wiata przystanku bądź pęknie rura wodociągowa, to odpowiednie służby będą mogły podjąć szybsze działania”.

Dodatkowym argumentem jest fakt, że system monitoringu ma pomóc w jakiś sposób w organizacji Mistrzostw Europy 2012. Za całą inwestycję podatnicy zapłacą ponad 12 milionów złotych – w przeliczeniu każdy mieszkaniec Gdyni zapłaci za luksus sycia inwigilowanym 50 zł.

Londyn.

Po tym jak byłem w Londynie mój mózg doznał szoku. Pochodzę z małego miasteczka,gdzie kamery są przy większych sklepach,supermarketach i urzędzie miasta,ale w Londynie gdzie człowiek nie patrzał to mu oko kamery wchodziło w dupę. Jakoś nie potrafiłem o tym nie myśleć i czułem się nieswojo. Mam nadzieje,że w polsce do czegoś takiego nigdy nie dojdzie,choć z tego co się nauczyłem z życia, nadzieja to taka famme fatal jak już cię dorwie to masz prze...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.