Grecja: Gorący weekend w Atenach
Pierwszy weekend marca była dość gorąca w Atenach gdzie odbył się szereg demonstracji, walk ulicznych oraz okupacji.
W piątek 6 marca protestujący zajęli jeden z głównych węzłów komunikacyjnych w Atenach - stację metra/ISAP Attiki. To była akcja solidarnościowa z Konstantiną Kunewą. Zablokowano maszyny sprawdzające bilety, tak że pasażerowie metra i kolei podróżowali za darmo.
Tego samego popołudnia w ateńskiej dzielnicy Aegaleo odbył się manifestacja przeciwko atakom faszystów na lokalną społeczność pakistańską. W tym samym czasie przed odbył się protest Pakistańczyków przed sądem, gdzie odbywał się proces dwu faszystów oskarżonych o napad na dom zamieszkany przez imigrantów. Faszyści atakowali mieszkańców domu i zniszczyli ich meble. Takie napady zdarzają się w Atenach. Skrajna prawica szczególnie atakuje Pakistańczyków ponieważ ci imigranci współpracują z lokalnymi grupami lewicowymi.
Wieczorem 6 marca w miejscu gdzie dokładnie 3 miesiące temu zginął Aleksandros Grigolopoulos odbył się wiec. Oddziały szturmowe policji zostały obrzucone koktajlami Mołotowa i starcia z policją trwały do późnych godzin nocnych.
W sobotę 7 marca ateńskie Centrum Feministyczne, organizacja z długą historią walk, zorganizowało marsz solidarności z Konstantiną Kunewą. Kunewa jest po transplantacji organów i lekarze próbują ratować jej życie. Demonstracja przeszła spod parlamentu pod szpital Evangelismos, w którym przebywa Kunewa.
W tym samym czasie w ubogiej, portowej dzielnicy Perama odbył się protest w związku z uniewinnieniem kierownictwa firmy odpowiedzialnej za śmierć ośmiu robotników na pokładzie statku FRIENDSHIPGAS w lipcu zeszłego roku. (Sąd uznał, że jeden z ofiar spowodował wypadek.) Protestujący rzucili farbę na komendę portowej policji i zniszczyli wejście do lokalnego ratusza.
Przez całą sobotę na pustym placu pomiędzy miejscem śmierci Aleksandrosa a siedziba PASOK trwało zgromadzenie mieszkańców Exarchia. Mieszkańcy protestują przeciwko przeznaczeniu placu pod zabudowę przez władze Aten. Przygotowali wspólny posiłek, a potem przy winie i muzyce zajęli się kruszeniem i usuwaniem wylanego na placu asfaltu i sadzeniem na jego miejscu drzew oliwnych i sosen. Odbyło sie też wiele warsztatów. Wieczorem na ścianie na wprost miejsca śmierci Aleksandrosa umieszczono wielkie malowidło, dar od Zapatystów dla greckich rebeliantów. Dzień zakończył się wielkim koncertem.
W sobotę wieczorem aktywiści ateńskiej społeczności LGBT protestowali pod budynkiem Opery Narodowej, gdzie poprzedniej nocy doszło do homofobicznego incydentu. Podczas piątkowej premiery opery Rusałka Dvoraka członkowie Orkiestry Państwowej rozdawali ulotki, opisujące francuskiego reżysera spektaklu jako propagatora „homoseksualnej perwersji.” W efekcie doszło do bójki między homofobami na widowni a większością widzów, domagających się, by orkiestra opuściła operę. Uczestnicy sobotniego protestu usiłowali wejść do opery i odczytać oświadczenie, ale zostali zaatakowani przez członków orkiestry.
Grecka partyzantka miejska także przeprowadziła w weekend kilka ataków. W sobotę podpalono siedzibę Narodowego Przedsiębiorstwa Energetycznego. Spalono też siedem samochodów należących do firmy. W niedzielę rano w serii ataków kompletnie zdewastowano centrum handlowe w dzielnicy Dafni. Także siedziba OAED - główny inspektorat do spraw zatrudnienia w Kalithea - i biura inspekcji pracy w Agioi Anargiroi zostali atakowane.
Tymczasem prasa skrajnie prawicowa informowała o powstaniu neofaszystowskiej organizacji w szeregach greckiej policji. Grupa nazywa się Patriotyczne Siły Policji (grecki skrót ASPIS – co oznacza "tarcza” była nazwa bojówki, której przygotowała juntę w 1967 r.). W komunikacie policjanci-faszyści atakowali członków policyjnych związków zawodowych, określając ich jako „zdrajców liżących buty lewakom” i zapowiada, że odpowie terrorem na przemoc grup anarchistycznych. Greccy analitycy polityczni twierdzą jednak, że komunikat może być fałszywką, sfabrykowaną przez Ministerstwo Porządku Publicznego czy tajne służby jak akt akt psychologicznego terroru.
Autor: Taxikipali
Źródło: Libcom