Grecja: Okupacja uniwersytetu w Salonikach. Kolejna rewolta w więzieniu

Świat | Protesty

Śmierć Kateriny Goulioni, aktywistki przeciwko uwłaczającym godności kobiet metodom przymusowych badań lekarskich w greckich więzieniach stała się sygnałem do rewolty w więzieniu dla kobiet w Tebach. W niedzielę 22 marca więźniarki odmówiły powrotu do cel, zaczęly podpalać budynki więzienia i niszczyć ich wyposażenie. Podczas zorganizowanego przez mieszkańców miasta marszu solidarności z protestem w pobliżu więzienia doszło do starć z policją, w wyniku których conajmniej jedna osoba została ranna – ze złamaną ręką odwieziono ją do szpitala. Według niepotwierdzonych informacji, jedno skrzydło budynku więziennego zostało kompletnie spalone. Brak jest bliższych informacji na temat sytuacji w centralnym ateńskim więzieniu Koridallos, gdzie 200 więźniów podjęło protest solidarnościowy z rewoltą w Tebach.

Wieczorem sekretarz generalny w ministerstwie sprawiedliwości podjął rozmowy z protestującymi więźniami, obiecując zaprzestanie upokarzających badań medycznych, i zmniejszenie przeludnienia w zakładach karnych. Rozpoczęto też formalne śledztwo w sprawie śmierci Kateriny Goulioni. Komunistyczna prasa opublikowała ostatni list aktywistki, w którym informuje ona o swych konfliktach z władzami więzienia i obawach związanych z przeniesieniem do innego zakładu karnego. Jak pisze, w czasie transportu wielu więźniów traci życie w niewyjaśnionych okolicznościach.

Tymczasem trwa okupacja budynków rektoratu na uniwersytecie w Salonikach. Studenci zajęli rektorat 16 marca, w proteście przeciwko warunkom pracy pracowników agencyjnych, zatrudnianych na uniwersytecie, zwłaszcza imigrantów. Studenci domagają się:
- rozwiązania przez uczelnię kontraktów z agencjami pracy tymczasowej
- zatrudnienia wszystkich ich pracowników bezpośrednio przez uczelnię.
- zerwania przez uniwersytet kontraktów z firmą OIKONET i prywatnymi firmami, zarządzającymi budynkami kampusu

www.czsz.bzzz.net/czarny

warto dodac, ze OIKONET to

warto dodac, ze OIKONET to firma ktorej szefowie prawdopodobnie zlecili napad na Konstantine Kuneve, ktora walczyla o przestrzeganie praw sprzataczy i sprzataczek zatrudnianych w tej firmie.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.