Grecja: Parlament przegłosował reformy zgodne z Procesem Bolońskim oraz zniósł autonomię uczelni

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Pomimo ulicznych protestów i starć z policją w Atenach, Salonikach, Heraklionie i Patras grecki parlament przegłosował w środę pakiet reform systemu edukacji wyższej, ograniczających znacząco autonomię studentów i pracowników naukowych i znoszących wprowadzony po przywróceniu demokracji w kraju ‘azyl akadamicki’ – prawny zakaz wstępu funkcjonariuszy policji na teren uczelni wyższych.

Przygotowana przez minister edukacji Annę Diamantopoulou reforma wprowadza osoby spoza personelu naukowego do władz uniwersytetów, oraz finansowanie uczelni w oparciu o przygotowany pod dyktando przyszłych pracodawców system ocen. Studentom narzuca określone terminy na ukończenie studiów, odbiera za to gwarancję miejsca na wybranych wykładach i możliwość uczestniczenia w zarządzaniu uczelniami.

Podczas prac nad reformą edukacji wyższej w greckim parlamencie minister Diamantopoulou dopisała do niej zniesienie azylu akademickiego i zasady wyboru zastępców rektorów spośród kadry naukowej uczelni, czym zjednała sobie głosy prawicowej Partii Konserwatywnej i neofaszystów z LAOS.

Przeciwko reformie protestowało w Atenach 2000 studentów, doszło tam do starć z policją. Mniejsze protesty odbyły się w Salonikach, Patras i Heraklionie na Krecie.

Zobacz prezentację wyjaśniającą, czym jest Proces Boloński. Informacje na temat wdrażania Procesu Bolońskiego w Polsce.

Za: http://czsz.bzzz.net/node/3631

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.