Hiszpania: Antyfaszystowski opór i policyjne represje

Świat | Antyfaszyzm | Represje

W czwartek 28-go listopada w godzinach wczesno porannych, grupa tajniaków z Wydziału Informacyjnego Hiszpańskiej Policji przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę operację przeciwko członkom i działaczom różnych kolektywów o profilu antyfaszystowskim. Akcję wszczęto z polecenia Cristiny Cifuentes, polityk rządzącej prawicowej Partido Popular (Partia Ludowa- przyp. red.) i obecnej pełnomocnik rządu centralnego w Madrycie.

Oficjalnym powodem policyjnych nalotów i wszczętego dochodzenia są bezpośrednie akcje antyfaszystowskie, do których doszło 20-go listopada na terenie Uniwersytetu Complutense w Madrycie. W wyniku represyjnej akcji, 28-go listopada aresztowano 19 towarzyszy, a dwa dni później 30-go listopada jeszcze jedną osobę (wciąż przebywa w areszcie). Dochodzenie dopiero się rozpoczęło, zatem wciąż istnieje niebezpieczeństwo dalszych zatrzymań i prześladowań.

W piątkowy wieczór, 29-go listopada, 19 z zatrzymanych zostało postawionych przed obliczem prokuratora w sądzie przy Plaza de Castilla, po czym zwolnionych po wpłaceniu kaucji. W międzyczasie, pod siedzibą Partii Ludowej, rozpoczęła się spora demonstracja solidarnościowa z zatrzymanymi, która następnie przeszła pod sąd, gdzie byli konfrontowani z prokuratorem. Antyfaszyści/-stki witali entuzjastycznie kolejno wypuszczanych towarzyszy, skandując przy tym hasła „Wolność dla zatrzymanych za ich walkę!”. Kolejna manifestacja sprzeciwu wobec policyjnych represji odbyła się dzień później, 1-go grudnia, na placu Tirso de Molina w centrum Madrytu.

Zatrzymanym postawiono zarzuty „zakłócania legalnego zgromadzenia” oraz „zamachu na podstawowe prawa i wolności obywatelskie”, zaś jako dodatkowy czynnik obciążający wyszczególniono „motywującą tymi działaniami nienawiść” a także „spowodowanie szkód materialnych i obrażeń ciała”.

Oskarżeni to w większości antyfaszystowscy uczestnicy akcji bezpośrednich, wymierzonych przeciwko neofaszystom, którzy w dniu 20-go listopada uroczyście upamiętniali śmierć swojego guru i wodza generała Franco oraz wykonanie egzekucji na José Antonio Primo de Rivera, założycielu nacjonalistyczno- faszystowskiej hiszpańskiej Falangi. Jak co roku w obliczu tych obchodów, szereg grup antyfaszystowskich zorganizował kontrakcje pod hasłem „Faszyści precz z uniwersytetu!”.

Antyfaszystowska demonstracje przemaszerowała przez cały kampus uniwersytecki i dotarła pod wydział prawa, gdzie grupy antyfaszystów przeprowadziły atak na biuro porozumienia Foro Universitario Francisco de Vitoria. Członkowie tej faszyzującej studenckiej organizacji, którzy wychylili nosa, zostali odpowiednio „przywitani” przez antyfaszystów. Po ataku, szumowiny wielbiące Franco poszły prosto na policję, by zgłosić atak.

Pod spodem nagranie z akcji solidarnościowej pod Madryckim sądem, z którego wypuszczani są Antyfaszyści/-stki.

http://www.youtube.com/watch?v=yrMz1g3nnBs&feature=youtu.be

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.