Hiszpania: Wybuch gniewu podczas Marszu Godności

Świat | Protesty | Ubóstwo

Zamieszkami i starciami z policją zakończył się wczorajszy wieczorny Marsz Godności w Hiszpańskiej stolicy. Demonstrujący żądali zmiany polityki społecznej rządu i stanowczych działań mających zahamować wysokie bezrobocie i ubożenie społeczeństwa. W proteście uczestniczyli mieszkańcy wszystkich regionów i przedstawiciele 35 organizacji społecznych. W Marszu Godności uczestniczyło około pół miliona osób (szacunkowe liczby organizatorów). Najczęściej skandowanym hasłem było "Chleb, praca i dach nad głową". Protestujący domagali się, aby rząd zawiesił spłatę zagranicznych kredytów i przywrócił przywileje społeczne odebrane podczas kryzysu.

Pod koniec manifestacji szeregi policji zostały obrzucone kamieniami, butelkami i petardami. Powstały prowizoryczne barykady. Atakujący niszczyli wystawy sklepowe, wdzierali się do siedzib banków, palili ławki i kosze na śmieci. Policja użyła gazów łzawiących i gumowych kul. Rannych jest co najmniej 50 policjantów, w tym jeden ciężko, oraz 30 demonstrantów. Policja zatrzymała dotychczas 29 demonstrantów. W proteście uczestniczył duży i liczny blok anarchistyczny.

Poniżej nagrania z protestu i zamieszek:
https://www.youtube.com/watch?v=8zrxf1Q3Jqo
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QSew1yEus58

Poczekajmy aż zamiast

Poczekajmy aż zamiast "przywrócenia przywilejów społecznych" będą domagali się radykalnych zmian systemowych. Na razie jest to tylko lament poronionej klasy średniej.

"Chleb, praca i dach nad głową" - to piękne hasło nawiązujące do klasycznego socjalistycznego "chleba i pracy" ale nie wolno zapominać, że od czasu ostatniej sensownej rewolucji pod czerwonymi sztandarami minęło ładnych parę lat, warto zastanowić się nad tak ważnymi zagadnieniami jak choćby pojęcie pracy. W obecnej wersji ci najbardziej niezadowoleni padną łatwym łupem populistów albo jakichś świrniętych spadkobierców pseudokomunistycznych dyktatorów - chociaż może lepiej napisać "padliby", bo przecież wiosna i święta będą, potem wakacje... mañana ;)

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.