Irak: W Falludży więcej osób choruje na raka niż w Hiroszimie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Militaryzm

W dniu 6 lipca, czasopismo International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) opublikowało studium pod tytułem: “Rak, zgony niemowlęce i rozkład płci noworodków w Falludż w Iraku w latach 2005-2009”. Studium sugeruje, że wykorzystanie przez armię USA broni ze zubożonego uranu miało podobny, lub gorszy skutek, niż efekt radioaktywnych opadów bomby w Hiroszimie na tych, którzy przeżyli wybuch.

Autorzy studium, Chris Busby, Malak Hamdan, Entesar Ariabi, wraz z zespołem badawczym, zebrali dane z 711 domów pomiędzy styczniem a lutym b.r. Zebrane dane wskazują na niesłychany wzrost zachorowań na raka i liczby zniekształceń płodów w ciągu ostatnich 5 lat. Jako materiał porównawczy wykorzystano wskaźniki występowania raka w zbliżonych grupach ludności w Egipcie, Jordanii i Kuwejcie.

Studium wykazało m.in.: 38 razy wyższy wskaźnik zachorowań na białaczkę, 10 razy wyższy wskaźnik zachorowań na raka piersi, 5 razy wyższy wskaźnik śmiertelności niemowląt, oraz nienormalną dysproporcję płci: 860 chłopców na 1000 dziewczynek. Te wyniki są podobne, albo nawet gorsze od podobnych wyników badań na tych, którzy przeżyli zniszczenie Hiroszimy i Nagasaki.

Według badaczy, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest amunicja ze zubożonego uranu. W Falludży miała miejsce jedna z najbardziej krwawych bitew, podczas której armia USA bombardowała nieustannie miasto gradem pocisków ze zubożonego uranu. Rząd USA nadal twierdzi, że broń ze zubożonego uranu jest „bezpieczna”.

Zubożony uran pochodzi ze zużytego paliwa elektrowni jądrowych. Powinien być składowany z dala od siedzib ludzkich, głęboko pod ziemią. Jednak elektrownie atomowe sprzedają ten materiał firmom zbrojeniowym, ze względu na dużą masę właściwą materiału - co czyni pociski ze zubożonego uranu bardziej skutecznymi.

Polacy

W czasie bitwy o Falludżę polscy żołnierze stali w zewnętrznym okręgu oblężenia nie wpuszczając nikogo do miasta.

Mozna powiedzieć, ze

Mozna powiedzieć, ze spełniali rolę sowietów podczas tłumienia powstania warszawskiego

Zubożony uran po przebiciu

Zubożony uran po przebiciu pancerza np. czołgu eksploduje pozostawiając chmurę silnie toksycznego pyłu, który następnie przemieszcza się z wiatrem. Radioaktywne drobinki dostające się do organizmu drogami oddechowymi lub z pokarmem stają się bardzo niebezpieczne. Cząstki alfa emitowane przez ZU są nieprzenikliwe, ale wewnątrz organizmu wypalają tkankę z siłą subatomowej artylerii. Podobne narażenie dotyczy górników z kopalni uranu. Dodatkowo frakcja odpadowa pochodząca z elektrowni atomowych często jest zanieczyszczona dodatkowo plutonem. Jego radioaktywność jest kilka rzędów wielkości większa niż ZU, do tego ekstremalna toksyczność sprawia że nawet w mikroskopijnych ilościach jest zabójczy. USA używało takiej amunicji wielokrotnie w przeszłości, ale nigdy za te zbrodnie nie odpowiedziało.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.