Islamiści - V kolumna w obozie syryjskiej opozycji

Świat | Klerykalizm | Militaryzm | Publicystyka | Tacy są politycy

Jak wielkim wrogiem jest dyktator i zbrodniarz wojenny, tak żadna opozycja przeciwko niemu nie jest świętą krową i jej również należy się krytyka.

Syryjska opozycja antyreżimowa ulega politycznym gierkom i przekupstwu. Im dłużej trwa konflikt tym jest mniej oddolna, a jej liderzy stają się coraz większymi oportunistami. Tracą na tym ci, którzy chcą realnej zmiany gdyż w obliczu silnego wroga usiłują zachować jedność ponad wszystko. W takich warunkach często rozmywa się interes zwykłych ludzi.

Sunnici stanowią 70% populacji Syrii. Rozprzestrzenienie się konserwatywnego islamu to efekt ciągłej obecności religii w przestrzeni publicznej i organizowanie społeczności przez grupy skupione wokół meczetów. Mimo to do wybuchu wojny domowej islamiści byli w Syrii marginesem politycznym.

Obecnie w Syrii istnieją punkty w których ciężko opędzić się od czarnych flag dżihady stów i portretów bin Ladena. Wszystko dlatego, że nie każdy teren Wolna Armia Syryjska potrafiła uzbroić. Luki te wykorzystał Front Obrony Ludności Lewantu, który dzięki opuszczeniu Iraku przez wojska amerykańskie otrzymał solidne wsparcie w postaci uzbrojonych ludzi. Do tej pory miał tylko pieniądze Al. Quaedy.

Podstawową potrzebą wielu Syryjczyków jest obecnie przeżycie. I to zapewnili im islamiści. Cytowany w mediach mieszkaniec al.-Ghouta al.-Sharqieh miał powiedzieć „Nie przyjąłem ideologii Al.-Quaedy, nie zgadzam się z wieloma ich ideami jednak musimy przyznać, że są oni najlepiej wyposażeni do podjęcia walki z reżimem Assada ponieważ mają surowe zasady.”

Wolna Armia Syryjska, a raczej jej autonomiczne grupy gdyż na początku wojny było to kilka armii pod tą samą nazwą i banderą nie miała takiego wsparcia z zewnątrz jak islamiści. Konsekwencje są jakie są. Islamiści wyrastają na hegemona, a ludzie to tolerują.

Silna pozycja oszołomów dążących do ustanowienia w Syrii kalifatu z Koranem jako konstytucją zniechęca praktycznie cały świat do wspierania opozycji przeciwko Assadowi. Postawa lewicy jest różna. Staliniści wspierają Assada uważając go za wroga imperializmu, trockiści islamistów.

Lista akcji kompromitujących opozycję antyrządową jest długa:

- 23 grudnia 2011, wybuch samochodu – pułapki. 44 ofiary śmiertelne, 165 rannych.

- 6 stycznia 2012, atak na autobus policyjny. Ofiar 25, rannych 46. Na łamach YouTube islamiści ogłosili wojnę z reżimem w imię Allacha.

- 10 lutego 2012, wybuch samochodu-pułapki w Aleppo. Ofiar śmiertelnych 28, rannych 175.

Takich akcji było wiele. Największym zamachem był wybuch dwóch samochodów pułapek w Damaszku 10 maja 2012 w godzinach szczytu. Zginęło 55 osób, rannych było 372.

Islamscy mordercy dokonali również egzekucji trzynastu elektryków, którzy podnieśli protest przeciwko zbrodni w Huli dokonanej przez armię Assada (zamordowano tam 108 osób, w większości kobiety i dzieci). Siłą współpracującą z islamistami, a działającą wbrew Wolnej Armii Syryjskiej jest Rada Rewolucyjna Aleppo. Razem z Frontem Obrony Ludności Lewantu również dokonywali zamachów terrorystycznych za których odpowiedzialność spadała na całą opozycję.

W momencie w którym do walk dołączyli się islamiści, sprowadzani przez Al. – Quaedę z całego świata arabskiego lud stracił wszelką autonomię.

Świadczyć może o tym wydarzenie z Bostan al-Qasr w pobliżu Aleppo gdzie bojownicy Frontu Obrony Ludności Lewantu otworzyli ogień do demonstrantów i próbowali aresztować działaczy, którzy wykrzykiwali hasła zarówno przeciwko armii Assada jak i WAS i FOLL.

Obecni na proteście członkowie WAS z jednej strony nie zachowywali się tak autorytarnie jak islamiści, z drugiej nie interweniowali w obronie protestujących.

Mimo tak złej sytuacji należy mieć nadzieję, że opozycja nie powiązana z islamistami przestanie kierować się oportunizmem jakim bez wątpienia jest tolerowanie działalności islamistów. Islamiści nie chcą obalenia reżimu, a jedynie zmiany jego oblicza. Ich egipscy koledzy po fachu z Bractwa Muzułmańskiego pokazali, że po przejęciu władzy ruch ten swoją władzę opiera o starych reżimowych aparatczyków.

J. Białobrzeski

https://cia.media.pl/spojrzenie_z_bliska_na_syryjska_rewolucje_anarchista...
https://cia.media.pl/assad_imperializm_kapitalizm
https://cia.media.pl/nato_i_islamscy_fundamentalisci_historia_owocnej_wsp...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.