Kenia: Nauczyciele protestują i grożą strajkiem generalnym

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty

18 lipca nauczyciele ponownie wyszli na ulice stolicy Kenii, Nairobi. Kenijski Narodowy Związek Nauczycieli (The Kenya National Union of Teachers) ostrzegł, ze przeszkodzi w otwarciu szkol we wrześniu jeśli rząd nie rozpocznie negocjacji nad 300 % podwyżką płacy dla nauczycieli, która została uzgodniona w walce nauczycieli z rządem w 1997 roku, lecz do tej pory strona rządowa nie dotrzymała słowa pozostawiając to pustą obietnicą.

W 2002 roku radykalne protesty nauczycieli i nauczycielek przejęły ulice na 2 miesiące we wrześniu oraz październiku za pomocowa ogólnokrajowych strajków, lecz i to nie pomogło w dotrzymaniu słowa ze strony rządu. Deputowany Sekretarz związku zawodowego Savior Nyamu, który rozmawiał z dziennikarzami w siedzibie związku KNUT w środę, ze rząd ma czas do końca sierpnia.

Nawiązując do ugody w 1997 roku, nauczyciele powinni otrzymać wiele dodatkowych dopłat za koszty życia takie jak 50 % dopłata wynajmu mieszkania, dopłat medycznych w 30 % oraz kilka innych. Przewodniczący KNUT Wilson Sosion, ze rząd ma zobowiązanie wdrożyć w życie podpisanych porozumień. Sosion powiedział, ze podwyżka płac nauczycieli jest usprawiedliwiona, gdyż dochód krajowy wzrasta. Dodatkowo Kenijski Związek Nauczycieli Ponadpodstawowych (Kenya Union of Post Primary Teachers) także ogłosił, ze wszyscy nauczyciele szkół średnich oraz koledżów w całym kraju są przygotowani do ogólnokrajowego strajku we wrześniu jeśli rząd nie podniesie wypłat nauczycielom o co najmniej 100%.

Ronard Tunai z KUPPET, który rozmawiał w Meru Town ostrzegł studentów wraz z ich rodzicami w średnich szkołach oraz koledżach by nie płacili opłat za trzeci semestr, gdyż nauczyciele sparaliżują wszystkie aktywności związane z nauką, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione.

Stawka wypłat nauczycieli rozpoczynających naukę w szkołach wynosi obecnie ok 250 euro przy minimalnych kosztach wynajmu mieszkania, które wynoszą ok 50 euro, a koszty żywienia minimalnego na członka rodziny to od 30 60 euro za miesiąc. Biorąc pod uwagę wielodzietne rodziny rodzicom brakuje pieniędzy na własne utrzymanie.

Relacja bezpośrednia prosto ze stolicy Kenii.

Więcej info tu: http://www.capitalfm.co.ke/news/2012/07/teachers-in-fresh-september-stri...
Film: http://gbskenya.com/teachers-want-300-pay-rise/

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.