Komisja Europejska: Skażona żywność z Japonii będzie importowana do Unii Europejskiej
W dniu 25 marca 2011 r., Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze nr. 279/2011 wprowadzające specjalne warunki regulujące przywóz paszy i żywności pochodzących lub wysyłanych z Japonii w następstwie wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima.
W rozporządzeniu czytamy:
W następstwie wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima, który miał miejsce w dniu 11 marca 2011 r., Komisja została poinformowana, że poziomy radionuklidów w niektórych produktach żywnościowych pochodzących z Japonii, takich jak mleko i szpinak, przekroczyły progi podejmowania działań w odniesieniu do żywności stosowane w Japonii. Takie skażenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt w Unii, dlatego jako środek zapobiegawczy należy pilnie wprowadzić na poziomie Unii środki zapewniające bezpieczeństwo paszy i żywności, w tym ryb i produktów rybołówstwa, pochodzących lub wysyłanych z Japonii.
Jednak zamiast zakazać importu japońskich produktów przekraczających dotychczasowe normy, Komisja Europejska zastosowała rozporządzenie Rady (Euratom) nr 3954/87 z dnia 22 grudnia 1987 r. podwyższające maksymalne dozwolone poziomy skażenia, które zostało wprowadzone w wyniku katastrofy w Czernobylu.
Produkty spożywcze, które pochodzą z prefektury innej niż Fukushima, Gunma, Ibaraki, Tochigi, Miyagi, Yamagata, Niigata, Nagano, Yamanashi, Saitama, Tokio i Chiba mogą być importowane bez przeszkód, a produkty spożywcze z prefektur Fukushima, Gunma, Ibaraki, Tochigi, Miyagi, Yamagata, Niigata, Nagano, Yamanashi, Saitama, Tokio i Chiba, mogą mieć poziom radionuklidów: jodu-131, cezu-134 i cezu-137 taki, jaki został dozwolony w Europie w czasie skażenia promieniotwórczego po katastrofie w Czarnobylu.
Tekst rozporządzenia Komisji Europejskiej z 25 marca 2011 r. | Normy dotyczące promieniowania w żywności wprowadzone na wypadek katastrofy radiologicznej