Konin: Strajk w szpitalu trwa już czwarty tydzień

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Czwarty tydzień strajku rozpoczęli dziś pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Strajkujący domagają się dwóch podwyżek po 200 zł każda. Pięć osób od 12 dni głoduje i od 13 dni trwa okupacja budynków szpitala.

Koniński szpital zatrudnia 1200 pracowników etatowych oraz 180 lekarzy na kontraktach.

Powiększa się grupa

Powiększa się grupa głodujących w konińskim szpitalu. Od dzisiaj głoduje już 29 osób. Część personelu udała się także na zwolnienia lekarskie. Ponadto w obu budynkach, od ponad trzech tygodni, trwa strajk okupacyjny.

W odpowiedzi na zaostrzenie strajku, w szpitalu zawieszono znowu przyjęcia planowe, niektóre oddziały będą łączone, aby zapewnić pacjentom opiekę. Po dzisiejszym dniu, dyrekcja szpitala skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Uważa, że absencja w pracy strajkującego personelu może zagrażać życiu i zdrowiu pacjentów.

Strajkujący nie zamierzają jednak odpuścić. We wtorek od rana ma się rozpocząć kolejne spotkanie z zespołem negocjacyjnym, w którym są między innymi przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Piątkowe spotkanie zakończyło się bowiem fiaskiem. Członkowie czterech związków zawodowych zrzeszających pracowników szpitala dalej walczą o podwyżki płac. Są coraz bardziej zdeterminowani i zapowiadają zaostrzenie, a nie zakończenie strajku, jeśli negocjacje znowu okażą się jałowe. - Zaczynaliśmy 20 lutego i w zasadzie wracamy do punktu wyjścia – mówi Marzenna Kamińska, szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. - Strajkujący są coraz silniejsi, nie do złamania.

Tymczasem Prokuratura Rejonowa w Koninie wszczęła śledztwo w sprawie wcześniejszego doniesienie komitetu strajkowego, który uznał, że przywrócenie przyjęć planowych do szpitala, naruszyło ich prawo do legalnego strajku.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.