Marsz dla wolnych szkół w Warszawie

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Wczoraj w Warszawie odbył się Marsz dla Wolnych Szkół zorganizowany przez Inicjatywę Uczniowską. Pomimo wyjątkowo nieprzychylnej pogody, na demonstracji zgromadziło się ok. 60 uczniów i ich sympatyków.

Demonstracja rozpoczęła się przemówieniem pod Pałacem Młodzieży, w którym przypomniano osiągnięcia wolnościowych wychowawców takich, jak Alexander Neill – twórca słynnej szkoły Summerhill, Celestyna Freinet – twórcy koncepcji tzw. „szkoły nowoczesnej”, oraz Paula Geheeba – twórcy Odenwaldschule i Ecole d’Humanite.

Po przemówieniu demonstranci przeszli ul. Marszałkowską, Królewską i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, skandując hasła: „Wolna szkoła, religia do kościoła”, „Chcemy edukacji, nie indoktrynacji”, „Wszystkie szkoły w ręce uczniów” i rozdając ulotki. Treść ulotki zobacz tutaj.

Pod Kolumną Zygmunta miały miejsce kolejne przemówienia, w których odniesiono się do tragedii Ani z Trójmiasta molestowanej przez kolegów z klasy przy bierności innych uczniów. Podkreślono nieadekwatność środków represyjnych, które chce wprowadzić obecna władza w odpowiedzi na problem przemocy w szkołach. Zdaniem przemawiających, problem przemocy można rozwiązać tylko wtedy, gdy nauczy się uczniów większej odpowiedzialności za siebie i innych. A to już wymaga zwiększenia autonomii uczniów i umożliwienia im uczestniczenia w podejmowaniu decyzji o kształcie szkolnictwa. Represyjne propozycje obecnego ministra edukacji mogą jedynie jeszcze bardziej pogorszyć sytuację i jeszcze bardziej ubezwłasnowolnić i zdemoralizować uczniów.

Po zakończeniu demonstracji przedstawiciele Inicjatywy Uczniowskiej przekazali do Urzędu Prezydenckiego pismo wzywające do zmian w polskim szkolnictwie w kierunku większej autonomii i samorządności uczniów.

Zdjęcia z demonstracji zobacz tu.

Zobacz też:
Artykuł o amnestii maturalnej.
Komentarz w sprawie samobójstwa Ani z Trójmiasta.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.