Protest przeciwko wysokim cenom makaronu we Włoszech
We Włoszech odbył się jednodniowy bojkot makaronu. W ten sposób obywatele wyrazili sprzeciw wobec rosnących cen żywności, a w szczególności najchętniej spożywanego przez Włochów makaronu. Według niektórych szacunków, niedługo ceny makaronu mogą wzrosnąć o 20%.
Bojkot dotyczył kupowania makaronu, a nie jedzenia go, tak więc pod parlamentem w Rzymie rozdawano przechodniom darmowe posiłki z makaronem. W strajku uczestniczyli też więźniowie w zakładzie karnym Rebibbia, odmawiając kupowania makaronu w więziennym sklepiku.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy koszt pszenicy durum używanej do produkcji makaronu wzrósł z 30 do 50 eurocentów za kilogram.
Wzrost cen produktów zbożowych związany jest m.in. z coraz większym wykorzystaniem powierzchni uprawnej pod uprawy roślin na potrzeby przemysłu produkującego biopaliwa.
Podobnie we Francji wzrosły ceny bagietek, a w Meksyku ceny tortilli, co wiąże się z mniejszą podażą na rynkach światowych produktów zbożowych przeznaczonych do konsumpcji przez ludzi. Coraz większa część przeznaczona jest na konsumpcję dla bydła przeznaczonego na mięso, oraz dla silników spalinowych.