Skandaliczne porady PIP

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Prawa pracownika

"Dziennik" dziś opublikował bulwersujące zapisy rozmów z inspektorami pracy publikuje na temat molestowania seksualnego w pracy. Dziennikarka zadzwoniła do kilkunastu oddziałów Państwowej Inspekcji Pracy w całej Polsce udając, że jest molestowana w pracy. Ona usłyszała takie rady jak "Niech pani jak najszybciej zwolni się z pracy albo poczeka aż szef się zestarzeje".

Prawie wszyscy pracownicy PIP przyznawali, że nie potrafią jej pomóc, a sprawa jest beznadziejna. Co jest gorzej inni pracownicy PIP tłumaczyli, że widocznie jest bardzo atrakcyjna, skoro szef prawi jej "takie komplementy".

"Przełożony klepie po pupie? Prawi niechciane komplementy? Niestety, bez twardych dowodów nie ma pani żadnych szans w sądzie" - tłumaczyli pracownicy PIP.

W Warszawie DZIENNIK wysłał dziennikarkę do warszawskiego oddziału PIP. "Panowie po 40 już tak mają. Jeżeli szef panią obłapia, to trudno, nie jest to przyjemne, ale musi się pani z tym pogodzić" - powiedziała z uśmiechem pani inspektor.

Feminoteka miesiąc temu wykonała podobny eksperyment i wykazała, że skarżąca się na molestowanie kobieta nie może liczyć na pomoc Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeżeli chodzi o

Jeżeli chodzi o działalność PIP, to nie tylko w sprawach molestowania dają ciała. Moja znajoma była w oddziale PIP na konsultacjach, co ma zrobić jeżeli szef w sieci sklepów zarządził, że z każdej placówki jeden z pracowników ma podpisać aneks do umowy powodujący zmienę stosunku pracy z całego etatu na pół (szef chciał uniknąć tworzenia funduszu socjalnego w firmie). Inspektor PIP w sumie zniechęcił koleżankę, mówiąc że ciężko będzie udowodnić cokolwiek szefowi i że hcyba nie ma szans na pomoc.
W kraju gdzie za grube miliony tworzy się kolejne służby mające inwigilować obywateli na potrzeby aktualnej polityki, nie ma szans na udowodnienie że skurwysyn dyma swoich pracowników, łamiąc prawa
pracownicze?
PIPę można o kant dupy otłuc, podobnie jak inne urzędy kontrolne w stylu PIH i Urząd Ochrony Konsumenta, z własnych doświadczeń wiem, że nie potrafią rozpykać najprostszych spraw, nawet jak dostarczy im się dowody.

Nie ma sensu iść do PIP'u,

Nie ma sensu iść do PIP'u, szkoda czasu a i tak nie pomogą.
Niestety kobieta donosząca o fakcie molestowania, postrzegana jest jako konfliktowa więc ofiara jest traktowana jako winna całemu zajściu.

Żartujesz? przecież o to

Żartujesz? przecież o to im chodzi, żeby nie zawracać im dupy. Trzeba właśnie głośno ich opierdalać! Tylko wtedy coś się zmieni!

ZAPROSZENIE

Fundacja OFF - Kobiety na Rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego zaprasza serdecznie do udziału w debacie z cyklu "Kobiety i Praca - Niemoralne propozycje. Mobbing i molestowanie seksualne w miejscu pracy", która odbędzie się 25 listopada, w Światowy Dzień Przeciwko Przemocy Ze Względu Na Płeć (wtorek), o godz. 11:30-14:30 Urząd Miasta, sala im. Karola Musioła, Opole Rynek - Ratusz.

Wg badań CBOS-u z lutego 2007 roku co dziesiąta kobieta pracująca w wieku do 34 lat przyznaje, że była obiektem nieakceptowanego zachowania o podłożu seksualnym ze strony przełożonego. Ponad jedna piąta osób pracujących lub uczących się (22%) przyznaje, że w miejscu pracy lub na uczelni współpracownicy lub koledzy robią nieodpowiednie, naruszające godność uwagi o podtekście seksualnym, np. niestosownie żartują. Mimo tak alarmujących danych mało która firma czy zakład pracy prowadzi działania zabezpieczające mobbingowi i molestowaniu seksualnemu: regulaminy, telefony zaufania, szkolenia. Mimo krzykliwych nagłówków na pierwszych stronach gazet i nielicznych programów telewizyjnych poświęconych zjawisku molestowania, okazuje się, że nadal jest to w Polsce temat tabu: niewygodny, nieładny, niekonferencyjny. O co chodzi z tym molestowaniem? Nie wiemy? Nie chcemy wiedzieć? Nie rozumiemy? Próbę odpowiedzi na to pytanie podejmiemy podczas debaty, której równie ważnym elementem będzie zbiórka propozycji do przyszłorocznego budżetu miasta Opola związanych z przeciwdziałaniem mobbingowi i molestowaniu seksualnemu w miejscu pracy wśród przedstawicielek środowisk kobiecych.

W debacie udział wezmą: Jolanta Duda – prawniczka z ramienia OPZZ w Opolu; Ewa Groszewska – działaczka związkowa Sierpnia 80, socjolożka; Joanna Piotrowska – założycielka Fundacji Feminoteka, trenerka antydyskryminacyjna i genderowa, trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, współprowadząca audycję "Lepiej późno niż wcale" w radiu TOK FM; Violetta Porowska – była pełnomocniczka Wojewody Opolskiego ds. Równego statusu kobiet i mężczyzn, przewodnicząca Komisji Społecznej Rady Miasta Opola, dyrektor Opolskiego Centrum Zdrowia Publicznego; Sylwia Mazur – kierownik referatu polityki społecznej, koordynatorka projektu „Niebieska Sieć" z ramienia województwa opolskiego, z prelekcją „ Projekt niebieska sieć – zadania, założenia i tworzenie sieci w województwie opolskim" ; Wacław Mitoraj – psycholog praktykujący rozwiązywanie problemów przemocy w ich wymiarze indywidualnym i środowiskowym, współtwórca grupy projektów Opolskie Centrum Przeciw Przemocy, współautor poradnika „Jak nie stać się ofiarą, czyli Twój sposób na bandytę". Roman Zemanek – starszy specjalista ds. Prawnych W Okręgowym Inspektoracie Pracy w Opolu.

Moderacja: dr Krystyna Słodczyk, przewodnicząca Rady Programowej Fundacji OFF - Kobiety na rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego, członkini Zarządu Wojewódzkiego Ligi Kobiet Polskich, wykładowczyni na Politechnice Opolskiej Po debacie zapraszamy na poczęstunek do Ligi Kobiet Polskich, ul. Stefanii Sempołowskiej 2.

Prosimy o potwierdzenie udziału w debacie w terminie do 24.11.2008 (poniedziałek) emailem: fundacjaoff@gmail.com

PIP HAHA

U mnie w pracy większa połowa pracuje na czarno. Sanepid jest kupiony ..przejda i pójdą. tak samo jest z PIP. Nie oszukujmy się za kase można wszystko. A te nedzni pracownicy z pip strasznie nisko się cenią.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.