Syndykalizm - Wstęp

Gospodarka | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Krótkie objaśnienie terminów "rewolucyjny syndykalizm" i "uzwiązkowienie przemysłowe" wraz z ich tłem historycznym.

Syndykalizm jest nie tyle teorią co praktyką, organizacją pracowników w celu walki o swój interes. Termin pochodzi od francuskiego słowa "syndiclisme" co znaczy "ruch związkowy". Do głównych tendencji w ruchu syndykalistycznym, nie licząc oczywiście reformizmu zaliczają się rewolucyjny syndykalizm praktykowany kiedyś przez francuski związek CGT [1] i uzwiązkowienie przemysłowe praktykowane do dziś przez amerykański IWW [2].

Związany z nimi jest również anarchosyndykalizm. Tutaj mamy jednak do czynienia z połączeniem walki na szczeblu miejsca pracy z walką polityczną. Sam syndykalizm dąży do stworzenia silnego autonomicznego ruchu pracowników działających drogą akcji bezpośredniej w celu wywalczania pewnych postulatów w ramach kapitalizmu do momentu aż będzie na tyle silny aby go obalić.

Rewolucyjny syndykalizm bierze swoje korzenie z anarchizmu. W dużym stopniu nawiązuje do idei wolnościowego skrzydła I Międzynarodówki i jednego z jej prominentnych działaczy, Michaiła Bakunina. Bakunin uważał, że przyszłe organizacje społeczne muszą być tworzone oddolnie przez swobodnie działające federacyjne stowarzyszenia pracowników. Najpierw na szczeblu zakładów w związkach, później w komunach, regionach, krajach, a na końcu na całym świecie w ramach międzynarodówki. Koncepcja uzwiązkowienia przemysłowego sytuuje się bliżej marksizmu. W preambule do konstytucji IWW z 1905 roku znajduje się cytat z Marksa.

Pomimo różnych korzeni obydwie te tendencje były i są dość zbieżne w podejściu do swojej sprawy. Zakładają solidarność wszystkich grup pracowników. Nie zależnie od sektorów i branży. Obydwie tendencje są wrogie biurokracji związkowej działającej w interesie kapitału i często wbrew pracownikom zrzeszonym w związkach. Zarówno konstytucja IWW z 1905 jak i Karta Amiens z 1906 odcinają się od podziałów politycznych i koncentrują wyłącznie na walce klasowej między pracą, a kapitałem.

"Gdy gospodarka jest organizowana przez samych pracowników, dla ich własnego dobra, nie widzimy szans na to aby problem bezrobocia, wojny, konfliktów społecznych, wysokiej przestępczości lub jakikolwiek problem natury społecznej nadal miał miejsce."

Skróty
1. CGT - Confédération Générale du Travail. W tekście jest mowa o rewolucyjnym okresie działalności związku czyli okresie do wybuchu I wojny światowej. Współczesne CGT nie ma z syndykalizmem już nic wspólnego.
2. IWW - Industrial Workers of the World.

To nie tyle wstęp, ile

To nie tyle wstęp, ile wstęp do wstępu, zajawka.

Z tekstu nie dowiedziałem się czym w końcu jest "uzwiązkowienie przemysłowe", a chętnie bym się dowiedział.

Masz jakieś teksty po polsku przedstawiające współczesną taktykę i strategię IWW?

No to jest wstęp wstępu. A

No to jest wstęp wstępu. A tekstów będzie więcej i będą dłuższe tylko muszę znaleźć czas i siłę żeby usiąść i zacząć tłumaczyć.

Jeśli jednak naprawdę jest duże zapotrzebowanie na tekst o uzwiązkowieniu przemysłowym może napiszę coś sam.

Spoko. Czekam. Sam też

Spoko. Czekam. Sam też popatrzę, choć znajomość angielskiego u mnie niewielka :)

To specjalnie dla Ciebie w

To specjalnie dla Ciebie w ciągu trzech dni coś się pojawi.

pare

lat temu przetłumaczona została na język polski i wydana na Wyspach Brytyjskich sztandarowa broszura IWW - "One Big Union" - "Jeden Wielki Związek". Ponieważ były pewne błędy w tłumaczeniu nie wznowiono druku. Planowana jest reedycja z poprawionym tłumaczeniem i składem. Jeżeli jednak chciała/byś to mogę podesłać starą wersję na maila.

Czemu IWW nie przyjęło

Czemu IWW nie przyjęło się w Polsce przed wojną i niedawno?

Ktoś jest w stanie odpowiedzieć?

Przed wojną to nie

Przed wojną to nie pamiętam, a niedawno to dlatego że ci którzy chcieli to ciągnąć się wycofali. To było środowisko LA więc ich trzeba pytać.

Z tym strice anarchistycznym rodowedem to nie tak do końca.

Znaczna część starych działaczy z okresu I miedzynarodówki oraz najbardziej znani kuple Bakunina - Malatesta, Kropotkin byli mocno krytyczni wobec każdej wersji syndykalizmu, w tym również anarchosyndykalizmu oraz syndykalizmu rewolucyjnego. CGT powstało bardziej z inicjatywy niezależnych i radykalnych socjalistów, którzy chcieli odpolitycznić związki, co w przypadku Francji ewidentnie się nie udało i tak np. Aristide Briand, który brał udział w projekcie kilkukrotnie był premierem i szefem MSZ. A od połowy XX wieku związek ostro współpracował z partia komunistyczną, która za ch*** rewolucyjna nie była.

Oczywiście nie chcę tu pisać, że anarchosyndykalizm to autorytarne zło, wręcz przeciwnie uważam, ze to najbardziej praktyczny nurt w całym anarchizmie, ale jego korzenie nie są aż tak świetlane.

Zastanawiam się tylko czy jest sens znowu klepac kwestie syndykalizmu skoro Laskowski i Grindberg zrobili to całkiem nieźle, a przetłumaczone na polski broszurki z epoki dobrze oddają też stosunek klasyków anarchizmu do tej kwestii. Osobiście chętniej poczytał bym więcej artykułów na temat historii samego IWW.

Kropotkin nie mógł być

Kropotkin nie mógł być kumplem Bakunina bo go nigdy nie spotkał, a działacze z I Międzynarodówki tacy jak Guillaume wracali do ruchu kiedy powstał rewolucyjny syndykalizm. Kropotkin nie dożył w ogóle czasów kiedy zaczęto używać terminu "anarchosyndykalizm"

Niektórzy anarchiści mogli być krytyczni ale jeśli ci si wydaje ze mocno, to sobie przeczytaj Malatestę czy Kropotkina, zdziwisz się

http://www.scribd.com/doc/90131175/Kropotkin-Syndykalizm-i-Anarchizm

https://cia.media.pl/errico_malatesta_syndykalizm_i_anarchizm_0

Powiedzmy, że nie akceptowali bezkrytycznie syndykalizmu

Jesli chodzi o CGT, rewolucyjny syndykalizm to rzeczywiście powstało "z inicjatywy niezależnych i radykalnych socjalistów" a konkretnie z inicjatywy anarchistów. Ostatecznie się nie udało, jednak udawało się przez 20 lat, "okres anarchistyczny" CGT trwał od powstania w 1895 do 1914, póżniej to już była mniejszośc w CGT

Chętnie opublikujemy

Chętnie opublikujemy treści tych broszurek z epoki oraz robotę Laskowskiego i Grinberga. A klepania o syndykalizmie nigdy dość.

Dokładnie - "klepania o

Dokładnie - "klepania o syndykalizmie nigdy dość". Link w wpisie na CIA mi nie działał więc - (64 strona)

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.