Szkolenie studentów do pracy w elektrowni atomowej

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt

Specjaliści z Bułgarii – szefowie Ośrodka Szkoleń i Podnoszenia Kwalifikacji w Kozłoduju – spotkają się w Polsce z przedstawicielami Państwowej Agencji Atomistyki oraz Ministerstwa Gospodarki. Bułgaria dysponuje nowoczesnymi symulatorami bloków jądrowych, które ułatwią Polakom kształcenie operatorów takich instalacji.

Politechnika Warszawska chce współpracować ze szwedzkim uniwersytetem oraz wysłać ludzi do Bułgarii na praktykę, aby wyszkolić polskich studentów do pracy w elektrowni atomowej.

Dziekan Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa rozesłał więc listy z prośbą o finansowe wsparcie projektu do m.in. Polskich Sieci Elektroenergetycznych, najbardziej prawdopodobnego inwestora polskiej elektrowni atomowej.

To mi przypomina polowanie na czarownice :)

Boicie sie energii atomowej tak jak kościół katolicki homoseksualizmu :)
Przy okazji promujecie np energie wiatrową która też jest szkodliwa bo w końcu taki wiatrak należy jakoś stworzyć. Potem konserwowa (smar i toxyczne farby). Nie zapominajmy o masakrze wśród owadów i ptaków

jasne

dragon, najpeirw porównaj sobie szkodliwość smaru i farb z radioaktywnymi odpadami, a dopiero potem bierz sie za snucie takich niekonwencjonalnych wniosków :P znajdą sposób na ekologiczne pozbycie się tych odpadów to sam poprę budowę elektrowni

elo moje zielone kochane

elo moje zielone kochane ludziki...

jak juz kiedys pisalem w Polsce nie da sie uzywac na szeroka skale alternatwnych zrodel energii bo nie mamy do nich az tak dobrego dostepu (chodzi o brak stalych wiatrow, duzych rzek, naslonecznienia itp - of coz w skali ilosci na metr kraju a nie w ogole, jednostkowo) poza tym koszt otrzymania energii jest wyzszy od konwnencjonalnego spalania wegla.

oczywiscie mowimy o odpadach atomowych, ale jak zbuduje sie elektrownie to zamknie sie kopalnie, a kopalnia to wrecz wymarzone miejsce do przechowywania odpadow.

tutaj jeszcze troche na ten temat:
http://tinyurl.com/2rgdjl

Zamknąć elektrownie atomowe.

Ślepy zaułek – energia atomowa
Uranu wystarczy jeszcze na kilkadziesiąt lat – a co potem ?
Energia atomowa, podobnie jak spalanie występujących w ograniczonych ilościach paliw kopalnych, prowadzi do ślepego zaułka. Uran niezbędny do eksploatacji elektrowni atomowych jest rzadkim surowcem. Ze względуw technicznych i ekonomicznych nie spełniły się pokładane w reaktorach nadzieje na możliwość wydłużenia okresu korzystania z istniejących zasobуw. W ciągu kilku dziesięcioleci gospodarce atomowej skończy się paliwo. Ponieważ w czasie możliwym do przewidzenia obok uranu wyczerpią się rуwnież rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego, trwałe pokrycie zapotrzebowania energetycznego ludzkości możliwe jest jedynie z odnawialnych źrуdeł energii oraz poprzez jej efektywne wykorzystywanie.

Hochsztapler - energia atomowa
Zaopatrzenie w energię może się obejść bez prądu pochodzącego z elektrowni jądrowych
Dla podkreślenia znaczenia energii atomowej sektor gospodarki jądrowej co rusz zwraca uwagę na jej udział w łącznej produkcji prądu. Jeśli jednak spojrzeć na to, jaki jest udział energii atomowej w ogуlnym światowym zużyciu energii, okazuje się, że jest ona niemal bez znaczenia w stosunku do zapotrzebowania mieszkańcуw Ziemi na energię. Prąd pochodzący z elektrowni atomowych pokrył w 2001 r. jedynie 2,3% światowego zużycia energii. Udział odnawialnych źrуdeł energii w światowych dostawach energii już dzisiaj jest znacznie wyższy. Ludzkość może się więc obejść bez tego małego udziału energii atomowej. Ryzyko katastrofy atomowej, produkcja wysoko radioaktywnych odpadуw oraz koszty konieczne do ich usunięcia nie pozostają w żadnej rozsądnej relacji do znikomego zysku energetycznego w krуtkim okresie. Energia atomowa jest niebezpieczna i zbędna.

Ryzykowna technika – energia atomowa
Ryzyko super-gau w Europie: 16 %
W każdej elektrowni atomowej może, wskutek usterek technicznych lub błędуw ludzi, dojść do poważnej awarii, w wyniku ktуrej do otoczenia przedostaną się duże ilości substancji radioaktywnych. Według oficjalnej "niemieckiej oceny ryzyka elektrowni jądrowych – faza B" prawdopodobieństwo, że w niemieckich elektrowniach atomowych będzie miał miejsce super-gau wynosi 0,1% w okresie eksploatacji wynoszącym 40 lat. W Unii Europejskiej eksploatuje się ponad 150 elektrowni atomowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia najcięższej hipotetycznie awarii wynosi 16%. Odpowiada to prawdopodobieństwu rzucenia kostką szуstki za pierwszym razem. Na całym świecie eksploatowanych jest około 440 elektrowni atomowych. Prawdopodobieństwo, że gdzieś na świecie w ciągu 40 lat wydarzy się katastrofa wynosi 40%. Jak pokazuje przykład katastrofy z Czarnobyla, w przypadku super-gau należy liczyć się kilkudziesięcioma tysiącami ofiar.

Producent odpadуw – energia atomowa
Nikt nie chce takiego spadku
Każda elektrownia atomowa w wyniku rozpadu jądrowego zmienia uranowe pręty paliwowe w wysoce radioaktywne odpady. Ze względu na radioaktywne promieniowanie są one zagrożeniem dla człowieka. Dlatego odpady atomowe przez setki tysięcy lat muszą być przechowywane w odizolowanych miejscach niedostępnych dla ludzi, zwierząt i roślin. Elektrownie atomowe eksploatowane są od około 50 lat, ale do dnia dzisiejszego nikt nie wie, jak należy składować odpady promieniotwуrcze. Na całym świecie nie ma ani jednego bezpiecznego miejsca na przechowywanie wysoko radioaktywnych odpadуw z elektrowni atomowych. Krуtki epizod wykorzystywania energii atomowej pozostawia po sobie, w postaci odpadуw radioaktywnych, ciężki spadek o znaczeniu niemal globalno-historycznym. Gdyby już praczłowiek posiadał elektrownie atomowe, jeszcze dziś musielibyśmy zabezpieczać jego odpady atomowe.

Bombowe ryzyko – energia atomowa
Energia atomowa przyczynia się do rozpowszechniania broni atomowej
Kraje, ktуre w okresie ostatnich dziesięcioleci zbudowały bombę atomową, prowadziły wcześniej cywilne programy jądrowe, ktуre często były tylko przykrywką dla konkretnych motywуw militarnych. Umożliwiły one tym krajom dostęp do niezbędnych technologii i wiedzy o budowie bomby atomowej. Pokazuje to, że eksport i dalsze rozpowszechnianie technologii jądrowych znacznie podnosi ryzyko rozprzestrzeniania się broni atomowej.

Klimatyczna klapa – energia atomowa
Energia atomowa nie może uratować klimatu
Sektor gospodarki jądrowej przyznaje, że węgla, ropy i gazu nie można zastąpić elektrowniami atomowymi. Aby w roku 2050 energia atomowa mogła zastąpić tylko 10% energii pochodzącej z surowcуw kopalnych, należałoby zbudować do 1000 nowych elektrowni jądrowych (obecnie na świecie jest ok. 440 takich elektrowni). Budowa takich obiektуw – jeśli w ogуle byłoby to możliwe – zajęłaby kilkadziesiąt lat, a zasoby uranu szybko by się wyczerpały. Nawet Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej IAEA przyznaje, że rozwуj energii atomowej nie jest możliwy w stopniu, ktуry pozwoliłby na ograniczenie zmian klimatycznych. Rozwiązanie jest inne: rуżne światowe scenariusze energetyczne pokazują, że problem klimatyczny rozwiązać można jedynie przy pomocy energii odnawialnych w połączeniu z efektywnymi i oszczędnymi technikami energetycznymi.

Energia atomowa nie potrzebuje miejsc pracy
Miejsca pracy? Sektor energii wiatrowej wyprzedza przemysł atomowy!
Energia atomowa wymaga dużego zaangażowania kapitału – energie odnawialne wymagają (miejsc) pracy. Przykład Niemiec pokazuje: w sektorze gospodarki jądrowej pracowało w 2002r. 30.000 ludzi. W samym tylko sektorze energii wiatrowej zatrudnionych było więcej niż 53.000 ludzi. Cała branża energii odnawialnych, mimo jeszcze stosunkowo niskiego udziału w zaopatrzeniu energetycznym, zabezpiecza już 120.000 miejsc pracy. Dalszy rozwуj energii odnawialnych przysparza codziennie nowych miejsc pracy. Rozwуj energii odnawialnych mуgłby w ciągu zaledwie kilku lat przyczynić się do utworzenia wielu milionуw nowych miejsc pracy na całym świecie.

Alternatywy dla energii atomowej
100% energii słonecznej, wiatrowej, wodnej i energii z biomasy
W roku 2002 parlament niemiecki przedstawił scenariusz, według ktуrego do 2050r. całość zapotrzebowania energetycznego mogłaby zostać zrealizowana przy pomocy energii odnawialnych. Co jest możliwe w Niemczech – kraju o małej powierzchni, dużej gęstości zaludnienia i wysokim standardzie życia – musi być możliwe wszędzie. W międzyczasie sam sektor energetyczny przyznaje, że do 2050r. w skali świata więcej energii, niż dzisiaj zużywa ludzkość, pochodzić będzie z odnawialnych źrуdeł. Zapotrzebowanie energetyczne Ziemi może zostać pokryte poprzez wykorzystanie kombinacji urządzeń do produkcji ciepła i prądu z energii słonecznej, elektrowni wiatrowych oraz wodnych i rуżnych form wykorzystywania biomasy. W celu ograniczenia wzrostu światowego zapotrzebowania na energię konieczne jest wprowadzenie do powszechnego użytku oszczędnych technologii energetycznych. Szybki rozwуj gospodarki światowej opartej na energii słonecznej jest ważnym krokiem do uniknięcia wojen o skromne zasoby surowcуw tj. ropa naftowa, gaz i uran.

Zamknąć elektrownie atomowe.

Odpady promieniotwórcze z

Odpady promieniotwórcze z elektrowni atomowych są wielkim zagrożeniem dla człowieka i środowiska!!! Elektrownie atomowe eksploatowane są od około 50 lat, ale do dnia dzisiejszego nikt nie wie, jak należy składować odpady promieniotwórcze.

Duza część Polski może czerpać energie geotermalną!!!

za kilkadziesiat lat skonczy

za kilkadziesiat lat skonczy sie i wegiel i ropa, a w tym czasie nie produkowalibysmy CO2

na temat udzialu energii atomowej w produkcji eneregii elektrycznej sa przestarzale dane. sam greepeace mowi o 16% a sadze ze tez nie sa to najnowsze dane. wynika to glownie z wysokich kosztow postawienia elektrowni - nie kazdy kraj na taka stac.

elektrownie sa drogie poniewaz drogie sa technologie, ktore pozwalaja na prawie 100% bez awaryjnosc. Nalezy pamietac ze Czarnobyl byl efektem nawet nie błedu, a przekroczenia przepisow bezpieczenstwa. reaktor nie zostal zahamowany i doszlo do przegrzania i pozaru. NAWET NIE WYBUCHU (atomowego)! REAKTORY SAME NIE WYBUCHAJA PONIEWAZ PALIWO NIE JEST AZ TAK BARDZO WZBOGACONE!

to ze sie klimat zmienia wiedza wszyscy, ale nalezy zauwazyc ze i przed czlowiekiem zmienial sie klimat.. my tylko te zmiany przyspieszamy/spowalniamy

to ze energia atomowa nie potrzebuje pracy to prawda, bo jest w duzej mierze skomputeryzowana i zmechanizowana, dzieki temu tansza. ciezko powiedziec czy ludziom dac prace zeby placili za drozszy prad czy dac im tanszy prad.

to prawda ze istnieje alternatywa, ale duzym kosztem i trudna do osiagniecia na skale kraju.

oczywiscie jestem za rozwojem alternatwynych zrodel energii ale wiem, ze poki co i na nasze warunki niestety nie mamy szans na duze procenty energii z alternatywnych zrodel.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.