Tunezja: Protesty przeciw bezrobociu

Świat | Protesty | Ubóstwo

W Tunezji wybuchły wielodniowe zamieszki spowodowane brakiem perspektyw i bezrobociem panującym w kraju. Bezpośrednią przyczyną zdarzeń była nieudana próba samobójcza 26-letniego absolwenta uniwersytetu, który oblał się benzyną i podpalił. Do desperacji doprowadziła go sytuacja, w której był zmuszony do handlowania owocami na ulicy, a policja skonfiskowała jego towar, twierdząc, że nie posiada odpowiednich zezwoleń.

W Sidi Bouzid, skąd pochodził student, doszło też do udanej próby samobójczej, gdy młody bezrobotny celowo wszedł na słupy wysokiego napięcia i został porażony prądem. Był to jego protest przeciwko jego sytuacji jako bezrobotnego.

W dniu 24 grudnia, tysiące ludzi wyszło na ulice. Doszło do spalenia posterunku Gwardii Narodowej, wielu samochodów policyjnych i biura rządzącej Partii Konstytucyjno-Demokratycznej w Menzel Bouzaiene. Policja zastrzeliła w odwecie 18-latka.

W poniedziałek zamieszki przeniosły się do Tunisu, gdzie kilkaset osób zebrało się w centrum, by uczestniczyć w solidarnościowej demonstracji. Akcję zwołały związki zawodowe, w tym związki nauczycieli, pocztowców, pracowników ubezpieczeń społecznych i pracownicy medyczni. Demonstrację udaremniła policja. Po kilkugodzinnym skandowaniu haseł, demonstracji rozeszli się.

Materiał wideo stacji Al Jazeera: http://www.youtube.com/watch?v=AkhXO4VVhUM&feature=player_embedded

Prezydent Zine al-Abidine Ben Ali

President says street protests undermine Tunisian jobs

Prezydent Zine al-Abidine Ben Ali - protesty uliczne osłabiaja rynek tunezyjskiej pracy
http://www.france24.com/en/20101228-tunisia-president-slams-violent-prot...

Codzienne aktualności i alerty o Tunezji
http://24sur24.posterous.com/?tag=video&page=1

Handlować mu zakazano

Handlować mu zakazano oczywiście DLA DOBRA społeczeństwa, bo mógł się na tym nie znać. Pewnie nie skończył kierunku handel warzywami, tylko jakiś inny... :(

Problem bezrobocia można rozwiązać

Problem bezrobocia w Tunezji i wielu innych miejscach można rozwiązać przez skrócenie ustawowego tygodniowego czasu pracy, np. z 40 godz. do 32 godz., dziennie lub z 8 godz. do 7 lub 6 godz.

W krajach takich jak Tunezja

W krajach takich jak Tunezja i Maroko chodzi też o to, by dostęp do dobrze płatnych stanowisk mieli nie tylko członkowie panujących rodzin i ich przyjaciele.

wspaniałe rozwiązanie! na

wspaniałe rozwiązanie! na pewno wszyscy się zgodzą na zmniejszenie płac!

Jeśli to miałoby mieć

Jeśli to miałoby mieć sens, to tylko przy zachowaniu poziomu zarobków oczywiście.

Nawet gdyby....płace miały być obniżone

Nawet gdyby...płace miały być obniżone, to koszty społeczne bezrobocia są zbyt wysokie. Myślę też w kategoriach godności ludzkiej, bo bezrobocie to często praktycznie wyrzucenie bezrobotnego na margines, wykluczenie i wszelkie tego konsekwencje. Jest tyle pracy, którą warto wykonać, i tyle rąk, które mogą ją podjąć, jednak obecny system nie potrafi połączyć tych rąk z pracą.
Poza tym właśnie nie jest wcale pewne, że obniżenie płac byłoby zawsze konieczne.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.