Tusk wdraża plan MFW
Oto niektóre obietnice zaprezentowane przez premiera Donalda Tuska w sejmowym expose:
- Zniesienie "becikowego" dla rodzin, których dochód przekracza 85 tysięcy złotych rocznie. Ulga prorodzinna będzie im przysługiwać dopiero po urodzeniu drugiego dziecka.
- Zmniejszenie lub likwidacja części ulg podatkowych.
- Wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Wiek emerytalny będzie przedłużany od 2013 roku co 4 miesiące o miesiąc.
- Przeniesienie funkcjonariuszy służb mundurowych, prokuratorów i sędziów do powszechnego systemu emerytalnego. Dotyczy to tylko tych, którzy będą wstępować do służby od 2012 roku.
- Ograniczenie emerytur górniczych tylko do tych, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu.
- Wprowadzenie duchownych do powszechnego systemu emerytalnego.
- Wprowadzenie zmian w przepisach o składkach zdrowotnych dla rolników, docelowo wprowadzenie dla nich podatku dochodowego.
- Obniżenie emerytur sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.
- Podniesienie w połowie przyszłego roku o 300 złotych uposażeń żołnierzy i policjantów. Jeśli sytuacja na to pozwoli, to podwyżka zostanie powtórzona pod koniec kadencji.
- Podniesienie składki rentowej o 2 punkty procentowe po stronie pracodawców.
- Zmiana sposobu waloryzacji emerytur i rent z procentowego na kwotowy.
- Nie będzie można korzystać z 50-procentowego odpisu kosztów uzyskania przychodu, jeśli dochód będzie przekraczał 85 tysięcy złotych.
Nic zaskakującego. W czerwcu 2010 r. pisaliśmy w tekście Marek Belka – wierny sługa światowej finansjery, jakie są wytyczne Międzynarodowego Funduszu Walutowego wobec Polski (podpisane zresztą przez Marka Belkę, gdy urzędował jeszcze jako dyrektor Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego):
Wspomniany dokument o oznaczeniu IMF Country Report No. 10/118, datowany na maj 2010 r., określa następujące kierunki polityki budżetowej dla Polski: ograniczenie indeksacji rent i emerytur, "racjonalizacja" świadczeń socjalnych na dodatki chorobowe i inwalidzkie (czyli powiązanie ich wysokości z płaconymi składkami), „zwiększenie elastyczności” wydatków na zbrojenia (elastyczność umożliwi zapewne zwiększenie tych wydatków), zwiększenie obciążeń podatkowych osób samozatrudnionych, rozszerzenie podatku dochodowego na rolników, powrót do dyskusji o reformie KRUS, zunifikowanie podatku VAT na wspólnym, wyższym poziomie, ograniczenie dodatków rodzinnych i reforma systemu podatków od nieruchomości (podwyżki podatków już się zaczęły – w Warszawie już doszło do 10-krotnych podwyżek podatku od nieruchomości).
To tak na wypadek, gdyby ktoś miał wrażenie, że rząd Tuska ustala politykę gospodarczą w Polsce. Pełen tekst instrukcji realizowanych przez Tuska jest dostępny tutaj: http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2010/cr10118.pdf