Czerwone flagi i Antifa

Publicystyka

Na portalu internetowym www.lewica.pl odezwały się głosy oburzenie, że Koalicja Antyfaszystowska stwierdziła, iż podczas planowanej demonstracji nie życzy sobie czerwonych flag, bo "to nie miejsce na lewicową propagandę". Piotr Ciszewski, w komentarzu redakcyjnym odesłał uczestników "Antify" do podręczników historii i każe im się poduczyć o znaczeniu lewicy w walce przeciwko faszyzmowi. Tak się jednak składa, że w tych książkach historycznych poczytamy także o Pakcie Ribbentrop-Mołotow. Można się oczywiście bronić, że stalinizm to nie lewica, ale to nie zmienia faktu, że pewna symbolika - i to nie z winy anarchistów - dziś kojarzy się ze zdradą i zamordyzmem.

Być może moglibyśmy, jako anarchiści, przejść nad tym historycznym kontekstem do porządku dziennego, gdyby nie to, iż nasza radykalna lewica, nazbyt często zapomina, że jej obowiązkiem jest się ze swoją przeszłością rozliczyć, a nie jej bezprzytomnie bronić. Wśród różnych lewicowych ugrupowań, partii i środowisk są i takie, które wychwalają ZSRR, PRL czy jak ostatnio na łamach "Trybuny Robotniczej", Ludowe Wojsko Polskie. To samo, które zarówno pod biało-czerwonym, jak też czerwonymi flagami, w latach '80 inwigilowało polski ruch anarchistyczny i pacyfistyczny, posyłając do więzień objectorów z wieloletnimi wyrokami. Szkoda, że nasi przyjaciele z WRS, z którymi wspólnie demonstrowaliśmy 1 maja 2008 r., nie biorą tej kwestii pod uwagę i uznali bojkot demonstracji antyfaszystowskiej, za konieczny, co na pewno zastanie odebrane jako zachęta, dla opisanych wyżej postaw.

Anarchiści doskonale rozumieją znaczenie ruchu lewicowego w zwalczaniu faszyzmu. Jednak pojawienie się czerwonych flag, często oznacza równocześnie pojawienie się symboliki sierpa i młota, niesionej przez wielbicieli Feliksa Dzierżyńskiego i generała Jaruzelskiego. Problem się bierze z tego, że dwu, trzyosobowe grupy lewicowe, za punkt "honoru" biorą sobie zademonstrowanie swojej odrębności poprzez epatowanie symboliką rodem z Kremla. I często zresztą tylko do tego ogranicza się ich (propagandowa) działalność. Dlaczego jednak mielibyśmy na to pozwolić? Antifa moim zdaniem miała prawo do takiego stanowiska, jakie zajęła.

Jarosław Urbański
Komentarz pierwotnie ukazał się na stronie rozbrat.org

Nie tylko miała prawo ale i

Nie tylko miała prawo ale i musiała zając takie stanowisko! Walka z jednymi wrogami wolności pod flagami drugich wrogów wolności to byłaby hipokryzja!

Nie chcę!!!

to samo na manifie alter glob kilka lat temu....jak z podestu jakiś matoł z sierpem i młotem zaczął przemiawać per 'towarzysze' to sobie stamtąd poszedłem. Nie chce żeby mnie utożsamiano z komunistami tak samo jak z naziolami.Poza tym tak jak wcześniej ktoś wspomniał zero pożytku z takich antyfaszystów bo to zwykłe cioty nadające się tylko do machania flagami:)generalnie to dziwie się podejściu narodowców, którzy nie mają nic przeciwko obecności b&h w swoim otoczeniu...

tak kurwa, kłóćcie się

tak kurwa, kłóćcie się dalej... onr nie lubi się ze wszechpolakami, a na pochodach razem idą.

tak na marginesie: było ich dużo w wawie, bo kibole legii z nimi szli.

co za brednie

jak bym czytał prawicowego historyka z IPN

A w tych więzieniach

siedzieli też socjaliści z PPS,PPS-RD

Szanuje Ubrańskiego , ale

Szanuje Ubrańskiego , ale ten komentarz to maksymalny wygłup i hipokryzja. Na codzień nie przeszkadza mu jakoś współpracować ( i moim zdaniem słusznie) z sierpniem 80 obsadzonym po części przez trockistów, a tu nagle robi za cnotke. Załosne

żałosne,

żałosne,

bardzo sensowny komentarz

bardzo sensowny komentarz Jarka. Totalitaryści czy brunatni czy czerwoni metody mają te same... I co z tego że ideologicznie anarchistą(niektórym) bliżej do tych pierwszych skoro metody mają totalnie rózne. A te polskie quasiorganizacje trockistowskie itp to przewaznie studenciaki ktorzy w gronie 2 -3 osob tworzą 10 organizacji. Przychodzą na demonstracje i machająflagami ot ich cała dzialalność... trzeba sie od nich ostro odcinać bo zadnych pozytywów we wspolpracy z nimi nie ma.

Żałosny tekst

anarchosyndykaliści z WRS i tow.Ciszewski z LA mieli racje.Antifa bez lewicowej ideologii robi się zwyczajną szopką.

Nie będę tu przypominał historii POUM czy na gruncie polskim PPS czy RPPS czy antystalinowców z KPP-RL

Machno coś się

Machno coś się machnąłeś z ksywką. Machno ryzał czerwonych i nie miał do nich złudzeń.

na prowoków

walczył też z białymi i nacjonalistami,a początkowo był w sojuszu z socjalistami-rewolucjonistami

do nadprowoka

To się nazywa taktyczny sojuz nadprowoku. Widzisz 100 lat temu można było mieć złudzenie co do bolszewików A przynajmniej wierzyć ze dotrzymują umów.

idiotyzm

jak ktoś jest takim idiotą że utozsamia socjal-rewolucjonistów z bolszewikami to rece opadają

Bolszewicy...

Czy każdy socjalista to bolszewik? Czy może raczej nie jesteś zbyt mądry?

Wiec jeśliś taki mądry to

Wiec jeśliś taki mądry to pokaz mi kraj gdzie władze przejęli socjaliści nie bolszewicy. chyba Szwecja - ale to kraj kapitalistyczny.

Do znudzenia...

Biennio rosso, Spartakusbund...

W TR

Przedstawiają min. szlak bojowy LWP,jak rozumiem pan Urbański tak jak IPNowcy uważa że powinno ich się zapomnieć ich walke na wale pomorskim,o berlin,pod lenino.Teksty o PRL są tam wyważone.

Poznań 56, Czechosłowacja

Poznań 56, Czechosłowacja 68, Gdańsk 70, Gdynia 70 Polska 81. To szlak bojowy LWP - czy to jest leprze od dzisiejszego wojska ? - choć te przynajmniej na razie nie strzela do swoich rodaków.

Wolę szopkę, niż

Wolę szopkę, niż zamordyzm z Dzierżyńskim

Text tendencyjny

Dno, skoro panu Urbańskiemu lewica kojarzy się ze Stalinem,NKWD to nie ma o czym gadać.

Czerwoni,czerwono-czarni razem, przeciw idiotyzmowi

Lewica i anarchizm

W całej Europie zazwyczaj jest jeden pochód 1-majowy. Lewica i anarchiści idą w odrębnych blokach ale w jednym pochodzie. Tylko w Polsce nie chcą.

Ja jestem sekciarstwu pseudo "@" przeciwny-1 pochód osobne blok

Niestety polscy "anarchiści" nie mają zdrowego rozsądku

A jak w europie o to co

A jak w europie o to co innego - ale chyba musisz sprowadzić misjonarzy by nas nawrócili na jedynie słuszną wiarę. Raz im się to udało -w 966 to i teraz możne się uda.

nie wszędzie w Europie bł

nie wszędzie w Europie bł tak spaczony komunizm jak w Polsce, weź to łaskawie pod uwagę.

Co masz na myśli -

Co masz na myśli - Czechosłowację? - makabra tylko ze piwo było w knajpach. Gdzie wiec był ten nie spaczony komunizm ? W Albanii? Polska była nazywana Najweselszym barakiem w obozie socjalistycznym - i rzeczywiście tak było. Tu było można najwięcej co oczywiście nie znaczy ze można było dużo.

Do książek, nieuku!

Biennio rosso, działalność Spartakusbund i Abramowski.

Abramowski komunista ? -

Abramowski komunista ? - toś ci się we łbie pomieszało od tych książek. Krytykował marksizm równie trafnie jak tekście obok Bakunin.

A to dobre...

Po pierwsze Abram się nigdy nie określał jako anarchista. Po drugie był mocno związany z działającymi w Polsce frakcjami skrajnej lewicy.

Przemyśl to sobie...

A co na to sam abramowski? -

A co na to sam abramowski? - niżej na dole bo tu się robi za wąsko.

Wystarczy zadać panom

Wystarczy zadać panom "prawdziwie lewicowym" pytanie do czego chcą. Pamiętam jak na antyszczycie 2004 w Warszawie, oprócz PPS, który poniekąd darzę jakąś tam sympatią, była jakaś grupa lewych poprzebierany za wojsko rodem z ZSRR. To dzieciaki studenciaki. Po marszu puścili komunistyczne rosyjskie pieśni, przebrali się w czerwone koszulki z sierpem i młotem. To raczej było zabawne i folklorystyczne niż straszne. Na szczęście głupota częściej bywa zabawna. Bardzo sympatyczni idealiści.
Najgorsi lewi są jednak Ci którzy stosują ukrytą zamordystyczną retorykę. To niestety nie są już dzieci, ale świadomi i ukształtowani ideologiczne ludzie którym dzieciaki ulegają i powtarzają zadane hasła z dawnej nowomowy. W zeszłym roku chyba była taka ich akcja plakatowania i nawoływania do dyktatury.
Lewicowiec lewicowcowi nierówny niestety.
Poniekąd zgadzam się z Urbańskim.

Żałosne

Żałosne to jest pokazywanie się z symbolami które większości Polaków kojarzą się z zamordyzmem i zniewoleniem. Na takie idiotyczne pomysły mogą chyba tylko wpadać licealiści którzy gówno pamiętają z PRLu. Przekonujcie tak dalej społeczeństwo młodzi lewicowcy a zapewniam was że nigdy nie wyjdziecie poza getto własnego akademickiego pokoiku.

żałosny to jesteś ty

Nie wszystkim czerwone flagi kojarzą się z tym czym tobie znawco duszy społeczeństwa

nastolatki do szkoly! :)

Nie trzeba być znawcą tylko zwykłym żyjącym pośród innych człowiekiem nie zaś nastolatkiem zamkniętym w subkulturowym getcie.

lepiej niż być prykiem

z radia maryja

radiomaryjni "anarchiści" wierni Bóg Honor Ojczyzna

Ja żyje pośród innych, może ty w otoczeniu oszołomów

Cos tu nie gra. Urbanski

Cos tu nie gra. Urbański jest przecież ojcem trockistowsko-anarchistycznego amalgamatu o nazwie IP, zwasalizowanego przez Sierpień. Jest stałym współpracownikiem "Trybuny Robotniczej" i ciągle uczy ludzi, jak nie być "sekciarzami"... A teraz popiera "sekciarstwo"? Może zaczął grać na dwa fronty?

Przynajmniej sekciarze wśród anarchistów sa konsekwentni i wiadomo czego sie można z ich strony spodziewać.

Nie gra to się tylko nie

Nie gra to się tylko nie mieści w twym ciasnym umyśle ze można z kimś współpracować i mieć od niego odmienne zdanie.

O! No proszę... :)

Widzę wpływy bolszewickiej dialektyki. "Można być za a nawet przeciw". To ci dopiero anarchiści. :D

Jak byś nie był taki

Jak byś nie był taki dialektyczny to może by do ciebie dotarło ze swego czasu anarchiści organizowali demonstracje łącznie z KPN przeciwko obecności wojsk radzieckich. Tak jak dzisiaj są otwarci na współprace czy to w sprawie tarczy czy praw związkowych i socjalnych.

. . .

I jest to powód do wstydu.

Dla mnie do dumy - ruskich

Dla mnie do dumy - ruskich wojsk nie ma. A mało kto wtedy miał odwagę głosić takie hasła i je manifestować.

ot "anarcho"narodowiec

Tacy robią syf na zachód że polscy "anarchiści" to nacjonaliści albo liberałowie

Roger, nie masz racji. Tutaj

Roger, nie masz racji. Tutaj możesz czytać relacje o różnych pochodach pierwszomajowych na świecie. (Link poniżej) To nie są wszystkie pochody anarchistyczne. Więcej znajdujesz na stronach anarchistycznych. Widać, że czasami anarchiści idą na lewicowych pochodach, ale często robią swoje demonstracje. W tym roku, bardzo dobrze organizowano demonstracje w Hiszpanii. W "Hiszpania demonstruje 1 maja" jest wideo.

Takie twierdzenia, jak "wszyscy tak robią" są nie prawda.

Co do całego tego tekstu, wcale nie dziwię się. Z takimi słowami jak "nasi przyjaciele", Jarek brzmi jak George Bush. Jak ktoś tu śledził strategię Busha, wie o co chodzi.

Cała sytuacja z tymi oświadczeniami, moim zdaniem, jest niefortunna. My rozmawialiśmy z osobami z WRS o tej akcji od dawna, był przedstawiciel WRS na otwartych spotkaniach. Niestety, ostatni tydzień przed akcją, nie udało się zbierać się wszyscy bo ludzie zawsze są tu zajęci.... a poszło oświadczenie bez dyskusji ze wszystkimi, a WRS nie zgodziło się z tym. To dla mnie był problem organizacyjny - także problem z WRS ponieważ oni też nie mogli spotkać się z innymi... ale w końcu udało się porozumieć się. Dla mnie to szkoda, że WRS spotkało się razem i napisało oświadczenie o bojkotu zamiast porozmawiać z ludźmi, którymi napisali to zaproszenia na akcję. Mam nadzieję, że w przyszłości uda anarchistom więcej spotkać się na żywo z ludźmi z innymi kolektywami aby uniknąć takich sytuacji i lepiej współpracować.

Ja także mam nadzieję, że ludzie mogą rozwiązać ten problem o lewicy ponieważ to naprawdę rozdziela ludzi w naszym ruchu.

https://cia.media.pl/hiszpania_demonstruje_1_maja
https://cia.media.pl/zdjecia_z_1_maja_w_roznych_miastach_hiszpanii
https://cia.media.pl/montreal_demonstracja_antykapitalistyczna
https://cia.media.pl/ateny_anarchisci_zaklocili_wiec_sprzedajnych_zwiazko...
https://cia.media.pl/rosja_anarchisci_zatrzymani_na_1_majowej_demonstracj...
https://cia.media.pl/usa_akcja_w_capitolie
https://cia.media.pl/tuluza_1_maja_inaczej
https://cia.media.pl/1_maja_anarchistycznie
https://cia.media.pl/wolnosc_rownosc_anarkokomunizm_demonstracja_pierwszo...

http://www.anarchistblackcat.org/viewtopic.php?f=13&t=746

afab

jarku , obłoda niestety bije, a szkoda bo miałem szacun spory,
a wciskanie zaraz po słowie lewica tekstów typu Ribbentrop-Mołotow, stalinizm, dzierżyński to jest tak beszczelne prawicowe zagranie , że nawet nie ma czego komentować, obudźmy się i powiedzmy sobie szczerze - moc z nas towarzyszów anarchistów ma problem wewnętrzy- bo wybaczcie ale to jest duża sprzeczność anarchizm i zarzucanie prawicowymi argumentami, dobrze wiemy, że to jest naduzycie po którym przyjaciół sobie nie zjednamy po lewej stronie, jeżeli o to chodzi to gratuluje , sukcesów w działalonośći nie wróżąc

Zawsze myślałem ze

Zawsze myślałem ze argumenty mogą być słuszne lub nie. A nie prawicowe czy lewicowe

Niestety jak lewicowiec poczułem się obrażony

Jeśli ktoś ma problemy z akceptacją tego że anarchizm to lewica, i stara się antagonizować anarchistów z resztą radykalnej lewicy jak pan Urbanski to jego sprawa,ja takich problemów nie mam.Nie bede współpracował z KPP/KMP,LBC/OM LBC czy mijalowcami-neomaoistamy oraz z tzw lewicowymi narodowcami z FNR,ale taksamo nie mam nic wspólnego z antylewicowymi libertarianami,akapami,anarchonacjonalistami czy anarchokonserwą czyli anarchosarmatami i całym tym chłamem subkulturowym,poza anarchokomunizmem i anrchosyndykalizmem nie ma anarchizmu.

Nie spodziewałem sie takiego tekstu godnego libertarianina Sierpucha czy "anarcho"sarmaty Hryna z RSA po kimś takim.

Niestety, to często jest

Niestety, często jest taka manipulacja od lewicowych gości.... jeśli ktoś krytykuje autorytarny komunizm, od razu mówią, że to "prawicowy argument".

PS - Widzę, że nasz

PS - Widzę, że nasz czytelnik nie zamierza współpracować z komunistami, którzy naprawdę są antykapitaliści, ale autorytarni - i nie ma tu słowa o lewicy socjaldemokratycznej albo kapitalistycznej lub o lewicy współpracującej z prawicą.

jak to jest?

W czasie gdy CIA pisała o akcjach "dołów" IP przeciw lewicy pokroju PPP i NL, Urbański lamentował, że to działanie na szkodę związku. Teraz lewica to Dzierżyński i Ludowe Wojsko Polskie (swoją drogą ani jedno ani drugie lewicowe nie jest nawet powierzchownie...)
jak to więc jest? Kiedy Ziętek rzuca poparciem liczebnym na manifestacjach (w postaci przywożonych przymusowo górników) to lewica jest ok, a każdemu kto twierdzi inaczej można zaserwować stały argument: "zajmij się sprawami pracowników!" Kiedy zaś nieproszony o głos Urbański stwierdza znak równości między czerwonym sztandarem (którym machają niejednokrotnie członkowie związku któremu przewodniczy; Piotr Ikonowicz, Jacek Rosołowski czy Piotr Krzyżaniak...) a Stalinem, wszyscy zachwycają się nad socjologiczną analizą problemu. Kiedy jedzie się bezkonsultacji z resztą i wbrew woli większości, na zjazd KPIORP, ściskając ręce ludziom, którzy godzinę wczśniej ściskali rękę Ambasadorowi Wenezueli (kiedy tydzień wcześniej cały anarchistyczny świat potępia zamachy pro-prezydenckich aktywistów na wenezuelskich anarchistach...), to wszystko jest ok...
Kiedy bez pytania nikogo o zgodzę puszcza się w Biuletynie IP wywiad z Ikonowiczem (celowo w rozpisce przed publikacją pomijając tę pozycję) to również jest to wybaczalne. Ale kiedy ktokolwiek poza Urbańskim stara się zabrać głos w jakiejś sprawie usłyszy zapewne: zajmij się sprawami związku...

Więc ja to powiem, bo nie licze na to, że zrobi to ktoś w IP:

URBAŃSKI...ZAJMIJ SIĘ SPRAWAMI ZWIĄZKU...
Zdaje się że nie dalej jak wczoraj poparłeś "stalinistów" z Sierpnia 80 w sprawie ich protestu w W-wie...

Nie sądze żeby to były

Nie sądze żeby to były prawicowe argumenty, kiedy na 1 maja wyszło oświadczenie organizatorów że nie życzą sobie zwolenników totalitaryzmu, fanów Stalina i flag z sierpani i młotami, a zapraszają antyautorytarną lewicę, to część lewicy oburzyła się na to - widać utożsamia się raczej z tymi pierwszymi niż z antyautorytarną lewicą, to problem tej części, nie anarchistów

czerwona antifa

http://rash1917.forumnet.pl

ale narazie są problemy

Ale, że... Urbański?!

Trochę mi się odechciało jak przeczytałem komentarz Jarka Urbańskiego. Mam takie nieodparte wrażenie, że Jarek koniecznie chciał wyjść na prawdziwego Jozina z Bazin i za wszelką cenę skomentować coś czego nie czytał. Bo gdyby zadał sobie ten minimalny trud, dowiedziałby się czego dokładnie dotyczył konflikt na lini wrs/la/lewicowi antyfaszyści - KA i nie napisał takich głupot jak napisał.

----------------------------------------------------------------------

Drogi Jarku!

Konflikt na linii wrs/la/lewica - ka nie dotyczył Paktu Ribbentrop-Mołotow. Nie dotyczył też symbolu sierpa i młota. I, co pewnie zupełnie Cię zszokuje, drogi Jarku, nie dotyczył też Dody Elektrody...

Dotyczył "zakazu czerwonej flagi". Więcej - dotyczył kretyńskiego "zakazu czerwonej flagi", który znalazł się w oświadczeniu ka przez pomyłkę.

Nie wiem, w jakim świece Jarku żyjesz, ale nie widziałem jeszcze żeby obok czerwonej flagi pojawiała się automatycznie symbolika totalitarna. Może u was w Poznaniu tak jest - bierzesz czerwoną flagę, wychodzisz z domu, a tu nagle... pyk! z krzaków wyskakuje stalinista - ale w stolicy tak nie ma.

Zakaz ten był zakazem głupim i szkodzącym całemu przedsięwzięciu. Zrozumieli to nawet działacze ka, którzy się z niego wycofali. Dlaczego więc nie Ty?

Teraz jeszcze dwie sprawy.

1. Sugestię, że WRS zachęca do wychwalania ZSRR traktuję jako przykład Twojej absolutnej bezmyślności, co wcale nie znaczy iż przejdę nad tym do porządku dziennego.

2. Skoro uważasz, że "czerwień" się "skompromitowała" to może przestaniesz w ogóle pisać teksty o "anarchiźmie"? W końcu zarówno "czerwona flaga" jak i "anarchia" to pojęcia tak samo "skompromitowane" i działające w ujęciu politycznym na zasadzie "słowa-pałki".

I jeszcze jedno... Czekam na zerwanie współpracy IP z Sierpniem'80/PPP. Pokaż, że nie będziesz współpracował z "pogrobowcami" ZSRR, Paktu Ribbentrop-Mołotow, stalinistami, Dzierżyńskim itp. itd. i co tam sobie jeszcze za fantazje wymyślisz.

Blog

>2. Skoro uważasz, że

>2. Skoro uważasz, że "czerwień" się "skompromitowała" to może >przestaniesz w ogóle pisać teksty o "anarchiźmie"? W końcu zarówno >"czerwona flaga" jak i "anarchia" to pojęcia tak samo >"skompromitowane" i działające w ujęciu politycznym na zasadzie >"słowa-pałki".

pewna subtelna różnica która ci umknęła to ta ze anarchiści nie wymordowali milionów ludzi nie utrzymywali dyktatury przez 70 lat, to nie bakunizm ;) był jedyną państwowa religią to nie machnowszcyne śpiewała rządząca partia i nie pod czarnym czy czarno czerwonym sztandarem spędzała lud na spektakle pokory i uległości. Ja nawet jestem zrozumieć ze ktoś może uważać ze w tych wszystkich krajach gdzie marksiści przejęli władze to były wypaczenia słusznej idei - wiadomo umysł religijnego fanatyka nie przyjmuje argumentów. Mogę nawet przyznać ze w obyciu są bardziej przyjemni od faszystów. ale jeśli by mieli władze byli by tacy sami.

Taaak?

A to ciekawe... Jak rozumiem POUM też wymordował miliony ludzi? Podobnie, jak Zandberg, który osobiście organizował Gułagi? A SLD to już po prostu czyści spadkobiercy Berii? Natomiast "my anarchiści" nigdy się krwią nie splamiliśmy?

Człowieku... weź ty się poucz historii i przestań opowiadać podobne pierdoły.

POUM nie mordowała

POUM nie mordowała nikogo ale powiedz mi kto w Polsce dzisiaj na radykalnej lewicy odwołuje się konkretnie do poglądów samego POUM? Jeśli chodzi o socjaldemokratów to mordowali i to anarchistów, np. w Niemczech w 1919 razem ze skrajną prawicą protonazistowską. SLD co to za "lewica" w ogóle? http://www.pardon.pl/artykul/6839/dzialacze_sld_chca_wolnego_rynku_i_kar...
Oprócz tego są fani kapitalizmu państwowego nazywający samych siebie "socjalistami" którzy by chcieli upaństwowić wszystko (nie sa to żadni socjaliści)

Właśnie naplułeś w twarz

Kazimierzowi Pużakowi działaczowi PPS który walczył z caratem,endecją,sanacją,nazistami przeszedł przez więzienia NKWD i UB i zmarł w więzieniu w Rawiczu

Janowi Józefowi Lipskiemu walczącemy w konspiracji w powstaniu, członkowi KOR i KSS KOR,a w 1987 współzałorzycielowi podziemnej PPS

itd itp

Ale mam prosbe zacznij myśleć "anarchisto" z IPN

Nikomu w twarz nie pluje.

Nikomu w twarz nie pluje. Jana Józefa Lipskiego miałem zaszczyt poznać osobiście i takich ludzi należy z pewnością darzyć szacunkiem. To jednak ze bolszewicy mając totalną władze nie cierpieli żadnej niezależnej myśli i mordowali tych których uważali za zagrożenie nie dowodzi jeszcze ze ich pogrobowcom w imię ich ofiar należy się szacunek.

Oświadczenie o czerwonej

Oświadczenie o czerwonej fladze nie znalazł się tam przez pomyłkę. Tak czuli kilka osób. Oświadczenie to było napisano ze strony kilka osób w czasie kiedy była przerwa w spotkaniach (tj nie było spotkania bezpośrednio przed tym) a AP, który nie miał czasu na ani jednego spotkania trzeba rozumieć dlaczego była ta niefortuny brak komunikacji między ludźmi.

W stolicy ja bardzo rzadko widziałam czerwona flaga bez partyjnego logo lub sierpa i młota. Nie jestem pewna AP czy mieszkamy w tej samej stolicy. :-)

A właśnie to jest problem dla wielu osób.

Ja osobiste nie mam problemu z czerwoną flagę, jednak rozumiem, że ludzie na ulicy mogą to złe rozumieć. Natomiast główny problem dla mnie jest, że w Polsce jest za mało antyautoritarnych lewicowców. Oprócz tego, są ludzie w lewicy, którzy są prokapitalistyczne lub są lewicowi populiści związane z prawicowymi populistami.

. . .

Z tego co wiem to w ogóle nie było komunikacji z nikim z KA podczas pisania tego oświadczenia, bo odbyło się ono za zamkniętymi drzwiami.

"W stolicy ja bardzo rzadko widziałam czerwona flaga bez partyjnego logo lub sierpa i młota. Nie jestem pewna AP czy mieszkamy w tej samej stolicy. :-)"

W takim razie rzeczywiście może mieszkamy w dwóch Warszawach, bo jeśli chodzi o symbolikę totalitarną to używa/używała jej wyłącznie KPP (na skraju rozpadu) i OM LBC (dawno się rozpadła). Więc nie wiem skąd ty chcesz brać tych autorytarnych bolszewików. :)

"Ja osobiste nie mam problemu z czerwoną flagę, jednak rozumiem, że ludzie na ulicy mogą to złe rozumieć."

A anarchizmu to już źle nie mogą zrozumieć? I flag czarno-czerwonych? Albo czarnych? Ostatnio nawet ktoś na widok czarnych flag dopytywał się, kto umarł... :) Czy to jest twoim zdaniem poważny argument, Akai?

"Natomiast główny problem dla mnie jest, że w Polsce jest za mało antyautoritarnych lewicowców. Oprócz tego, są ludzie w lewicy, którzy są prokapitalistyczne lub są lewicowi populiści związane z prawicowymi populistami."

Dyskutujesz sama ze sobą. Nikt takich ludzi nie chciał zapraszać.

Blog

Akai pisala o lewicy

Akai pisala o lewicy AUTORYTARNEJ i PARTYJNEJ a ty piszesz o lewicy TOTALITARNEJ. Chyba nie rozumiesz roznicy.

Hm?

Czy mógłbyś jakoś dalej rozwinąć tą myśl? Bo wydawało mi się, że dość jasno odniosłem się do lewicy autorytarnej (nierzadko używającej totalitarnej symboliki), partyjnej, prokapitalistycznej itp. itd.

Wystarczy, że popatrzysz na post powyżej.

Blog

Ja nie napisalem tego

Ja nie napisalem tego komentarza ale rozumiem o co tu chodzi. Nie odniosles sie wyraznie do lewicy autorytarnej i watpie czy wiesz co to jest. Czytalem twoj artykyl, gdzie piszesz ze lewica jest antyautorytarna. Ale prawie cala lewica w Polsce jest propanstwowa i propartyjna. Xavier ma racje, ze sa zwolennicy antyautorytaryzmu wsrod lewicy, ale takich niestety trudno spotkac w Polsce, wiec uwazam ze Laura ma racje, ze rzadko mozna zobaczyc bezpartyjnych czerwonych lub czerwonych niewspierajacych autorytaryzmu. Bylem kilka lat temu w Warszawie na demonstracji pierwszomajowej Ikonowicza, na ktorej byli zwolennicy Castro i Chaveza. Sam Ikonowcz mial kubanska flage, co stanowi symbol totalitaryzmu. Piszesz ze tylko KPP i OM LBC ma symbole totalitarne ale nijak nie odnosisz sie do rzesty lewicowych partyjek. W kazdym razie ja nigdzie na zadnej demonstracji nie widzialem kogos ze zwykla czerwona flaga - za to widzialem flagi z sierpem i mlotem oraz z napisem Nowa Lewica czy Mlodzi Socjalisci.

Eeee?

Młodzi Socjaliści to partia?

Co do mojego tekstu... Jednak go nie przeczytałeś. A jeśli już to znaczy, że go kompletnie nie zrozumiałeś. Odnieś się więc do niego merytorycznie. Ale może nie tutaj.

Blog

Masz racje

potępiając lewice prokapitalistyczną,autorytarno totalitarną nie zapominajmy że lewica partyjna też może być wolnościowa,a może potępimy lewice organizacyjną, zostanie nam lewica indywidualistyczna,każdy sam bedzie organizował demo.To że FA zdycha to wynik sekciarstwa i pseudodogmatyzmu niektórych anarchistów.

I jeszcze jedno czym są anarchokomuniści i anrchosyndykaliści jeśli nie lewicą wolnościową, a czy w MS nie znajdzie sie takowych, w LA,w WRS,w IP.Tak niech "anarchistyczni" dogmatycy odetną się od wszystkich inaczej myślących, od ruchu związkowego,wszak lewica związkowa często jest zwiazana z partiami.Jestem z poza warszawy i powiem tak u mnie sytuacja była taka że sekcja FA tak się odcinała od lewicy że niektórzy anarchiści organizowali akcje z NL czy MS a nawet PPS, i tam zostali przyjęci spoko, na zasadach autonomi, a w sekcji FA tak dbano o czystość ze wolano robic akcje z stw. Nigdy Więcej niż lewicą.

flagi czerwono-czarne i flagi czerwone

Na jednym z demo tzw.antify widziałem kuriozalna sytuacje, grupa "antyfaszystów" zaczęła wyzywać grupke gości z czerwoną flagą, jeden z nich dodatkowo miał podkoszulek z "orłem bez korony" co widocznie świadczyło o jego staliniźmie, ci sami "antyfaszyści" nie mieli nic przeciw fladze z symbolem orła z koroną.

W ten sposób symbole polskiej lewicy, bo orła bez korony używali już polscy jakobini,potem obóż czerwonych, był symbolem Rad Delegatów Robotniczych oraz rządu Polskiej Republiki Ludowej w 1918 są dla "antyfaszystów" gorsze od symboli z ducha monarchistyczno-konserwatywnych, korona jest symbolem monarchii, nie pierwsze to dziwactwo w tym kraju.

Dla mnie to symbolem polski

Dla mnie to symbolem polski może bycz nawet kaczka albo myszka miki (choć osobiście wolał bym wilka i zająca albo krecika) Flaga anarchistyczna może być bezowa z różowymi stringami na środku. Bo jak śpiewał pewien bart "solidarności" : "na znaki i na barwy sram, nie fetysz granic mnie tu trzyma....."

ale poziom

właśnie dlatego polscy "anarchiSci maja taka renome w europie zach

a ja jestem z europy

a ja jestem z europy wschodniej.

raczej z debilandu

jako anarchista mam dosyć takich debili przez których polski anarchizm tak wygląda

No to rzeczywiście...

Szczyt intelektualnej myśli anarchistycznej.

Zakazać czerwono-czarnych flag ?

Zakazać?

Takich flag używało OUN i UPA faszystowskie organizacje ukraińców odpowiedzialne za rzeź na Wołyniu

Dziś używają nacjonaliści z KUN,OUN-K,UNA-UNSO czy nacjonalanarchiści z Bractwa, więc flaga zbrodnicza?

A co na to Abramowski

"Dzisiaj kiedy socjalizm zaznaczył się już wyraźnie w polityce państw europejskich kiedy zdołał już nie jedno upaństwowić i zając silne posterunki w w ciałach rządzących; kiedy może mieć już swoich ministrów, prezesów izb,prokuratorów, uchwalać prawa i zaprowadzać reformy - czas jest spojrzeć odważnie w oczy prawdzie, zapomnieć o frazeologii wolnościowej naiwnych często ideologów socjalizmu i uświadomić sobie to co jest faktem, że polityka socjalizmu współczesnego nie jest polityką wolności, lecz wzmacniania i rozszerzania władzy państwowej; ze zmierza ona nie do wyzwolenia człowieka, lecz do upaństwowienia wszystkiego co się tylko da upaństwowić w jego życiu"
Więcej cytatów?

Dziwię się bardzo, że są

Dziwię się bardzo, że są "anarchiści", którzy bronią stalinistów.

http://www.youtube.com/watch?v=iQwc6cRVEhc

Bardzo dobrze że CK-LA robiła tą akcje z NL

LA to jedyna sensowna grupa anarchistyczna

DZIWI MNIE POPARCIE NIEKTÓRYCH POLSKICH "ANARCHISTÓW" dla represji reżimu kapitalistycznego

Chabaź na głowę upadł -

Chabaź na głowę upadł - pokaz jakiś przykład takiego poparcie a nie wypisuj co ci się uroiło.

To wstyd, prawdziwy wstyd.

To wstyd, prawdziwy wstyd.

mnie zaś dziwi że polscy "anarchiści"

zwalczają polską lewice wolnościową min. anarchokomunistów,luxemburgistów ramie w ramie z prawicą

luxemburgizm i

luxemburgizm i anarchokomunizm w jednej szufladzie?
Wiesz że Róża Luxemburg anarchokomunizm nazywała zorganizowaną grupą złodziejską?

Brawo, kolejny dogmatyk

Brawo, kolejny dogmatyk "anarchistyczny", bo R.Luxemburg jakoś nazwała anarchokomunistów. Ortodoksja zabiła "ruch" anarchistyczny,zabiła FA.Nie ma się czym przejmowaś dla myślących anarchistów znajdzie się miejsce w ruchu radykalnej lewicy

Wyjątkowo głupi tekst.

Wyjątkowo głupi tekst. Zrównanie czerwonej flagi ze stalinizmem to obraza pamięci Abramowskiego, Okrzei czy Pużaka. W ogóle z początku nie uwierzyłem, że Jarosław Urbański, wiedzący jaka jest różnica między lewicą wolnościową a stalinizmem mógł spłodzić taką bzdurę.

P.S. Jeśli zarzuca się lewicy zakulisowe rozgrywki czy autorytaryzm (w przypadku części tzw. "lewicy" jest to prawda), to co powiedzieć o kilku osobach, które jak wynika z komentarzy spłodziły oświadczenie KA bez konsultowania z kimkolwiek w przerwie spotkania. Czy właśnie aby to nie są bolszewickie metody?

A na czym polega rzekoma

A na czym polega rzekoma wolnościowość Okrzei czy Pużaka? Tylko Abramowski (który tak do końca anarchistą nie był tylko właśnie wolnościowym socjalistą) kwalifikuje się z tej trójki. Nieźle to podzieliłeś na lewicy jest stalinizm oraz cała reszta czyli wolnosciowa lewica :) Nie kolego "nie bycie stalinowcem" to za mało, trzeba mieć naprawde wolnościowe poglądy. Poza tym to nie nasza wina że ciągniecie za sobą ogon (też na demonstracjach) w postaci stalinowców i nie chcecie się go pozbyć

Co racja to racja

Niestety niektórzy "wonościowcy" i "anarchiści" wolą jak świnie pluskać się w stworzonym przez siebie bagnie i obryzgiwać innych epitetami "totalitarysta"

>tak na marginesie: było

>tak na marginesie: było ich dużo w wawie, bo kibole legii z nimi szli.

kibice Legii w jednym szeregu z konfidentami, nic nie kumam.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.