W ciągu trzynastu lat 8,3 mln Polaków zaliczyło pośredniak

Kraj | Gospodarka | Ubóstwo | Zwolnienia

W całym ubiegłym roku w urzędach pracy zarejestrowało się po raz pierwszy prawie 559 tys. bezrobotnych, a od 2001 r. ponad 8,3 mln Polaków – wynika z wyliczeń Dziennika Gazety Prawnej na podstawie danych resortu pracy.

– Statystyka jest tragiczna. Wśród bezrobotnych zarejestrowanych po raz pierwszy są głównie młodzi ludzie, absolwenci szkół – komentuje prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Dodaje, że rejestracja w urzędzie pracy często pozostawia skazę na całe życie. – Bo na przykład dla wielu pracodawców bezrobotny nie jest dobrym kandydatem na pracownika – wyjaśnia prof. Kabaj.

– To bardzo dużo. Około 45 proc. osób aktywnych zawodowo miało do czynienia z publicznymi służbami zatrudnienia – ocenia prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Brak pracy lub jej utrata to droga prowadząca do biedy. Potwierdzają to badania GUS. Według nich w 2012 r. wśród gospodarstw domowych, w skład których wchodziła przynajmniej jedna osoba bezrobotna, skrajnym ubóstwem zagrożonych było 13 proc. z nich, a gdy stałego zajęcia nie miały dwie osoby i więcej, skrajna bieda dotykała jednej trzeciej gospodarstw.

Są regiony w Polsce niemal zdegradowane bezrobociem. – W powiecie kwidzyńskim mieszka łącznie z dziećmi 84 tys. osób, a aż około 50 tys. ma założone teczki z historią ich bezrobocia – informuje Jerzy Bartnicki, dyrektor PUP w Kwidzynie.

dezerteroSzkoły i uczelnie

dezertero
Szkoły i uczelnie przygotowując przyszłych bezrobotnych mają za nic zmiany na rynku pracy, z drugiej strony ktoś kto lubi czytać nie musi być filologiem polskim.

Bo na przykład dla wielu

Bo na przykład dla wielu pracodawców bezrobotny nie jest dobrym kandydatem na pracownika – wyjaśnia prof. Kabaj.

To prawda, współcześni pracodawcy nastawieni na osiąganie zysków poprzez obniżanie kosztów nie są skorzy do inwestowania w pracowników. Po co wydawać pieniądze na przyuczenie pracownika skoro łatwiej jest znaleźć już wyszkolonego? Szerzej, po co wydawać środki na jakiekolwiek inwestycje skoro coraz bardziej zdesperowani ludzie gotowi są pracować w coraz gorszych warunkach za coraz mniejsze pieniądze? Jakie są długofalowe skutki takiego podejścia lepiej nie pisać - to postapokaliptyczny horror, neofeudalizm. Taki jest kapitalizm.

dodatkowo nacjonalistów z

dodatkowo nacjonalistów z każdym miesiącem coraz więcej. rewolucja w polsce będzie nacjonalistyczna.(jeśli będzie tak jak jest)

"dodatkowo nacjonalistów z

"dodatkowo nacjonalistów z każdym miesiącem coraz więcej" - chyba u ciebie w gimnazjum. ostatnio był sondaż, ruch narodowy ma okrągłe 0% poparcia społeczeństwa. to tyle, jeśli chodzi o ich realną siłę.

dlaczego w kraju, gdzie jest tyle problemów społecznych, tyle pola do zagospodarowania pod nasze idee, połowa ruch za główny cel uważa walkę z głupkami o faszystowskich poglądach?

Może dlatego, że spora

Może dlatego, że spora część Polaków to faktyczni nacjonaliści? albo lepiej użyję innego słowa, ksenofobi - i najgorsi nie są wcale ci awanturujący się na ulicach tylko "porządni obywatele", tacy co zaczynają wypowiedź od "ja tam rasistą nie jestem ale...", tacy co wynajdują tysiące uzasadnień dla szykanowania obcokrajowców. To jest bardzo poważny problem w Polsce, a nawet poza Polską - największym szczytem hipokryzji polskich emigrantów są żądania ograniczenia praw ludzi z innych krajów, czasem coś na wzór paneuropejskiego nacjonalizmu, innym razem typowo "swojskie" przekonanie o tym, że "Polacy są narodem wybranym". Nie patrz na statystyki poparcia, patrz na czyny i słowa ludzi. Poza tym zwróć uwagę na okropny wsteczny charakter zachodzących zmian, cofamy się do plemiennej obyczajowości, jesteśmy już prawie ponownie w średniowieczu - domagamy się krwi i polujemy na czarownice sami sobie zakładając pętle na szyje. Jakoś nawet środowiska "lewackie" nie zwróciły uwagi, że ustawa "o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób" (Dz.U. 2014 poz. 24) to furtka prawna do bezterminowej izolacji praktycznie każdego niewygodnego dla władzy, w Polsce nie wypada o tym mówić dokładnie tak samo jak w dawnych czasach nie wypadało krytykować inkwizycji, tłum łaknie krwi a media stale podsycają to pragnienie. Ludzie boją się każdej odmienności i gotowi są zabijać. Gospodarczo szybkimi krokami zbliżamy się do neofeudalizmu, obyczajowo do prymitywnych zachowań typowych dla średniowiecza albo i jeszcze dalszych czasów.

rzeczywiście jest chu..wo,

rzeczywiście jest chu..wo, ale nie sądzę żeby anarchia cokolwiek poprawiła...

Zgadza się, norbo, dlatego

Zgadza się, norbo, dlatego już dawno przestałem być anarchistą, a jestem jedynie sympatykiem pewnych idei anarchistycznych. Po prostu nie tylko władza jest problemem, a samo tzw. społeczeństwo. I niestety aby to społeczeństwo nie przybierało natury motłochu powstawały przez wieki ewolucji zinstytucjonalizowane formy nacisku na to społeczeństwo. Dlatego nie ma na szczęście samosądów i linczu. Nie trzeba się bać słowa "cywilizowany". Punkty odniesienia trzeba mieć. Prymitywizm zachowań to klęska spowodowana przez neoanarchizm rewolucji obyczajowej poprzedniego wieku, ponieważ na miejsce konserwatywnego wychowania nie zaproponowano niczego. Człowiek pozostawiony samemu sobie przybiera najgorsze formy prymitywizmu. Społeczeństwo pozostawione bez kształtu tworzy swój kształt za pomocą szukania ofiar swojej niedoli. Z chaosu nie wyłania się samorzutnie tworzące się społeczeństwo równościowe pełne humanistycznych ideałów, ale twór który szuka dla siebie kręgosłupa w postaci Fuhrera i pokarmu w postaci kozłów ofiarnych.

Tak jest. Mam podobnie jak

Tak jest. Mam podobnie jak Punktor. Przy obecnej wiedzy na temat gatunku homo sapiens, nie da się obronić projektów anarchistycznej wolności. W szczególności w jej społecznej, egalitarnej, "czerwonej" odmianie. Postawa anarchistyczna, charakterystyczna dla Polski, to postawa arogancko i impertynencko adolescencyjna; to idiotyczna roszczeniowość wobec faktów i rzeczywistości; marzycielstwo i niewola wpisywania się w schematy, gdy zabraknie własnego światopoglądu.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.