Warszawa: KDLA "Gentryfikacja"
Kiedy:
21.05.2011 (sobota) godz.: 16:30
Gdzie:
Klub Ósmy dzień tygodnia - Warszawa
Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego Lewicowej Alternatywy [KDLA] tym razem chcemy przybliżyć jak dotąd w Polsce mało znany problem gentryfikacji.
Prezentacja książki i pokaz filmu.
Gentryfikacja w skrócie oznacza proces komercjalizacji i prywatyzacji przestrzeni miejskiej danej dzielnicy lub na danym obszarze miasta. Od pewnego czasu możemy zaobserwować rozwój tego zjawiska w wielu polskich miastach: Warszawie, Poznaniu, Trójmieście. Wszędzie, gdzie gentryfikacja ma miejsce dochodzi do podwyżek czynszów, eksmisji lokatorów, którzy nie mogą sprostać podwyższonym opłatom; małe sklepiki i punkty usługowe są wypierane z gentryfikowanych obszarów, a ich miejsce zajmują banki, drogie restaurację i luksusowe apartamenty przeznaczone dla najbogatszych.
Konsekwencją gentryfikacji jest więc zmiana struktury społecznej danego obszaru (zmuszenie do przeprowadzki osób uboższych i otrzymujących średnie dochody) i jego infrastruktury. Przemianom tym często towarzyszy rozwój nadzoru nad gentryfikowanym obszarem: budowa sieci monitoringu wizyjnego, zwiększenie ilości i częstotliwości patroli policyjnych, coraz częstsza obecność prywatnych firm ochroniarskich. Przestrzeń miejska traci swój wspólnotowy charakter i staje się obszarem podporządkowanym i służącym jedynie elitom finansowym.
Gentryfikacja stawia więc wyzwanie ruchom lokatorskim, które walczą o prawo do dachu nad głową dla wszystkich. Z punktu widzenia organizacji skupiających lub reprezentujących mieszkańców może się więc ona okazać jednym z ważniejszych problemów. Wydaje się nam, że warto rozpocząć poważną, merytoryczną debatę o zjawisku gentryfikacji, jego społecznych konsekwencjach i strategiach oporu, jakie mogą zastosować mieszkańcy.
Na spotkaniu 21 maja chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad następującymi pytaniami związanymi z opisaną wyżej tematyką:
1. W jaki sposób mieszkańcy mogą się przeciwstawić gentryfikacji ?
2. Jak skutecznie walczyć z podwyżkami, eksmisjami i prywatyzacją przestrzeni publicznej?
3. Jakie strategie działania są najbardziej efektywne – demonstracje, akcje informacyjne, negocjacje z władzami miasta a może strajk czynszowy?
Punktem wyjścia do naszej dyskusji będzie książka Veroniki Sinewali „Gentryfikacja – lokatorzy w ogniu wojny socjalnej”, opisująca różne strategie oporu wobec zjawiska gentryfikacji
http://www.rozbrat.org/informacje/publikacje/2286-gentryfikacja-lokatorz...
Po prezentacji książki zapraszamy na dyskusję oraz pokaz filmu: "Burżuazja wraca do centrum" – dokumentu o przebiegu procesów gentryfikacji w Warszawie, Poznaniu i Nowej Soli. Film został zrealizowany przez SzumTV i został dołączony do 12 numeru Przeglądu Anarchistycznego.
Patronat medialny: Przegląd anarchistyczny, Lewica.pl, Le Monde Diplomatique Edycja Polska
http://www.la.org.pl/klub
Z A P R A S Z A M Y !!!