Warszawa: Piknik wolnościowy
161.info.cafe, "TERAZ RAZEM" i "Łódzka Akcja Miasto Otwarte" zapraszają na wolnościowy piknik, który odbędzie się w niedzielę 26/05 w CS "Przychodnia" - filmy, wykład, dyskusje, koncerty. no i oczywiście będzie grill, pyszne wegańskie jedzenie i świetna atmosfera.
adres: Warszawa, ulica Skorupki 6a, (przecznica ul. Marszałkowskiej pomiędzy ulicami Hożą oraz Wilczą),
dojazd: przystanek tramwajowy i autobusowy Hoża lub Metro Centrum
START: 13:00
----
PLAN:
----
filmy:
1) "Niebieskoocy" (dokument) - Film przedstawia przebieg doświadczenia, jakie przeprowadziła w 1995 roku Jane Elliott walcząca przeciwko rasizmowi w Stanach Zjednoczonych. Eksperyment polegał na podzieleniu osób uczestniczących w badaniu na dwie grupy według nieistotnej i mało zauważalnej cechy dla nich charakterystycznej, jaką jest kolor oczu. Ludzie o niebieskich oczach zostali do celów badania uznani za grupę " gorszą", " mniej inteligentną", "mniej wartościową". Jane Elliott podczas badania przedstawia mechanizmy dyskryminacyjne, jakimi ludzie podświadomie się posługują. Badanie trwało 2,5 godziny, a większość uczestniczących w nim niebieskookich nie wytrzymała złego traktowania.
2) "Cicha Furia: Stanfordzki Eksperyment więzienny" (dokument)- Latem 1971 roku Philip G. Zimbardo z Craigiem Haneyem i Curtisem Banksem wybrali zdrowych, psychicznie zrównoważonych studentów, których losowo podzielili na „więźniów” i „strażników”. Zamknęli ich w symulowanym więzieniu urządzonym w piwnicach Uniwersytetu Stanforda. Już po sześciu dniach badacze zakończyli eksperyment, aby uchronić „więźniów” przed głębokimi zaburzeniami. Dokument wykorzystuje oryginalne nagrania z eksperymentu, wspomnienia uczestników, wywiady z „więźniami” i „strażnikami” przeprowadzone po zakończeniu badań. Narratorem jest sam Philip G. Zimbardo. Film "Quiet Rage: The Stanford Prison Experiment” wciąż szokuje i prowokuje do dyskusji.
3) "Plan lekcji: Dyktatura Trzeciej Fali" (dokument) - W kwietniu 1967 roku charyzmatyczny nauczyciel Ron Jones przeprowadził niezwykły eksperyment z uczniami liceum Cubberley w kalifornijskim Palo Alto. Jego frapujące wyniki dowiodły, że nawet demokratyczne społeczeństwo może ulec fascynacji faszystowską dyktaturą. Podczas lekcji historii poświęconej Trzeciej Rzeszy, Jones zaproponował swym uczniom pewien eksperyment. Zaczęło się niewinnie - od narzucenia dyscypliny poprzez swoisty kurs prostego siedzenia w ławkach i stawania na baczność na rozkaz. O dziwo, młodzieży spodobała się osobliwa gra. Wkrótce do eksperymentu zaczęli dołączać inni licealiści. Uczestnicy nietypowych lekcji - w krótkim czasie ulegli wobec totalitarnej tresury - zaczęli tworzyć podwaliny własnego ruchu o politycznych ambicjach. Z niepokojem, ale i fascynacją Jones obserwował jak jego uczniami zaczyna rządzić mentalność stada, a nieliczni, najbardziej otwarci i najinteligentniejsi zostają usunięci poza nawias. Historia eksperymentu z Cubberley nabiera dziś szczególnego znaczenia. Oto dokument o jego przebiegu i wnioskach, które możemy z niego wyciągnąć.
----
wykład/dyskusja
"Faszyzm oczami psychologii, wczoraj i dziś"
streszczenie:
"Zjawisko faszyzmu znalazło się w polu zainteresowania psychologów jeszcze zanim na dobre doszedł do władzy we Włoszech i w Niemczech. Jednym z pierwszych studiów poświęconych odpowiedzi na pytanie dlaczego ruch tak reakcyjny i na pierwszy rzut oka destrukcyjny, zdobywa rosnące poparcie, również wśród grup społecznych, której interesy były wyraźnie zagrożone przez tryumfalny marsz faszystów, była W. Reicha “Psychologia masowa faszyzmu”, opublikowana w 1933 roku. Dziś już nie brana przez nikogo na poważnie, podobnie jak osoba autora, stanowiła istotny sygnał ostrzegawczy przed nadchodzącą tragedią.
Psychoanaliza okazała się przystępnym narzędziem badania zjawiska jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej, zespół psychologów pod kierownictwem Theodora Adorno rozpoczął badania, których przedmiot stanowiły osobowe predyspozycje do ujawniania zachowań faszystowskich i ogólnie, popierania ruchów autorytarnych. Efektem ich pracy były teksty wydane w 1950 roku a później zebrane w 1975 w książce pod tytułem “Osobowość Autorytarna”. Wnioski, do których doszła grupa badaczy po zakrojonych na szeroką skale badaniach, stanowią do dziś punkt wyjścia dla analizy współczesnych ruchów neofaszystowskich. W latach późniejszych temat faszyzmu nie był ujmowany tak całościowo. Wiedza dotycząca jego źródeł została jednak znacznie poszerzona, przede wszystkim przez psychologów społecznych. Począwszy od powszechnie znanych eksperymentów Milgrama i Zimbardo, które odsłoniły “ciemną stronę natury ludzkiej” i okoliczności, w jakich wychodzi ona na światło dzienne, a kończąc na mnogości badań i opracowań dotyczących dynamiki zachowania w grupie, zwłaszcza w sytuacji realnego (lub wyobrażonego) konfliktu.
Wiedza pochodząca ze wszystkich wspomnianych badań może odpowiedzieć, bądź wskazać kierunek poszukiwania odpowiedzi, na wiele pytań pojawiających się przed współczesnym ruchem antyfaszystowskim. Możliwość analizowania dynamiki działania i rozwoju ruchów faszystowskich i faszyzujących, a także (w ograniczonym zakresie) przewidywania, na podstawie wiedzy naukowej, możliwych kierunków rozwoju tych ruchów, może stanowić ważne narzędzie, do wykorzystania przez antyfaszystów i antyfaszystki."
----
koncerty
1) set akustyczny harcerzy z THE STUBS
2) Co-Sovel (Słowenia) - opracowanie muzyczne tekstów poety Srecko Kosovela.
demo: https://soundcloud.com/co-sovel
3) Wylewka - Polska Poezja NIEśpiewana. Performance na perkusje i głos
www.wylewka.wordpress.com , http://vimeo.com/5537941 , http://vimeo.com/4724606
4) BOBBY THE UNICORN - Bobby The Unicorn to solowy projekt Darka Dąbrowskiego (StraightMinds). Założeniem projektu jest muzyka wolna i niczym nie ograniczana. Zabiegiem celowym jest używanie sprzętu starego i niedoskonałego, aby jak najlepiej oddać klimat tamtych lat. https://www.facebook.com/bobbytheunicorn?ref=ts&fref=ts
zapraszamy
http://161infocafe.wordpress.com/
http://csprzychodnia.blogspot.com/
https://www.facebook.com/przychodniasquat
więcej szczegółów wkrótce!