Warszawa: Pokaz filmu "Budrus" w reżyserii Julii Bachy i spotkanie z Ewą Jasiewicz

2011-03-01 20:30
2011-03-01 23:30

1. marca 2011 r. o godzinie 20.30 w kinie Muranów odbędzie się pokaz filmu "Budrus". Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Ewą Jasiewicz, dziennikarką i działaczką na rzecz obrony praw człowieka, autorką książki "Podpalić Gazę".

Budrus to palestyńska wioska położona w odległości 31 kilometrów na północny zachód od Ramallah. Zamieszkuje ją zaledwie półtora tysiąca osób. W 2003 roku Budrus znalazł się w centrum uwagi całego świata za sprawą decyzji rządu izraelskiego, w myśl której wkrótce miała się rozpocząć budowa muru, anektującego połowę wioski. Pomysłowi sprzeciwili się mieszkańcy miejscowości. Mur, który ma zostać wzniesiony na ziemi, polach i plantacjach, może ich pozbawić środków do życia. Wydarzenia te śledzi od ponad pięciu lat Julia Bacha. W swoim filmie skupia się na postaciach lokalnego działacza Ayeda Morrara i jego 15-letniej córki, Iltezam. To ich oczami oglądamy wszystkie sytuacje. Udało im się zaangażować w protest nie tylko rywalizujące ze sobą organizacje palestyńskie Hamas i Fatah, ale także namówić do udziału w pokojowych akcjach protestacyjnych setki obywateli izraelskich oraz członków międzynarodowego ruchu na rzecz pokoju. Na te pokojowe manifestacje izraelscy żołnierze reagują kulami.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Ewą Jasiewicz, której książka "Podpalić Gazę" ukaże się nakładem wydawnictwa WAB. "Podpalić Gazę" to wstrząsająca relacja z oblężonej Strefy Gazy. Jasiewicz oddaje atmosferę codzienności - opisy śmierci dziesiątków niewinnych Palestyńczyków sąsiadują z relacjami o kolejnych nalotach lub patrolach oraz ze wspomnieniami dawnych upokorzeń, a przytaczane statystyki uderzają rozłożeniem liczby ofiar, ilości i jakości uzbrojenia. Ewa Jasiewicz podważa w swojej książce stereotyp "islamskiego
terrorysty". Pokazuje, że w wojennej rzeczywistości - stanie permanentnego zagrożenia życia i przemocy kierowanej wobec ludności cywilnej - pojęcie terroryzmu jest bezsensowne i służy jedynie jako narzędzie manipulacji opinii publicznej.

Ewa Jasiewicz - w latach 2008-2009 była jedną z niewielu zachodnich dziennikarek obecnych na miejscu działań wojennych w ramach operacji "Płynny Ołów". Jej reportaże z Iraku i Palestyny ukazały się w "The Guardian", "The Independent", "The Daily Telegraph" i "Le Monde Diplomatique". Od lat jest działaczką na rzecz obrony praw człowieka. Brała udział w konwoju do Strefy Gazy z pomocą humanitarną zaatakowanym 31 maja 2010 roku przez izraelskich komandosów, w którym zginęło dziewięciu działaczy na rzecz obrony praw człowieka, a około 20 zostało rannych. Na pokładzie statku byli obecni między innymi szwedzki pisarz Henning Mankell, a także Mairead Corrigan Maguire z Irlandii Północnej, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 roku.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.