Warszawa: „Zapatyści - historia i teraźniejszość!”
Uwaga 19 stycznia o godz. 16 tym razem w klubokawiarni Chłodna 25 zapraszamy na kolejny wykład w ramach Uniwersytetu Krytycznego* poświęcony - Zapatystom z Meksyku. O tym najbardziej niezwykłym współczesnym ruchu rewolucyjnym opowiedzą Magda Grudzińska oraz Maciej Wiśniewski. Wykład i dyskusję poprzedzi pokaz niezależnego filmu amerykańskiego „Zapatyści” (55 min.)
Notka o zaproszonych gościach:
Magda Grudzińska - wielokrotnie wyjeżdżała do Meksyku, ostatni raz w latach
2001-2002, wtedy też nawiązała bezpośrednie kontakty z zapatystowskimi
społecznościami. Od tamtej pory uczestniczyła w spotkaniach w wielu miejscach Polski, opowiadając o walce meksykańskich Indian o autonomię i o tym, dlaczego zapatyzm również dla nas może być inspirujący. Dzięki współpracy wielu ludzi udało się równie zorganizować kilka akcji, z których dochód przekazany został na wsparcie zapatystowskiego autonomicznego szkolnictwa, służby zdrowia i spółdzielczości w stanie Chiapas.
Maciej Wiśniewski - politolog, korespondent polskiej edycji "Le Monde Diplomatique" w Meksyku, współpracownik organizacji pozarządowych w stanie Chiapas, autor wielu prac z zakresu przemian społecznych w Ameryce Łacińskiej w XIX i XX wieku.
Krótkie omówienie filmu:
„Zapatyści” czas: 55 minut
Film firmowany przez Big Noise, a wyprodukowany przez niezależną wytwórnię Rebel Works w koprodukcji z Media Boutique. Jest częścią projektu studentów z USA, z którego cały dochód przeznaczony jest na pomoc humanitarną dla Chiapas.
Film opowiada o kontekście wybuchu zapatystowskiego powstania, walkach z rządową armią i o prześladowaniach ludności cywilnej, o masakrze w Acteal. Zawiera fragmenty tekstów i przemówień Wicekomendanta Marcosa, Majora Any Marii oraz wypowiedzi Komendantów: Tacho, Zebedeo i Davida, komentarze Zacka de la Rocha z Rage Against the Machine, Noama Chomskiego, obrońców praw człowieka, a także relacje „zwykłych” Zapatystów, meksykańskich Indian ze stanu Chiapas.
więcej informacji o spotkaniu można znaleźć tutaj http://wolnawarszawa.wordpress.com/
*Uniwersytet Krytyczny to cykl wykładów i dyskusji poświęconych współczesnym problemom społecznym i i politycznym. Tematyka obejmuje kwestie globalizacji, neoliberalizmu ale też alternatywnych rozwiązań jak np. partycypacji ekonomicznej i demokracji uczestniczącej. Organizatorem UK jest kolektyw Czarna Emilka.