AlterKino.org: Człowiek nielegalny

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ubóstwo

Każdego roku setki tysięcy Afrykańczyków ryzykują życiem, by dostać się do wymarzonej Europy. Oto historia o nich.

Reżyser Alexandre Dereims podąża za młodymi ludźmi z Libii, Burkina Faso i Nigerii. Na początku drogi są pełni nadziei i idealizmu. Marzą, by być tymi szczęściarzami, którzy pokonają wszystkie trudności i uda im się zacząć nowe życie w Europie. Rozczarowanie niestety przychodzi bardzo szybko. Na granicach muszą przekupywać urzędników i celników, więc tracą wszystkie pieniądze, zaczyna brakować jedzenia i wody, a w obozach dla internowanych w Libii są bici i przeżywają prawdziwe piekło. Niektórym udaje się przeprawić przez Morze Śródziemne do Włoch, lecz tam są przetrzymywani w specjalnych ośrodkach dla nielegalnych imigrantów, gdzie oczekują na ekstradycję. Na koniec filmu dociera do nich gorzka wiedza, że lepsze życie jest nie dla nich.

Obejrzyj film dokumentalny "Człowiek nielegalny":
http://www.alterkino.org/kultura_media/czlowiek-nielegalny/

Pokazana jest w tym

Pokazana jest w tym dokumencie przerażająca prawda. Do tego można by dodać, że imigranci bardzo często padają ofiarami handlu ludźmi, nawet już po przedostaniu się do Europy za pomocą pośrednika, który zapewnia ich oraz ich rodziny, że zadba o ich wykształcenie lub ulokuje w jakimś klubie sportowym, a zamiast tego imigrant kończy w domu publicznym lub jako niewolnik. Przy okazji polecam książkę autorstwa Mende Nazer „Niewolnica” jak i film pod tym samym tytułem oparty na życiu autorki, poruszający problem współczesnego niewolnictwa.
Trzeba także zaznaczyć, że nawet, jeżeli obcokrajowiec w miarę, choć z trudem wyprostuje swoją sytuację i dokumenty, to policyjne represje państwa, w którym się znalazł i tak nadal dybią na jego stabilną sytuację. Mój mąż już się o tym przekonał i może zapomnieć o polskim obywatelstwie, ba nawet nie wiadomo czy kolejną kartę pobytu mu przedłużą, a wszystko to oczywiście i jak zwykle za sprawą polskiej policji, która uwielbia biegać za imigrantami. Ale z drugiej strony i tak mamy szczęście, że w ogóle przeżył, biorąc po uwagę historie innych, którzy tyle szczęścia co on nie mięli. Różne rzeczy już w życiu widziałam. Wielu obcokrajowców po przybyciu do Polski jest dosłownie zaszczutych ze strachu. Boją się każdego, dopiero jak się zacznie do nich mówić jakieś znajome zwroty, nazwy potraw, pyta o kraj albo lud, z którego pochodzą, zaczynają ufać na tyle, że dają się zabrać z ulicy zanim wypatrzą ich mendy, które tylko czekają, aby ich zwinąć. Tylko za to, że chcą lepszego życia, a nie mają dokumentów, a przecież żaden człowiek nie jest nielegalny.:(

Blokada Alterkina

Strona Alterkino.org została, niestety, zablokowana, rzekomo za sprawą złośliwego oprogramowania, które podobno niszczy wszystkie sprzęty, na których wyświetlony został ten serwis. Sranie w banię, chcieliśmy UE, mamy ACTA.

Blokada Alterkina

Strona Alterkino.org została, niestety, zablokowana, rzekomo za sprawą złośliwego oprogramowania, które podobno niszczy wszystkie sprzęty, na których wyświetlony został ten serwis. Sranie w banię, chcieliśmy UE, mamy ACTA.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.